Aktuality

V Pobedíme polievali dievčatá hasičskou striekačkou

By 9. apríla 2012No Comments

Až tristo litrov vody si na každé dievča pripravili dobrovoľní hasiči z Pobedíma. Na Veľkonočný pondelok obnovili starý zvyk a okrem korbáčov si na šibačku zobrali aj historickú hasičskú striekačku.

[singlepic id=28000 w=320 h=240 float=left]Podľa pamätníkov chodili pobedímski hasiči takto šibať už od polovice minulého storočia. V posledných rokoch bola tradícia prerušená, ale nedávno sa rozhodli, že ju zopakujú. Tento spôsob polievania žien a dievčat si hasiči pochvaľovali, napriek tomu má aj svoje nevýhody. „Občas to schytáme aj my, keď ich držíme,“ vysvetlil jeden z nich.

Historickú striekačku z roku 1925 treba najprv napumpovať. Potom vytiahnuť dievčatá z domu, zamieriť a postriekať zo všetkých strán. Následne prídu na rad korbáče, ktoré o to viac štípu. Dobrovoľným hasičom pomáhala aj harmonikárka, ktorú si na striekačke viezli. Okrem toho, že im k polievaniu vyhrávala, mohla im aj poradiť, ktoré dievčatá sa oplatí ísť vyšibať. Možno aj preto im neušla ani starostka Pobedíma Eva Směřičková.

Šibači vždy dostanú odmenu v podobe vajíčok, mašieľ a vína. Výhodou tohto netradičného spôsobu šibania je, že fľaše sa môžu dať do nádrže s vodou chladiť. Popoludní už hasiči vezú v striekačke namiesto vody fľaše s alkoholom.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=XCFXEgsLbEU[/youtube]

[nggallery id=1557]

Text, foto a video: Martin Palkovič

REKLAMA             www.bytovkytrebatice.sk
[youtube width=“450″ height=“280″]http://www.youtube.com/watch?v=dMJrMv4yMqI[/youtube]

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972