Connect with us

Aktuality

Vážska cyklotrasa – bicyklom aj cez tunel

Published

on

Na aktivitu Trenčianskeho samosprávneho kraja s budovaním nových komunikácií Vážskej cyklotrasy nadväzujú aj susedné kraje. Žilinská županka pred pár dňami informovala, že na cyklistickej trase bude možné využiť železnicami nepoužívaný tunel pri Kraľovanoch. Trnavský samosprávny kraj už má spracovanú projektovú dokumentáciu na pokračovanie cyklotrasy z Hornej Stredy do Piešťan.

Vážska cyklomagistrála ako najdlhší súbor vyznačených trás existuje už dlhšie obdobie. Spája Južné Slovensko, Stredné a Horné Považie s Kysucami a zároveň je napojením na český systém cykloturistických trás. Využíva jestvujúce spevnené i nespevnené komunikácie.

Trenčiansky samosprávny kraj sa ako prvý pustil do projektu, v rámci ktorého buduje nové komunikácie pre cyklotrasu pozdĺž Váhu, využívajúc pri tom jestvujúce cesty, ale aj koruny hrádze a plochy pod nimi. Prvý úsek od Hornej Stredy, teda južnej hranice kraja, po Nové Mesto nad Váhom bol verejnosti odovzdaný do užívania vlani. Trenčiansky kraj pracuje postupne na ďalších úsekoch.

Pri Kraľovanoch cez tunel

Iniciatívy sa chopili aj v Žiline. Pred pár dňami na svojej facebookovej stránke informovala žilinská županka Erika Jurinová, že sa našlo riešenie pre „vážsku cyklomagistrálu“ v kraľovanskom meandri. „Chcem oceniť ústretovosť generálneho riaditeľa ŽSR a jeho tímu (tiežcyklonadšenci) k možnosti vyriešiť trasovanie v chránenom území s využitím 70 rokov nepoužívaného  tunela pre cyklotrasu. Páčil sa im zámer verejnoprospešného účelu tunela. Ak sa to podarí, čo veríme, že áno, bude to na Slovensku rarita a o pár rokov sa budete môcť previezť do skaly vytesaným osvetleným tunelom, možno technickou pamiatkou,“ napísala.

Riešenie Vážskej cyklotrasy pri Kraľovanoch. Zdroj: FB Erika Jurinová

Podľa jej vyjadrenia ešte potrvá nejaký čas pokým budú pripravené všetky podklady, podarí sa získať zdroje a následne dôjde k realizácii. Obava, že práve tento úsek by mohol byť prekážkou pre cyklospojenie západu a východu popri Váhu, sa možnosťou použiť starý tunel, rozplynula.

Trasa Horná Streda Piešťany je už naprojektovaná

Trnavský kraj sa tiež pustil do práce na napojení. Aktuálne má spracovanú projektovú dokumentáciu na pokračovanie cyklotrasy medzi Hornou Stredou a Piešťanmi.

Súbežne sa realizujú práce v južnejších úsekoch. Cyklotrasa zo Serede do Šulekova s dĺžkou 14,8 km, ktorá bude mať šírku tri metre a povrch z asfaltového betónu, bola projekčne spracovaná už vlani. Pôvodný plán počítal, že s jej budovaním by sa mohlo začať už tento rok. Reálne však kraj zatiaľ nemá schválené finančné prostriedky z európskych fondov, na ktoré sa spolieha, takže tento rok sa stavať nezačne. 

Trnavský samosprávny kraj podal v rámci IROP   osem  žiadostí o nenávratné finančné prostriedky na cyklotrasy. Konkrétne v úseku Horný Čepeň – Šulekovo, prebieha aktuálne administratívna kontrola projektu na riadiacom orgáne. Ak bude príspevok schválený, kraj plánuje začatie realizácie v roku 2020. 

-th- 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články