Connect with us

Aktuality

V Piešťanoch vzniklo prvé multidiagnostické centrum pre „predčasniatka“

Published

on

Pred pár dňami sme si pripomenuli Svetový deň predčasne narodených detí. Každé jedenáste dieťa na Slovensku, čo je približne 5 000 detí ročne, sa narodí predčasne. Vďaka modernizácii a špičkovej starostlivosti v perinatologických centrách na Slovensku sa väčšinu nedonosených detí darí zachrániť. Odborníci a rodičia však upozorňujú na nevyhnutnosť kvalitnej odbornej starostlivosti taktiež po ich príchode domov. A tento prístup platí aj pre detičky pri problémových tehotenstvách, či pôrodoch. Pre ešte lepšiu starostlivsť o tieto deti vzniklo v Adeli Medical Centre v Piešťanoch prvé multidiagnostické centrum pre „predčasnitka“ na Slovensku.

Za predčasne narodené dieťa je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie považované každé dieťa, ktoré sa narodí pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Tieto detičky nie sú z biologického hľadiska pripravené na život mimo maternice a hrozí im preto množstvo zdravotných rizík. „Dnes sme naozaj úspešní v zachraňovaní predčasniatok. Stále sa zlepšujúca odborná a prístrojová vybavenosť novorodeneckých oddelení posúva hranice záchrany týchto detí do ešte skorších týždňov tehotenstva,“ spresňuje doc. MUDr. Darina Chovancová CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava a dodáva: „Ich vývoj a zdravotné komplikácie, ktoré môže predčasný pôrod priniesť, však treba sledovať neustále, minimálne do piateho roku ich života.“

OBAVY RODIČOV

Skorý vstup predčasniatok do života je pre rodinu, ako i dieťa samotné, veľkou psychickou záťažou a okrem obrovskej podpory, lásky a sily rodiny si vyžaduje zvýšenú starostlivosť aj po prepustení z nemocnice. „Denno-denná prax a taktiež spätné väzby od rodičov našich predčasniatok hovoria, že im chýbajú hlavne informácie, ako sa starať o predčasne narodené deti. Najviac sa pýtajú na kŕmenie a možnosti rehabilitácie. Hľadajú rady odborníkov a často aj poradenstvo mamičiek samotných,“ hovorí Mgr. Ľubica Kaiserová, predsedníčka občianskeho združenia Malíček, ktoré už 8 rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku. „Po príchode domov z nemocnice začína kolotoč viacerých odborných vyšetrení a preventívnych kontrol. Rodičia tak potrebujú pravidelne navštevovať pediatra, neurológa, klinického logopéda, rehabilitačného lekára a fyzioterapeuta. Návštevy lekárov sú pre rodiny náročné, najmä z pohľadu vhodného načasovania podľa vývoja dieťatka, čakania na vyšetrenie a mnohokrát problému mať viacerých odborníkov na jednom mieste. Preto vítame, že práve v Piešťanoch v ADELI vzniklo prvé multidiagnostické centrum na Slovensku, v ktorom sú všetci potrební lekári pre predčasniatka pod jednou strechou.“

VČASNÁ DIAGNOSTIKA ROBÍ ZÁZRAKY

Včasná vývinová diagnostika je mimoriadne dôležitá pre predčasne narodené deti, ako aj pre bábätká, ktoré prešli komplikáciami počas tehotenstva, pri pôrode alebo krátko po ňom, prípadne tiež u detí, ktoré sa narodili síce bezproblémovo, avšak komplikácie nastali neskôr. Ak majú rodičia akékoľvek, čo i len menšie pochybnosti, je dôležité, aby nečakali, vyhľadali odborníkov a poradili sa s nimi. „Treba si uvedomiť, že prvé mesiace až rok života dieťatka sú najdynamickejšie, čo sa týka jeho vývoja. Žiaľ, ešte i dnes pretrváva tzv. syndróm vyčkávania – keď sa po narodení dieťaťa objavia signály, že niečo nemusí byť v poriadku, tak sa namiesto okamžitého konania čaká. Následne sa u dieťaťa môžu vyvinúť nesprávne pohybové stereotypy. Strácanie času v tomto období môže mať trvalé následky,“ hovorí PaedDr. Adelaida Fábianová, medicínska riaditeľka ADELI Medical Center a klinická logopedička: „Pre deti ohrozené zaostávaním v ich psychomotorickom vývoji zohráva čas doslova kľúčovú úlohu. A pokiaľ sa dieťatku včas a intenzívne venuje celá skupina odborníkov, znamená to pre dieťa samotné, ako i jeho blízkych, obrovskú životnú výhru smerujúcu k správnemu vývinu.“

