Na aktivitu Trenčianskeho samosprávneho kraja s budovaním nových komunikácií Vážskej cyklotrasy nadväzujú aj susedné kraje. Žilinská županka pred pár dňami informovala, že na cyklistickej trase bude možné využiť železnicami nepoužívaný tunel pri Kraľovanoch. Trnavský samosprávny kraj už má spracovanú projektovú dokumentáciu na pokračovanie cyklotrasy z Hornej Stredy do Piešťan.

Vážska cyklomagistrála ako najdlhší súbor vyznačených trás existuje už dlhšie obdobie. Spája Južné Slovensko, Stredné a Horné Považie s Kysucami a zároveň je napojením na český systém cykloturistických trás. Využíva jestvujúce spevnené i nespevnené komunikácie.

Trenčiansky samosprávny kraj sa ako prvý pustil do projektu, v rámci ktorého buduje nové komunikácie pre cyklotrasu pozdĺž Váhu, využívajúc pri tom jestvujúce cesty, ale aj koruny hrádze a plochy pod nimi. Prvý úsek od Hornej Stredy, teda južnej hranice kraja, po Nové Mesto nad Váhom bol verejnosti odovzdaný do užívania vlani. Trenčiansky kraj pracuje postupne na ďalších úsekoch.

Pri Kraľovanoch cez tunel

Iniciatívy sa chopili aj v Žiline. Pred pár dňami na svojej facebookovej stránke informovala žilinská županka Erika Jurinová, že sa našlo riešenie pre „vážsku cyklomagistrálu“ v kraľovanskom meandri. „Chcem oceniť ústretovosť generálneho riaditeľa ŽSR a jeho tímu (tiežcyklonadšenci) k možnosti vyriešiť trasovanie v chránenom území s využitím 70 rokov nepoužívaného  tunela pre cyklotrasu. Páčil sa im zámer verejnoprospešného účelu tunela. Ak sa to podarí, čo veríme, že áno, bude to na Slovensku rarita a o pár rokov sa budete môcť previezť do skaly vytesaným osvetleným tunelom, možno technickou pamiatkou,“ napísala.

Riešenie Vážskej cyklotrasy pri Kraľovanoch. Zdroj: FB Erika Jurinová

Podľa jej vyjadrenia ešte potrvá nejaký čas pokým budú pripravené všetky podklady, podarí sa získať zdroje a následne dôjde k realizácii. Obava, že práve tento úsek by mohol byť prekážkou pre cyklospojenie západu a východu popri Váhu, sa možnosťou použiť starý tunel, rozplynula.

Trasa Horná Streda Piešťany je už naprojektovaná

Trnavský kraj sa tiež pustil do práce na napojení. Aktuálne má spracovanú projektovú dokumentáciu na pokračovanie cyklotrasy medzi Hornou Stredou a Piešťanmi.

Súbežne sa realizujú práce v južnejších úsekoch. Cyklotrasa zo Serede do Šulekova s dĺžkou 14,8 km, ktorá bude mať šírku tri metre a povrch z asfaltového betónu, bola projekčne spracovaná už vlani. Pôvodný plán počítal, že s jej budovaním by sa mohlo začať už tento rok. Reálne však kraj zatiaľ nemá schválené finančné prostriedky z európskych fondov, na ktoré sa spolieha, takže tento rok sa stavať nezačne. 

Trnavský samosprávny kraj podal v rámci IROP   osem  žiadostí o nenávratné finančné prostriedky na cyklotrasy. Konkrétne v úseku Horný Čepeň – Šulekovo, prebieha aktuálne administratívna kontrola projektu na riadiacom orgáne. Ak bude príspevok schválený, kraj plánuje začatie realizácie v roku 2020. 

-th- 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972