Connect with us

Aktuality

Viaceré materské školy začínajú školský rok s komplikáciami

Published

on

Viaceré materské školy v Piešťanoch otvárajú nový školský rok s komplikáciami. Materskú školu E. F. Scherera otvorili dnes v stredu 5. septembra pre necelú tridsiatku detí. Deti z Ružovej sú umiestnené v MŠ na A. Dubčeka a deti z Považskej si dlhší čas pobudnú v MŠ na Valovej ulici. Vo všetkých prípadoch je rovnaký menovateľ, ktorým sú rekonštrukčné práce na objektoch zariadení.

To, že objekty takmer všetkých materských škôl v Piešťanoch potrebujú nutne rekonštrukciu je nepopierateľný fakt. Dlhé roky sa v nich riešili len najnutnejšie opravy, a tak sa stav objektov postupne zhoršoval. Mesto Piešťany v ostatných rokoch zvýšili prostriedky smerujúce do rekonštrukcií a rovnako sa mu podarilo získať nenávratné finančné prostriedky z eurofondov vo výške cez jeden milión eur. Problémom je aktuálne realizácia týchto investičných akcií, keď sa práce nerealizujú len počas prázdnin, ale zasahujú aj do školského roka a minimálne v prípade rekonštrukcie MŠ Považská pôjde o mesiace.

Na objekte Základnej školy E. F. Scherera prebieha rozsiahla výmena okien. V objekte sídli tiež materská škola. Na jej pavilónoch sa začalo s výmenou starých okien, ktoré netesnili a cez ktoré pršalo či snežilo dnu, 23. augusta. Vedenie materskej školy po informácii od dodávateľa okien, že výmena bude trvať približne do polovice septembra, reagovalo zvolaním rodičovského združenia. Snahou riaditeľky bolo otvoriť aspoň jeden z pavilónov, kde stavebné práce neprebiehajú, pre rodičov, ktorí si nevedia situáciu so starostlivosťou o svoje dieťa počas pracovnej doby vyriešiť inak a potrebujú škôlku. Materskú školu by tak od dnešného dňa malo navštevovať do tridsať detí z celkovej kapacity 130 detí. Ostatní nastúpia do škôlky až po ukončení stavebných prác. Prečo sa s výmenou okien začalo až týždeň pred koncom prázdnin sme sa pýtali hovorkyne Mesta Piešťany, zatiaľ sme však odpoveď nedostali.

Škôlkari z Ružovej budú mesiac chodiť na A. Dubčeka

Deti z Materskej školy na Ružovej ulici budú kvôli rekonštrukcii mesiac navštevovať náhradné priestory v budove elokovaného pracoviska v Materskej škole na ulici A. Dubčeka. Podľa správy, ktorú zverejnilo Mesto Piešťany na svojej webovej stránke rodičia detí z MŠ Ružová boli podrobne informovaní riaditeľkou MŠ a zástupcami zriaďovateľa o riešení prevádzky MŠ vo štvrtok 30. augusta.

Na Ružovej Mesto Piešťany realizuje eurofondový projekt na zníženie energetických nárokov objektu, na ktorý získalo príspevok 402 769,65 eur. Po ukončení realizácie projektu má byť podľa zverejnených informácií škôlka ultranízkoenergetická.

Na Považskej je to na dlhšie

Druhou materskou školou, na ktorú získala samospráva finančné prostriedky z eurofondov, je Materská škola Považská. Na objekte má byť preinvestovaných cez 600-tisíc eur, ale nebude to tak skoro. Mesto Piešťany vysúťažilo dodávateľa stavebných prác, ktorým sa stala spoločnosť Eurobilding a podpísalo s nám zmluvu koncom júla. Podľa nej mali začať práce do 10 dní od odovzdania staveniska. Firma však ani v polovici augusta s prácami nezačala, a tak sa s Mestom Piešťany dohodla na ukončení zmluvy a odovzdala  stavenisko v rozsahu ako ho prevzala od objednávateľa. 

Mesto teraz rieši novú súťaž, ktorá môže trvať dva až tri mesiace. Ak nájde dodávateľa, ten bude mať na realizáciu diela 12 mesiacov, môže ju však stihnúť aj v kratšom čase.

Mesto hľadalo riešenie situácie kam so 45 deťmi. Po emotívnom výstupe riaditeľky MŠ na mestskom zastupiteľstve v júli, keď hovorila o nečinnosti vedenia mesta, čo zástupcovia úradu aj primátor omietli, sa hovorilo, že deti by mohli byť umiestnené v priestoroch klubu Place 4you v objekte ZŠ E.F. Scherera. Napokon sa rodičia na mimoriadnom rodičovskom združení dozvedeli, že ich deti dočasne prichýlia na Valovej. Deti tu budú mať počas obdobia rekonštrukcie na Považskej k dispozícii po jednej triede, ktorá bude slúžiť zároveň ako učebňa, herňa i spláňa. Na spanie sa budú vždy rozkladať postieľky, čo bude znamenať zvýšenú záťaž na personál.

Odmenou za trpezlivosť pre pracovníkov, rodičov a v neposlednom rade pre deti by mala byť zrekonštruovaná budova, kedy reálne bude, je v tomto momente nemožné povedať.

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články