MAMA VIE NAJLEPŠIE

Čas – tak krátke slovo a tak veľa znamená. Pre deti ohrozené zaostávaním v ich psychomotorickom vývoji zohráva čas doslova kľúčovú úlohu. A pokiaľ sa dieťatku včas a intenzívne venuje celá skupina odborníkov, znamená to pre dieťa samotné, ako i jeho blízkych, obrovskú životnú výhru vo vývoji jeho zdravotného stavu do budúcna. „Kľúčový je 3. mesiac vo vývoji dieťaťa, kedy jeho nervový a pohybový systém dozrel natoľko, že pohybové schopnosti 3-mesačného dieťaťa sú odrazom v jeho nasledujúcom živote,“ hovorí MUDr. Marta Hodulová, rehabilitačný lekár, pediater, fyziater, diagnostický expert na deti už od ich narodenia, špecialista diagnostického centra v ADELI Medical Center.

Multidisciplinárna spolupráca odborníkov – rehabilitačný lekár, pediater, neurológ, fyzioterapeut, klinický logopéd. Táto kombinácia odborníkov svojimi vyšetreniami, diagnostikou, vzájomnou komunikáciou a následnou liečbou a rehabilitáciou môže významne znížiť následky závažných vývinových porúch a redukovať alebo úplne zabrániť vzniku následných komplikácií u detí v budúcnosti.

Mama vie – v rannom období vývoja dieťaťa je veľmi dôležité pozorovanie rodičov a blízkych. Najmä matka, ktorá je 24 hodín v kontakte s dieťaťom a pozná jeho reakcie, vie vycítiť, keď sa s ním niečo deje.

„Preto je dôležité, aby rodičia navštívili pediatra pri akýchkoľvek, aj zdanlivo bezdôvodných, avšak nápadných prejavoch bábätka,“ zdôrazňuje MUDr. Marta Hodulová a vymenováva najznámejšie príznaky nesprávneho vývoja u detičiek ako zvláštne postavenie nožičiek, prstov na rukách, sťažené zohýbanie kolien počas prebaľovania,
asymetrické používanie končatín (dieťatko preferuje len jednu stranu svojho tela, za hračkou sa naťahuje výlučne jednou ručičkou a pod.), pretrvávajúci úklon hlavičky do jednej strany alebo jej neprirodzené zakláňanie, chabosť končatín (dieťatko neprirodzene vytáča rúčky, má akoby gumené ochabnuté svaly, je extrémne pokojné, veľmi dlho prespí, nebudí sa na papanie, tzv. „dobré dieťa“), stuhnutosť končatín (dieťatko má rúčky zovreté v päsť, jeho končatiny sa trhavo pohybujú, je nepokojné, takmer neustále plače a často je to plač bez sĺz sprevádzaný trasom končatín), dieťatko má zležané záhlavie, sploštenú hlavičku na jednej strane, zležanú alebo naopak odstávajúcu ušnicu, asymetria na tvári (dieťatko má asymetrický úsmev – pusinka sa mu pri úsmeve kriví do jednej strany, príp. samotná tvárička je asymetrická a dieťatko má jedno líce bacuľatejšie ako druhé, jedna očná štrbina je väčšia ako druhá a pod.), oneskorenie jednotlivých pohybových prejavov u dieťatka, zvláštne zvukové prejavy pri dýchaní dieťatka, komplikovaný a namáhavý spôsob prijímania potravy.

„Aj samotné dýchanie a s ním súvisiace zvukové prejavy nám dokážu veľa napovedať a naviesť nás na oneskorený motorický vývoj. Dokonca aj úchop cumlíka dieťatkom má svoju výpovednú hodnotu. Žiadny zvláštny, hoc na prvý pohľad bezvýznamný, prejav netreba podceňovať a je dôležité komplexne sledovať u dieťatka jeho zvukové, hlasové prejavy, jeho motorický prejav, ako i spôsob prijímania potravy – ako dlho sa dieťatko kŕmi, ako pohybuje jazýčkom a pod,“ vysvetľuje MUDr. Marta Hodulová.

Skorá diagnostika a následná rehabilitácia ukazujú už po prvých hodinách cvičenia výrazné výsledky, ktoré ak rodičia praktizujú aj doma, majú pozitívny vplyv na kvalitnejší a zdravší vývoj bábätka.

TS Adeli Medical Center

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články