Connect with us

Aktuality

V Trebaticiach sa vznietil elektrický monopost, na jeho vývoji pracovali desiatky vysokoškolákov celý rok

Published

on

Vo štvrtok 27. októbra krátko pred štvrť na sedem večer začal na motokárovej dráhe v Trebaticiach horieť monopost na elektrický pohon. Viac ako jeden rok pracovalo na nej štyridsať študentov z niekoľkých fakúlt Slovenskej technickej univerzity (STU). Škody sa odhadujú v desaťtisícoch eur.

trebatice (1)Študenti STU testovali na okruhu formulu pred priateľským podujatím, ktoré sa koná v piatok v Púchove. Vysokoškoláci mali ich monopost otestovať proti českému tímu, ktorý pracuje na formule so spaľovacím motorom.

trebatice (9)

„Jazdíme od doobedia a odjazdili sme asi dve hodiny. Stal sa nejaký skrat v ‚battery boxe’ a zhorelo to. Mali sme šťastie, že sme formulu ešte nenaložili do auta a nezačala horieť tam.

Advertisement
Hello GPT

Škoda nám vznikla vo výške 50 až 70-tisíc eur. Je to veľká škoda, hlavne pre študentov, ktorí na formule robili, lebo strávili pri nej stovky hodín a odišla za desať minút,” povedal pre PNky.sk testovací vodič Stanislav Zeman.

Advertisement
Hello GPT

trebatice (11)

Vysokoškoláci z STU sa podieľali na formule od návrhu až po konštrukciu. „Sú to študenti z viacerých fakúlt, či už strojnícka, elektrotechnická, informatická, stavebná či chemická. Pracovalo na nej 40 študentov vyše roka,” prezradil Zeman.

trebatice (6)

Konštrukcia formule skrýva elektromotor s výkonom 200 koní. Maximálna rýchlosť vozidla je 120 km/h, pričom z 0 na 100 km/h zrýchli za 3 sekundy. Dojazd pri plnom výkone činí 22 kilometrov. Monopost s batériami váži 230 kg.

Advertisement
Hello GPT

trebatice (21)

„Vo formule sa nachádzalo 735 článkov lítium-iónových batérií. Nevieme, koľko z nich začalo tlieť. Uvidíme, čo povedia hasiči, či sa dá nejako opraviť. Rozoberieme ju a pozrieme sa dovnútra,” dodal vodič Stanislav Zeman.

trebatice (12)

Pri požiari zasahovali dve posádky hasičov z Piešťan, ktorým pomáhali dobrovoľní hasiči z Vrbového. „Nakoľko išlo o požiar elektromobilu, použili sme 8 práškových hasiacich prístrojov a 4 CO prístroje,” povedal na mieste veliteľ zásah Martin Piškula.

Advertisement
Hello GPT

trebatice (13)Po minutí hasiacich prístrojov z hasičských áut privážali hasiči ďalšie z piešťanskej hasičskej stanice. Nakoľko sa z elektroformule šíril škodlivý dym, hasiči zasahovali v autonómnych dýchacích prístrojoch.

trebatice (19)

Požiar sa podarilo zdolať aj vďaka termokamere za krátky čas. Príčina požiaru je v štádiu vyšetrovania.

trebatice (18)

-vv-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články