Connect with us

Aktuality

Viaceré vodné toky hrozia povodňami, zvýšená je i hladina Váhu

Published

on

Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku majú vplyvom intenzívnych zrážok v ostatných dňoch plné ruky práce, nastalo totiž zvýšenie hladiny viacerých vodných tokov. Na niekoľkých miestach boli vyhlásené zvýšené stupne povodňovej aktivity, ktoré sa dotkli pôsobnosti Odštepných závodov Banská Bystrica a Piešťany. Hladiny tokov už našťastie dosiahli maximum a ich výška sa postupne znižuje. Slovenský vodohospodársky podnik postupne opravuje poškodené brehy a ohrozeným obciam poskytol vrecia na stavanie provizórnych valov. Vodná nádrž Liptovská Mara dokázala za poslední dva dni zadržať 75 miliónov metrov kubických vody.

Situácia na vodných tokov – Odštepný Piešťany

Vplyvom intenzívnych zrážok došlo ku výraznému nárastu hladín vodných tokov. Situáciu výrazne ovplyvnila manipulácia na vodných nádržiach Oravská priehrada a Liptovská Mara. VN Liptovská Mara dokázala za poslední dva dni zadržať 75 mil. m³ vody. Prítok do tejto nádrže bol dnes ráno 280 m³ vody za sekundu, odtok bol na úrovni 10 m³/s. Akumulácia vody výrazne pomohla na nižšie položených miestach Váhu. Liptovská Mara má ešte voľný objem cca 50 mil. m³. Napriek tejto výdatnej pomoci dnes doobeda na vodnej nádrži Hričov bol prietok viac ako 900 m³ za sekundu. Dôvodom je aj výrazný odtok z vodnej nádrže Oravská priehrada. V súčasnosti vodné toky už kulminovali, postupne klesajú. Ďalší vývoj bude záležať od množstva zrážok.

V obci Demänovská Dolina na vodnom toku Demänovka vodohospodári odstraňovali nánosy a naplaveniny za účelom sprietočnenie a zkapacitnenia koryta vodného toku, boli nasadené ťažké mechanizmy. Práce začali včera, pokračovali aj v priebehu dnešného dňa (29.4.2017). Vodný tok zalial cestu, ktorá je stále neprejazdná.

Dnes vodohospodári zasahovali aj v obci Boca (rieka Bocianka). Zvýšená hladina poškodila brehy, boli sanované lomovým kameňom.

Vyhlasovanie stupňov povodňovej aktivity:

• Dňa 28.04.2017 o 18:00 hodine starosta obce Demänovská Dolina odvolal 3.SPA a následne vyhlásil 2.SPA na vodnom toku Demänovka v k.ú. Demänovská Dolina.
• Dňa 28.04.2017 o 11:00 hodine starosta obce Liptovský Ján odvolal 3.SPA a následne vyhlásil 2.SPA na vodnom toku Štiavnica (v správe Lesy SR) v k.ú. Liptovský Ján.
• Dňa 28.04.2017 o 20:00 hodine starosta obce Valča vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Valčiansky p. v k.ú. Valča. Došlo k vybreženiu toku v dolnej časti obce pričom boli ohrozené dva rodinné domy.
• Dňa 28.04.2017 o 16:00 hodine starosta obce Zázrivá vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Zázrivka + prítoky: Havranský, Kozinský, Biela, Plešivá, Malá Petrová v k.ú. Zázrivá. Vplyvom intenzívnych dlhotrvajúcich zrážok došlo k zvýšeniu vodných hladín na tokoch a neskôr aj k pomiestnemu vybreženiu, pričom bola zaplavená miestna komunikácia.
• Dňa 28.04.2017 o 18:25 hodine starosta obce Liptovské Revúce vyhlásil 2.SPA na vodnom toku Revúca v k.ú. Liptovské Revúce. Došlo k vybreženiu toku v intraviláne obce.
• Dňa 28.04.2017 o 18:25 hodine starosta obce Liptovské Sliače vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Sliačanka v k.ú. Liptovské Sliače.
• Dňa 28.04.2017 o 18:00 hodine primátor mesta Liptovský Mikuláš vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Demänovka v k.ú. Liptovský Mikuláš.
• Dňa 28.04.2017 o 24:00 hodine primátor mesta Liptovský Mikuláš odvolal 3.SPA a následne vyhlásil 2.SPA na vodnom toku Demänovka v k.ú. Liptovský Mikuláš.
• Dňa 28.04.2017 o 18:00 hodine starosta obce Svätý Kríž vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Palúdžanka v k.ú. Svätý Kríž.
• Dňa 28.04.2017 o 15:45 hodine starosta obce Lazisko vyhlásil 3.SPA na vodných tokoch Palúdžanka a Moštenica v k.ú. Lazisko.
• Dňa 28.04.2017 o 18:00 hodine starosta obce Lazisko odvolal 3.SPA a následne vyhlásil 2.SPA na vodných tokoch Palúdžanka a Moštenica v k.ú. Lazisko.
• Dňa 28.04.2017 o 18:30 hodine starosta obce Liptovské Kľačany vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Kľačianka v k.ú. Liptovské Kľačany.
• Dňa 28.04.2017 o 23:30 hodine starosta obce Liptovské Kľačany odvolal 3.SPA a následne vyhlásil 2.SPA na vodnom toku Kľačianka v k.ú. Liptovské Kľačany.
• Dňa 28.04.2017 o 20:30 hodine starosta obce Vyšná Boca vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Bocianka v k.ú. Vyšná Boca.
• Dňa 28.04.2017 o 21:00 hodine starosta obce Nižná Boca vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Bocianka v k.ú. Nižná Boca.
• Dňa 28.04.2017 o 23:15 hodine primátor mesta Ružomberok vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Revúca v k.ú. Ružomberok – miestna časť Biely Potok.
• Dňa 28.04.2017 o 18:00 hodine starosta obce Vyšný Kubín vyhlásil 3.SPA v k.ú. Vyšný Kubín (tok nie je známy).
• Dňa 28.04.2017 o 21:00 hodine starosta obce Krušetnica vyhlásil 3.SPA na vodnom toku Biela Orava v k.ú. Krušetnica.
• Dňa 28.04.2017 o 21:00 hodine starosta obce Krušetnica odvolal 3.SPA a následne vyhlásil 2.SPA na vodnom toku Biela Orava v k.ú. Krušetnica.

-lt/Zdroj: Slovenský vodohospodársky podnik/Foto a video: čitateľ Samuel-

Aktuality

Test

Published

on

test

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.