Connect with us

Aktuality

Vianočná výstava na „Mojmírke“ dnes prilákala množstvo ľudí

Published

on

Stredná odborná škola obchodu a služieb v Piešťanoch pripravila v dňoch 6. a 7. decembra Vianočnú výstavu spojenú s dňami otvorených dverí. Podujatie dnes prilákalo množstvo návštevníkov, ktorí mohli na vlastné oči vidieť šikovnosť i rôzne odborné zručnosti miestnych stredoškolákov. Na prízemí a troch poschodiach školy sa obyčajné triedy zmenili napríklad na medovníkové kráľovstvo, detský kútik, kadernícky i vizážistický salón, ale k videniu boli aj ukážky silvestrovského i vianočného stolovania a mnoho ďalšieho. Svoj talent predviedli aj miestni kuchári a cukrári, ktorí pripravili naozaj oku i chuťovým pohárikom lahodiace maškrty.

IMG_8381

„Vianočná výstava má na našej škole už dlhoročnú tradíciu, s organizáciou začali moji predchodcovia v čase adventu zhruba v 70. rokoch. Zo začiatku nemala každoročný charakter, ale robili sme ju približne raz za dva alebo tri roky. V posledných rokoch sme sa rozhodli trošku spomaliť život obyvateľov mesta a pripraviť im podujatie, na ktorom sa môžu zamyslieť nad pravým posolstvom vianočného času, históriou adventu. Musím povedať, že sme v uplynulých rokoch zmenili zameranie výstavy. Kým zo začiatku bola hlavne o gastronómii, momentálne chceme prezentovať aj ostatné študijné odbory a služby kadernícke i kozmetické, takisto priblížiť ľuďom v meste profil absolventa a ukázať im, že sa u nás študujú i ekonomické odbory i účtovníctvo. Máme tu i cestovnú kanceláriu a študentskú spoločnosť, vďaka ktorej sa študenti učia základom podnikania. Naša Vianočná výstava sa vďaka týmto aktivitám stala širokospektrálna,“ povedala riaditeľka Stredná odborná škola obchodu a služieb Anna Zálešáková.

IMG_8422

„Som spokojná s tým, že návštevníci na výstave nenájdu ozdoby kúpené z obchodu, ale všetko čo tu uvidia skutočne vyrábali žiaci. Sú to veci vyrobené z papiera, kde sme sa snažili neničiť prírodu a nebrať materiál zo stromov v okolí školy, ale vyrobiť či už stromčeky z novinového papiera, baliaceho papiera, urobiť ozdoby zo zaváraninových pohárov, ktoré pochádzajú z našej prevádzky Semafor. Snažili sme sa tým aj ukázať ľuďom, že z jednoduchých a dostupných vecí sa dá urobiť niečo krásne. Taktiež pri vianočnom pečive sme sa nechceli zamerať na nejaké „vymýšľance“ modernej doby, kedy dnes nič tradičné akoby nemalo byť pekné a dobré. Prezentujeme všetky naše tradičné múčniky, na ktoré sme všetci zvyknutí napríklad vanilkové rožky, linecké pečivo, či medovníčky. Ich naaranžovaním sme zase ukázali, že to naše jedinečné, na čo sme všetci hrdí, môže vyzerať na vianočnom stole naozaj veľmi pekne,“ doplnila Anna Zálešáková.IMG_8393

IMG_8391

Program:
Streda 7. decembra od 9.00 hod do 18.00 hod.

Uvidíte:
• Ukážky vianočného, silvestrovského a novoročného stolovania
• Ukážky vianočného pečiva a studenej kuchyne
• Babičkinu špajzu
• Medovníkové kráľovstvo
• Papierové čarovanie
• Ukážky štýlových účesov a líčenia
• Študentskú cestovnú kanceláriu
• Študentskú spoločnosť Infernum
• Ukážky modernej výučby ekonomických predmetov a cudzích jazykov

Pochutnať si budete môcť na:
• Kačacích hodoch v reštaurácii Zimná záhrada
• Gulášoch z Európskej únie
• Vianočnom punči a pečenej klobáse

Čaká vás posedenie:
• U Anjelikov
• V internetovej kaviarni Mojmírka
• V čajovni Adam a Eva

Na predaj budú:
• Medovníkové chalúpky a medovníkové svietniky
• Vianočné čajové pečivo a slané pečivo
• Originálne darčeky od študentskej spoločnosti… IMG_8417IMG_8413IMG_8418IMG_8414IMG_8410IMG_8402IMG_8408IMG_8409IMG_8403IMG_8406IMG_8407IMG_8397IMG_8399IMG_8396IMG_8390IMG_8392IMG_8395IMG_8385IMG_8374IMG_8380IMG_8387IMG_8378IMG_8376IMG_8372IMG_8367IMG_8364IMG_8371IMG_8361IMG_8363IMG_8358IMG_8360

-lt/Zdroj: Stredná škola obchodu a služieb Piešťany/Foto: vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články