Connect with us

Aktuality

Veľká kontrola na D1 pri Piešťanoch, policajti pokutovali 40 vodičov, chystajú aj ďalšie akcie

Published

on

Polícia pripravuje na leto sériu veľkých špeciálnych kontrol. Zamerajú sa hlavne na najčastejšie príčiny dopravných nehôd, ako napríklad rýchlosť či nesprávny spôsob jazdy. Jedna z nich sa uskutočnila vo štvrtok 9. júna na diaľnici D1 pri Piešťanoch. Pokuty naparili až štyrom desiatkam šoférov. Okrem dopravných akcií chystajú aj posilnenie hliadok na podujatiach, preverovať majú tiež dopravné značenie, dodržiavanie opatrení proti šíreniu koronavírusu či pracovné povolenia cudzincov.

Na základe dlhodobých analýz policajti dohliadnu na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky na miestach a v časoch, kedy najčastejšie dochádza k nehodám a kolíziám, ale aj všade tam, kde si to situácia vyžiada. Pozornosť budú venovať aj motocyklistom, cyklistom a chodcom. Nezabudnú ani na vodičov autobusov a nákladiakov, dohliadnu aj na dodržiavanie správneho prechádzania cez železničné priecestia a podobne.

Ako uviedla hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová: „Medzi najčastejšie priestupky, ktoré vodiči páchajú, patrí porušenie povinností vodiča. Pre vysvetlenie, do tejto kategórie zaraďujeme napríklad nedanie prednosti chodcom, nevenovanie sa plne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke.  Ďalej je to nesprávny spôsob jazdy a na tretej priečke v rebríčku top priestupkov je nedodržanie predpísaných rýchlostí.“

Čo sa týka dodržiavania rýchlosti, okrem možnosti, že vás policajt zastaví na mieste a vyrieši priestupok v blokovom konaní, môžu hliadky využiť aj takzvaný inštitút objektívnej zodpovednosti, čo znamená, že vás policajti nezastavia, ale nasnímajú vás radary a vám príde pokuta poštou domov.

 „Ďalší narastajúci fenomén je telefonovanie za volantom a alkohol, čo spôsobuje fatálne následky po dopravných nehodách.  Takže veľmi intenzívne budú policajti kontrolovať dodržiavanie aj týchto prehreškov zo strany vodičov s cieľom eliminovať ich z premávky.“ doplnila hovorkyňa.

Štvrtková kontrola na diaľnici pri Piešťanoch ukázala, že v dodržiavaní pravidiel majú Slováci naozaj slabiny. Policajti boli nekompromisní a až 40-tim vodičom uložili za dopravné priestupky pokuty. Z nich 23 prekročilo na diaľnici maximálnu rýchlosť, deväť jazdilo bez diaľničnej známky a sedem vozidiel bolo preťažených. Jeden prípad policajti doriešia v správnom konaní.

Vysoká rýchlosť je druhou najčastejšou príčinou nehôd v Trnavskom kraji. Ako uvádza tlačová správa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave, za prvý polrok takmer 90 % nehôd zavinili vodiči áut, cyklisti iba 4,5 percenta a chodci 2,5. Pri každej ôsmej asistoval aj alkohol.

Od začiatku leta už zomrelo na cestách trnavského kraja niekoľko ľudí. Na R1 zahynula v okrese Galanta hneď druhý júlový deň spolujazdkyňa, o tri dni neskôr usmrtilo chodkyňu v obci Banka a v stredu 7. júla nehodu v Borskom Sv. Jure neprežil motocyklista.

Bilancia na cestách je od januára do konca júna takáto:

  • 16 tragických nehôd (TT -1, DS -2, GA-4, HC-4, PN-2, SE-1, SI-2)
  • 18 usmrtených (TT-1, DS-2, GA-5, HC-4, PN-3, SE-1, SI-2)
  • najviac nehôd v okrese Galanta a Hlohovec – 4
  • 100 % nárast nehôd a usmrtených v okr. Hlohovec
  • tretina nehôd kvôli rýchlosti
  • 13 tragických nehôd mimo obce
  • chodci zavinili 3 nehody
  • cyklisti 2

Vodičov preto čakajú počas leta špeciálne policajné akcie, zamerané postupne na všetkých účastníkov cestnej premávky. „Nezabúdame ani na nových vodičov, ktorí opúšťajú autoškoly. Ide o kategóriu vodičov, ktorí nemajú na cestách žiadne skúsenosti a práve oni sú rizikovou skupinou. Leto, zábava a kamaráti môžu z neskúseného vodiča a auta spraviť smrtiaci vrak,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

Policajti ale chystajú nielen zvýšenie dopravných hliadok. Preventívne bude viac policajtov najmä na miestach kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré sú z pohľadu pandémie povolené, tiež v okolí kúpalísk, priechodov pre chodcov, zastávok hromadnej dopravy, železničných staníc, detských ihrísk, parkov i ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb. Plánujú tiež  intenzívne sledovať dianie na motocyklových zrazoch a spolupracovať aj  s organizátormi. Kontroly majú byť zamerané na najčastejšie príčiny dopravných nehôd s motocyklistami, najmä na spôsob a rýchlosť jazdy, povinnosti vodiča a bezpečnostné prvky.

Keďže cieľom polície je zvýšenie bezpečnosti, policajti skontrolujú aj správnosť a úplnosť dočasných a prenosných značiek pre prejazdnosť a plynulosť na diaľniciach, rýchlostných cestách v súvislosti s výstavbou, opravou a rekonštrukciou ciest. V prípade zistenia nedostatkov na to upozornia správcov ciest, aby chyby odstránili.

Okrem toho budú preverovať aj oprávnenosť pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín. A tiež naďalej sledovať dodržiavanie odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID 19.

-red- Zdroj a ilustr. foto: Polícia SR

 

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články