Vážska cyklotrasa rastie, o názve rozhodnú obyvatelia

Vážska cyklotrasa rastie, o názve rozhodnú obyvatelia

10. januára 2018 Off Od PNky.sk

Prvá časť projektu Vážskej cyklotrasy medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom dostáva reálne kontúry. V súčastnosti je asfaltovým kobercom pokrytých cca 5 kilometrov z Nového Mesta nad Váhom po Považany a ďalej smerom na Hornú Stredu sú položené podkladové vrstvy. Napriek tomu, že dielo ešte nie je dokončené, nový asfalt už láka cyklistov i korčuliarov. Názov Vážska cyklotrsa je len pracovný, o tom reálnom môžu rozhodnúť občania.

Podľa vyhlásení Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý je investorom projektu, mal byť prvý úsek Horná Streda Nové Mesto nad Váhom v dĺžke 13,5 km hotový do novembra. Neskôr  župan Jaroslav Baška počas kontrolného dňa povedal, že ak to počasie dovolí, časť od hraníc s Trnavským samosprávny krajom po Nové Mesto nad Váhom by mala byť hotová do konca roka 2017. Aktuálne je položených zhruba 5 km asfaltu od mosta cez Biskupický kanál v Novom Meste nad Váhom po Považany. Ďalej sú položené podkladové vrstvy a tak to reálne vyzerá, že by mohli cyklisti a korčuliari trasu začať užívať na jar tohto roka.


Náklady na realizáciu prvého úseku sú 3,7 milióna eur. Dielo je financované z rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja a zhotovuje ho spoločnosť Strabag. Momentálne sa pripravujú aj ďalšie úseky z celkovo plánovaných 100 km, pričom na ne by chcel kraj čerpať už aj finančné zdroje z eurofondov.

Stavba cyklotrasy je rozdelená na 8 úsekov. Druhým v poradí, ktorý by sa mal začať v blízkom časovom horizonte budovať, je 4-kilometrový úsek medzi Púchovom a Kúpeľmi Nimnica. Právoplatné územné rozhodnutie už je vydané aj na ďalší úsek cyklotrasy medzi Novým Mestom nad Váhom a krajským mestom Trenčín. Kraj plánuje podrobnejšie informácie o cyklomagistrále zverejňovať na webovej stránke www.cyklotrasytsk.sk.

Vážska cyklotrasa je len pracovným názvom

Skutočný názov pre 100 kilometrové cyklistické dielo majú navrhnúť obyvatelia Trenčianskeho samosprávneho kraja. Môžu tak urobiť v termíne od 22.11.2017 až do 22.5.2018. Spomedzi zaslaných návrhov verejnosť hlasovaním vyberie ten, ktorý sa stane oficiálnym názvom tejto cyklotrasy. Hlasovanie sa má uskutočniť v termíne od 23. mája do 15. júna 2018. Hlavnou cenou za kreatívnu myseľ bude pre autora víťazného názvu horský bicykel. Viac   si môžete prečítať v štatúte súťaže.

Text a foto: -th- Zdroj: www.cyklotrasytsk.sk