Connect with us

Aktuality

Víkendové čítanie: Viola Kleinová „Krásna a záhadná“

Published

on

Dnes sme pre vás v cykle víkendového čítania vybrali príbeh z knižky s názvom Tajuplné príbehy z nášho mesta (2. diel). Upozornila nás na ňu Anna Jánošková, pedagogička zo Základnej školy E.F.Scherera. Vznikla v roku 2008 a príbehy v nej vytvoril autorský kolektív žiakov tejto školy z Krúžku priateľov detskej knihy. Do čítania, priatelia…

IMG_4218

Krásna a záhadná

jeden krásny podvečer sme boli so sestrou na Kúpeľnom ostrove. Na oblohe svietil strieborný mesiac. Bol spln. Zrazu sa z jedného jazierka začala vynárať nádherná pani, ktorej sa vo svetle mesiaca ligotali, vyšité flitrami bielo – modré šaty. Tie šaty jej siahali až po zem. Bola v nich ako kráľovná. Ani sme nedýchali. Nevedeli sme, čo máme robiť. Báli sme sa a zároveň sme boli oslepené takou krásou. Ona ako keby si nás nevšímala. Tancovala, chodila po vode, riadila rybky, ako keby bola ich kráľovná. Zdalo sa, že ju nič nemôže vyrušiť. Ale vyrušilo! A hádajte čo? No predsa my! Keď nás zbadala, zastala a pozerala rovno na nás. Chvíľu sme takto stáli a pozerali na seba, ale potom na nás prehovorila jemným hlasom. Povedala: „Nič ste nevideli, keby sa vás niekto pýtal.“ Po týchto slovách sa znovu hlboko ponorila do svojej práce a nás si naďalej nevšímala. Nechápali sme, čo to má znamenať a ďalej sme na ňu neveriacky pozerali. Po pár minútach sme sa jej spýtali, kto je a čo tam robí. Pootočila hlavu, pozrela sa na nás, ale nič nám neodpovedala. Veselo si ďalej pokračovala vo svojej práci.

REKLAMA

banner-marec01

My sme sa jej to však spýtali znova a dočkali sme sa odpovede. Povedala: „Vidím, že sa tak ľahko nevzdáte. No dobre, tak vám ten môj príbeh rozpoviem. Pri mojom narodení mi mamička zomrela a tak som zostala s otcom sama. Raz som prišla s mojím otcom do Piešťan. On sa prišiel liečiť. Veľmi sa nám tu páčilo a tak sme sa sem na ďalší rok chceli presťahovať. Už sme mali všetko nachystané. Stačilo sem len prísť. Tá cesta sem bola plná očakávaní. Ale mali sme nehodu. Ja a aj otec sme pri nej zahynuli. Naša túžba bývať v Piešťanoch bola však silnejšia ako smrť, tak máme za úlohu starať sa o to, aby tu v kúpeľoch bol pokoj, aby rybky plávali kade majú a aby pramienky teplej liečivej vody tiekli tade, kade majú. Nie je nás vidieť, pretože sme neviditeľní. Len deti s veľkou láskou k Piešťanom a len vtedy, keď je spln nás môžu zazrieť. Ešte sa mi nestalo, že by ma niekto videl. Ale vy ste asi výnimočné. Pestujte si svoju lásku k Piešťanom a dávajte ju aj iným, pretože je to krásne mesto plné záhad, ktoré ľudia ešte nespoznali a niektoré z nich majú záhadou aj zostať.“ Po týchto slovách sa stratila a nám zostali, len spomienky. V jednom mala určite pravdu, a to v tom, že Piešťany sú záhadné a možno aj záhadnými zostanú. Bude to tak asi lepšie?!

Autor: Viola Kleinová

(Pozn. red. Príspevok neprešiel redakčnou úpravou)

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články