V piešťanských splaškoch je veľa pervitínu

7. novembra 2013 Off Od

Spotreba tejto drogy je u nás vyššia ako vo väčšine európskych miest. Zistili to vedci zo Slovenskej technickej univerzity, ktorí analyzovali odpadové vody v Bratislave a v Piešťanoch.

[singlepic id=23552 w=320 h=240 float=right]Ich cieľom bolo zistiť v akom množstve sa nelegálne drogy alebo antibiotiká a iné lieky dostávajú cez tráviaci systém človeka do splaškov a zároveň ako si s nimi čistiarne dokážu poradiť.

Do výskumu sa zapojil tím z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity. Po prvý raz na Slovensku použili vedci novú analytickú metódu, pomocou ktorej sledovali prítomnosť 30 typov drog a 60 typov liečiv v odpadových vodách.

V troch čistiarniach vrátane Piešťan prebehli merania začiatkom marca súčasne s meraniami v 32 európskych mestách. Slovenské výsledky je zatiaľ možné porovnať iba s hodnotami, ktoré boli v Európe zaznamenané v roku 2011.

[singlepic id=48759 w=320 h=240 float=right]„V porovnaní s európskymi mestami Bratislava aj Piešťany figurujú na popredných miestach v spotrebe pervitínu, značné hodnoty boli namerané aj pre marihuanu a extázu,“ uviedol v tlačovej správe STU člen vedeckého tímu Tomáš Mackuľak a dodal: „Tieto merania môžu byť veľkým prínosom pre drogovú prevenciu. Ak sa doteraz preferencie užívateľov drog zisťovali prostredníctvom anonymných dotazníkov, teraz vieme odhaliť novú drogu ponúkanú konzumentom.“

Vedci brali vzorky z odpadových vôd 24 hodín denne počas celého týždňa. Zistili tak množstvo drogy vylúčené obyvateľmi v priebehu každého dňa. „Aby sa mohli údaje porovnávať, toto množstvo drogy bolo vztiahnuté na 1000 obyvateľov napojených na kanalizačný systém v danom meste,“ uviedol Jaroslav Škubák z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.

[singlepic id=48758 w=320 h=240 float=right]Podľa výsledkov výskumu stúpla v Bratislave cez víkend spotreba extázy, zatiaľčo jej špecifické množstvo v piešťanských odpadových vodách bolo stabilné počas celého týždňa (4,1 – 5,6 mg/1000 osôb/deň). Rovnako stabilný bol v našom meste aj priebeh koncentrácie THC. Naznačuje to stálych užívateľov, pričom cez víkend užívanie marihuany nestúpa.

Piešťany sú však spolu s Bratislavou na popredných miestach v spotrebe pervitínu v celej Európe. Z miest, v ktorých prebehli merania v roku 2011, nás predbehli iba České Budějovice, Oslo, Turku a Helsinky. Príčinou je zrejme fakt, že táto droga sa v Československu nezákonne vyrába už od 70. rokov minulého storočia a v Európe nie je príliš obľúbená. Naopak v spotrebe kokaínu sme na chvoste rebríčka.

Text: Tlačová správa/mp Grafy: STU Ilustr. foto: mp