Connect with us

Aktuality

Vedúci v tábore, dobrovoľník alebo štúdium v zahraničí – aj tieto možnosti ponúkli mladým

Published

on

Informačný deň Tematického centra mládeže pre Trnavský kraj o možnostiach vzdelávania mladých, dobrovoľníckych aktivitách v zahraničí a projektoch cezhraničnej spolupráce sa konal  vo štvrtok 26. marca v priestoroch mestskej knižnice. Hovorilo sa o programoch Praktik, Erazmus + a Európskej dobrovoľníckej službe, pričom Praktik predstavili organizátori podrobnejšie.

IMG_8718_resize

„Tematické centrá mládeže vo všetkých krajoch okrem bratislavského  vznikli v súvislosti s národným projektom Praktik. Vznikli sme za účelom, aby sme zvýšili dostupnosť spoločnosti Iuventa,“ povedal na úvod prednášajúci Andrej Skala.

Advertisement
Hello GPT

Prezentácie sa zúčastnilo takmer dvadsať záujemcov, pričom skoro polovicu z nich tvorili mladí. Tematické centrá mládeže sú krajské odnože Slovenského inštitútu mládeže alebo skrátene Iuventy, príspevkovej organizáciie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Hlavnou náplňou Tematických centier mládeže sú regionálne programy In Media, Pro –Fit, Praktik, Talent v akcii, Svet je rôznorodý, Envirozážitok a Aj nás sa to týka.

REKLAMA

Advertisement
Hello GPT

banner-marec01

Prezentácia sa týkala už spomínaného programu Praktik, ktorého hlavnou náplňou je vzdelávanie pracovníkov s mládežou a mládežníckych vedúcich. Prednášajúca Zuzana Jankechová informovala o procese vzdelávania, ktorý prebieha v troch fázach. Celý proces sa začína Štartérom, ktorý je samostatný pre pracovníkov s mládežou a mládežníckych vedúcich. Nasleduje Rabaka spájajúca obe skupiny. Prebieha na nej teoretická a praktická príprava v tímovej spolupráci, manažmente aktivít, systéme podpory a riešení možných rizík počas zážitkových aktivít. Zaži-to je následný sedemdňový tábor pre vedúcich  a ich piatich  zverencov, kde sa nadobudnuté vedomosti využijú v praxi. Zaujímavé na programe je, že pre účastníkov je bezplatne zabezpečené ubytovanie, strava a rovnako bezplatný je aj samotný program.

IMG_8730_resize

Program “Erazmus +“ je grantovým programom Európskej únie, v rámci ktorého môžu Slováci podávať projekty v oblastiach vzdelávania, mládeže a športu. Zameriava sa napríklad na rozvoj cezhraničnej spolupráce, absolvovanie zahraničných stáží a tvorbu medzinárodných projektov. Prostriedky prerozdeľuje Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu SAAIC.

Advertisement
Hello GPT

Eurodesk je bezplatný informačný portál na ktorom má každý možnosť  nájsť si partnerov na spoluprácu cez Európsky portál pre mládež a Európsku dobrovoľnícku službu. Prostredníctvom nej môžu mladí ľudia do tridsať rokov vycestovať ako dobrovoľníci do krajín Európskej únie. Na tomto programe sa podieľa napríklad  piešťanské občianske združenie Kvas.

-lt-

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články