Connect with us

Aktuality

Viskupič a kandidáti na poslancov v Piešťanoch predstavili svoje odhodlania zmeniť kraj

Published

on

Kandidát na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič prišiel svoj program a plány predstaviť minulý týždeň aj do Piešťan. Tlačový brífing, na ktorom sa zúčastnili tiež kandidáti na posty poslancov za piešťanský obvod Lucia Drábiková, Alan Suchánek a Jozef Bolješik, podporujúci kandidatúru J. Viskupiča, sa uskutočnil symbolicky pred piešťanským letiskom.

J. Viskupič, ktorý je poslancom NR SR za stranu OĽANO, prezentoval osem odhodlaní a program, ktorý jeho tvorcovia nazvali Spolu tvoríme kraj. Pozostáva z ôsmych kapitol Hospodárenie, financie a transparentnosť – Doprava, cyklodoprava a cestovný ruch – Vzdelanie ako príležitosť pre lepšiu budúcnosť – Sociálne služby pre každého – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Kraj je aj pre mladých – Kultúra a životné prostredie – Otvorený župný úrad. „Ku konkrétnym prioritám pre okres Piešťany musím vypichnúť jednu a preto aj stojíme symbolicky pri Letisku Piešťany. Je tu celoslovensky známa kauza likvidácia Letiska Piešťany. Spolu s poslancami národnej rady z výboru pre regionálny rozvoj sme vyvinuli maximálnu aktivitu na to, aby táto dôležitá časť župnej infraštruktúry nebola likvidovaná, ale aby sa do letiska nalial život a ako hovoria odborníci, aby sa letisko rozlietalo. Z hľadiska župných priorít je letisko v Piešťanoch aj prioritou nášho programu,“ povedal J. Viskupič.

Ďalej spomenul kandidát na župana ešte dve prioritné témy. Prvou je ambícia zriadenia Rady pre rozpočet, pričom ľudia okolo Viskupiča chcú, aby župa hospodárila zodpovedne a nechcú, aby tvorila dlh pre budúce generácie. „Druhou, ktorú chcem vypichnúť, aby naozaj platilo heslo Spolu tvoríme kraj je, že by sme zriadili takzvaný participatívny rozpočet, kde by sme pozvali obyvateľov kraja a samosprávy, ktoré sa majú stať partnerom úradu a nie trpeným príveskom,“ vyjadril sa J. Viskupič.

Ďalším témam sa venovali kandidáti na poslancov. Analytička Lucia Drábiková, v minulosti pracujúca ako psychologička, by sa vrámci kraja chcela zasadiť o systematickú a efektívnu podporu detských a mládežníckych organizácií, ktoré robia množstvo práce na poli riešenia problémov detí a mládeže, ale i na poli prevencie. Rovnako by sa chcela zamerať na podporu rodiny prostredníctvom podpory komunitných centier a Centra včasnej intervencie. „Služby pre rodiny kde sa narodí dieťa so špeciálnymi potrebami na území Piešťan chýbajú. Deti do 6 rokov nemajú možnosť vrámci Piešťan byť integrované a dochádzajú do iných obcí, napríklad do Vrbového. Ďalšiu oblasť, ktorú veľmi vnímam keďže som dva roky opatrovala babičku, je staroslivosť o seniorov. Kraj by mohol v tejto oblasti pomôcť s cenovo dostupnými zariadeniami sociálnych služieb a veľkou pomocou by boli tiež denné stacionáre,“ popísala svoje vízie L. Drábiková, ktorá chce aby bola župa spravovaná dobre, transparentne a efektívne.

Lekár a zároveň poslanec NR SR Alan Suchánek pokračoval v témach zdravotnícke a sociálnej oblasti. Podľa neho 88 percent obyvateľov trnavského kraja vníma zdravotníctvo ako veľmi dôležitú a citlivú tému. „V trnavskom VÚC je 1200 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Špeciálne medzi všeobecnými lekármi, teda praktickými lekármi, ktorí sú v prvom kontakte s pacientom je vek týchto lekárov veľmi vysoký. Priemerný vek je okolo 70 rokov, čo bude v krátkej budúcnosti veľký problém,“ konštatoval A. Suchánek. Navrhuje preto podporu pre mladých lekárov, či už tým, že by im župa za výhodných podmienok prenajímala priestory na ambulancie, alebo poskytovala nájomné bývanie.

 

Advokát Jozef Bolješik je kandidátom KDH na spoločnej kandidátke podporujúcej J. Viskupiča. Vrámci brífingu pomenoval tri veci, ktoré považuje za dôležité po ustanovení nového župného parlamentu. „Jednou podstatnou otázkou je vyriešenie statusu budúcej prevádzky Letiska Piešťany a to v jeho prospech. Právny stav, ktorý tu je, je čertovsky zložitý, myslím si, že umelo vytvorený za účelom privatizácie aj likvidácie a zmeny tohto prostredia na úplne iný účel. Ďalšou podstatnou vecou je oprava prístupových ciest smerom k Piešťanom. Za tretiu podstatnú vec považujem nerozpredávať majetok trnavskej župy, ale tento využiť pre mestá a obce. Obrovský rozpredaj, ktorý nastal za posledné štyri, či osem rokov pokladám za nedôvodný,“ pomenoval svoje priority J. Bolješik.

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články