Connect with us

Aktuality

Vietor úradoval v obci Banka, výsledkom sú zničené autá

Published

on

Obyvatelia obce Banka mali v stredu 28. júna opäť rušný večer, na Dominovej ceste spadol okolo 22. hodiny mohutný konár jedného z topoľov a poškodil až tri zaparkované vozidlá. Jeden zo stromov, ktoré sú roky zanedbávané, spôsobil zrejme následkom vetra materiálne škody. Udalosť ani tentoraz neskončila tragicky i keď mladá žena, podobne ako naposledy, mala obrovské šťastie, nakoľko konár sa s rachotom zlomil len pár sekúnd po tom, ako prešla okolo. Na mieste zasahovala polícia a hasiči, ktorí s pomocou motorovej píly popadané kusy dreviny odstránili. Obec Banka sa snaží situáciu riešiť, ale ošetrenie stromov je vecou majiteľov pozemkov, ktorými sú Slovenské liečebné kúpele Piešťany a spoločnosť Opera Piešťany.

Podobná udalosť sa odohrala naposledy 19. apríla, kedy časť zlomeného stromu poškodila jedno z áut. Stromy v danej lokalite neboli podľa našich informácií riadne ošetrované niekoľko rokov a starostlivosť o ne sa často obmedzuje len na odstraňovanie už zlomených konárov, ktoré hrozia pádom. Topole na jednej strane cesty patria spoločnosti s ručením obmedzeným Opera Piešťany, ktorá sa však o svoj majetok už dlhšie obdobie nestará. Svedčí o tom aj rozsiahly pás náletových drevín.

Pozemky na opačnej strane, ktorá sa nachádza pri bytovkách a futbalovom štadióne, zase patria Slovenským liečebným kúpeľom Piešťany SLKP, a. s. (ďalej len SLKP). Strom, ktorý v stredu 28. júna nevydržal nápor silného vetra, sa podľa údajov katastra nachádza práve na pozemku, ktorý patrí kúpeľom. Paradoxné je, že SLKP len prednedávnom zaslali v reakcii na žiadosť obce Banka o nápravu situácie vyjadrenie, že ošetrenie drevín bude zrealizované do konca júna.

„SLKP priebežne zabezpečuje kontrolu a ošetrenie drevín spôsobilou osobou. Na parcelách uvedených vo vašej výzve bude ošetrenie ukončené v termíne do konca júna 2017. Zároveň vás upozorňujeme, že SLKP nezodpovedá za ohrozenie bezpečnosti osôb a majetku neošetrovanými drevinami, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti parciel v majetku SLKP,“ uvádzajú SLKP v odpovedi na výzvu k náprave závadného stavu, ktorú im adresovali zástupcovia obce Banka 2. mája 2017.

Búrky a veterné počasie budú zrejme i naďalej hroziť obyvateľom lokality, obce Banka i tým, ktorí trasu využívajú pri potulkách okolím. Zostáva veriť, že zodpovední zabezpečia nápravu skôr, než dôjde k skutočnej tragédii.

Fotografia z 19. apríla 2017

-lt/Zdroj: obyvatelia lokality, mapka.gku.sk, Obec Banka, SLKP/foto: vv-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články