Connect with us

Aktuality

Veľkonočné trojdnie začalo, veriacich čakajú významné sviatky

Published

on

Veľkonočné trojdnie začalo včera, kedy si veriaci pripomenuli Zelený štvrtok, teda poslednú večeru, kedy Kristus daroval cirkvi sviatosť Eucharistie a kňazstva. Ďalej pokračuje liturgia Veľkým piatkom, Bielou sobotou a Veľkonočnou nedeľou, najväčším sviatkom všetkých kresťanov – oslavou zmŕtvychvstania. Na Veľký piatok sa nikde na svete neslúži svätá omša, ale pripravené sú veľkopiatočné obrady, aj večerná Krížová cesta na Červenú vežu. Stretnutie účastníkov bude o 19:30 pri farskom kostole svätého Cyrila a Metoda. 

_MG_6456w

Na Veľký piatok, v deň ukrižovania a smrti Ježiša Krista, dodržiavajú veriaci prísny pôst, teda zdržiavanie sa mäsitého pokrmu. Platí pre dospievajúcich od 14. roku života do smrti a u dospelých je povolené len raz za deň najesť sa do sýta od 18. roku do 60. roku života. Chorí sú od tohto pôstu oslobodení. Na Bielu sobotu je telo Ježiša Krista uložené v hrobe. Po celý deň je možnosť prísť sa mu pokloniť a zotrvať pri jeho hrobe v modlitbe a rozjímaní a prejaviť mu úctu a vďačnosť za všetko, čo pre ľudí urobil. Veľkonočná vigília očakávania a prežívania Pánovho zmŕtvychvstania, spojená s obnovením krstného zasvätenia, začína po západe slnka, v tomto roku o 18:30. Na jej záver sa koná eucharistická procesia na oslavu vzkrieseného Pána.

Veľkonočná nedeľa je oslavou Kristovho zmŕtvychvstania. Je nedeľou všetkých nedieľ, lebo od nej sa odvíjajú všetky ostatné nedele v roku a najväčším sviatkom všetkých kresťanov a súčasťou bude aj veľkonočná ofera – prijímanie darov.

Sväté omše počas Veľkonočného trojdnia a Veľkonočnej nedele
Farský kostol sv. Cyrila a Metoda, Piešťany

Piatok 15:00
Sobota 18:30
Nedeľa 7:30, 10:30, 18:00
Pondelok 7:30, 10:30, 18:00

Kaplnka Božského Srdca Ježišovho, Piešťany

Nedeľa 9:00
Pondelok 9:00

Sídlisko Adama Trajana, Piešťany

Nedeľa 10:30
Pondelok 10:30

Kostol sv. Martina, Banka

Piatok 15:00
Sobota 18:30
Nedeľa 9:00
Pondelok 9:00

Kostol Krista Kráľa, Kocurice

Piatok 15:00
Sobota –
Nedeľa 9:00
Pondelok 9:00

Farský kostol svätého Štefana

 

VEĽKÝ PIATOK

Deň utrpenia a smrti Pána Ježiša
8:00 modlitba posvätného čítania a ranných chvál
15:00 obrady umučenia
19:00 pašiové hry a krížová cesta

BIELA SOBOTA

8:00 vyloženie sviatosti oltárnej k poklone
8:15 modlitba posvätného čítania a ranných chvál
17:45 ukončenie adorácie spojené s modlitbou vešpier
18:30 po západe slnka Veľkonočná vigília – obrady vzkriesenia, svätá omša, obnovenie krstných sľubov (priniesť so sebou sviecu), procesia okolo kostola

VEĽKONOČNÁ NEDEĽA

Pán Ježiš slávne vstal z mŕtvych, najväčší sviatok kresťanov
Sväté omše budú v Piešťanoch 6.30, 7.30 a 9.00 a vo Veľkom Orvišti o 9.00
Na Veľkonočnú nedeľu sa koná tradičná farská ofera. Pán Boh odplať vaše milodary!

Kostol Panny Márie Nanebovzatej vo Veľkom Orvišti

Piatok – 15:00
Sobota – 18:30
Nedeľa – 9:00
Pondelok – 9:00

Evanjelický kostol

Služby Božie počas veľkonočných sviatkov

Veľký piatok 09:30 veľkopiatočné pašiové služby Božie, po nich spoveď a Večera Pánova

Veľkonočná nedeľa 09:30 slávnostné služby Božie

Veľkonočný pondelok 09:30 sviatočné služby Božie so spoveďou a Večerou Pánovou

-lt/Zdroj: Farnosť svätého Cyrila a Metoda, Farnosť svätého Štefana, Evanjelický a.v. cirkevný zbor Piešťany/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články