AktualitySamospráva

Víkendové parkovanie zadarmo nebude

By 28. septembra 2012No Comments

Michal Hynek (Smer-SD) rozprúdil na septembrovom zastupiteľstve debatu o parkovaní a cestovnom ruchu, väčšina ho však nepodporila. Poslanci sa v blízkej budúcnosti víkendovým parkovaním zdarma nebudú zaoberať, preberú však zvýšenie dane za ubytovanie.

[singlepic id=10178 w=520 h=340 float=center]

Poslanec Michal Hynek predložil zastupiteľstvu dva návrhy na uznesenie. V prvom chcel uložiť mestskému úradu, aby vypracoval novelu VZN o parkovaní, ktorá by zaviedla bezplatné parkovanie počas víkendov a štátnych sviatkov.

Hlavné tézy tohto návrhu prezentoval no svojom blogu. Okrem iného chcel napomôcť rozvoju cestovného ruchu. „Novelou by sme prilákali do centra viac návštevníkov a nelimitovali by sme ich tým, koľko času v centre strávia,“ vysvetlil Michal Hynek.

V druhom návrhu chcel zaviazať mestský úrad, aby vypracoval novelu VZN o dani za ubytovanie. Jej zvýšením z 1 eura za osobu a noc o 10 % by sa podľa Hyneka zvýšil príjem mesta o 50-tisíc eur ročne. Tieto prostriedky by mali pokryť výpadok za voľné víkendové parkovanie.

Niektorým jeho kolegom prekážalo, že svoje myšlienky najskôr prezentoval verejnosti prostredníctvom médií. Iní mu ďakovali za vyprovokovanie debaty o parkovaní. „Parkovanie je a bude stále väčší problém. Komisia pre životné prostredie sa zhodla, že treba uvoľňovať centrum od áut. Lákadlom pre turistov nemá byť 50 centov, ale zaujímavé akcie,“ reagovala Eva Wernerová (nezávislá).

Hynekov návrh rázne odmietla Iveta Babičová (SDKÚ-DS): „Pokladám to za sprostosť. Je to lacné získavanie hlasov. Pozrime sa na to z druhej strany, tu si niekoľko stoviek ľudí zakúpilo parkovacie karty s tým, že majú zaplatené parkovanie aj cez víkendy, ale zrazu zistia, že víkendové parkovanie ja zdarma. Takže pomernú časť budú chcieť späť.“

Zazneli však aj názory, že myšlienka zvýšiť daň za ubytovanie nie je zlá. Viceprimátor Timotej Miština (KDH) si myslí, že po dôkladnej analýze by sa mohla prehodnotiť: „Je ale pravda, že podnikateľské subjekty, hlavne kúpele, sú dosť zásadne proti. Vždy nám to dávajú na vedomie, aj keď pomer 1 euro k celkovej platbe nie je až taký vysoký.“

Následným hlasovaním zastupiteľstvo rozhodlo, že mestský úrad novelu VZN o parkovaní nevypracuje, ale na jedno z najbližších zasadnutí pripraví nové znenie nariadenia o dani za ubytovanie. Poslancom sa dostane na stôl po pripomienkovaní mestskou radou a príslušnými komisiami.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Tomáš Hudcovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972