Connect with us

Aktuality

V Piešťanoch sa po prvý raz stretli deti s diagnózami hydrocefalus a spina bifida

Published

on

V sobotu 26. novembra pripravilo občianske združenie Slovenská spoločnosť pre spina bifida a/alebo hydrocefalus celoslovenské stretnutie v priestoroch Mestského kultúrneho strediska Piešťany. Počas 11. ročníka sa uskutočnilo viacero zaujímavých prednášok nielen na medicínske témy, pričom na svoje si počas podujatia prišli aj deti, na ktoré čakali rôzne hry a veľa zábavy. Hneď samotný úvod stretnutia bol veľmi dojímavý, pretože v ňom zaznelo viacero príhovorov s peknými i hlbokými myšlienkami a zo všetkých prítomných účastníkov bolo cítiť nesmiernu vnútornú silu a odhodlanosť.

IMG_6448

„Musím povedať, že také privítanie a prístup, aké som ohľadom organizovania nášho stretnutia zažila v Piešťanoch, som doteraz nezažila nikde na Slovensku,“ povedala štatutárka občianskeho združenia Terézia Drdulová. Za spolupráca sa poďakovala Marcele Vrbovej, ktorá občianskemu združeniu vyšla zo strany samosprávy v ústrety pri organizácii podujatia. Prezradila tiež, že 18. februára chystajú spoločný karneval, ktorého hlavným posolstvom bude integrácia.

Do kultúrneho strediska prišlo osemdesiat detí s diagnózou hydrocefalus, nazývanou aj vodnatieľka mozgu, a spina bifida. K hydrocefalu dochádza hromadením neobvykle veľkého množstva mozgovomiechového moku v komorách alebo dutinách mozgu. Táto porucha okrem iného spôsobuje nadmerný rast hlavy, kŕče, mentálne postihnutie a v niektorých prípadoch má, žiaľ, smrteľné následky. Ochorenie spina bifida zas predstavuje anomáliu chrbtice a miechy – v preklade znamená rozštiepená chrbtica. Ťažkosti závisia od rozsahu poškodenia miechy. Často sa vyskytuje práve kombinácia oboch spomínaných diagnóz.IMG_6332

Slovenská spoločnosť pre spina bifida a hydrocefalus zavítala do Piešťan po prvý krát. „Na stretnutí si utužujeme členstvo, odovzdávame novinky, čo sa deje v zdravotníctve, či sú nejaké posuny aj v rámci inklúzie a podobne. Máme tu europoslancov, ktorí podporujú ľudí so zdravotným postihnutím na úrovni Európskej únie,” prezradila koordinátorka aktivít občianskeho združenia Alena Krchňavá.

„Z môjho pohľadu je dôležité podporovať všetky deti, bez ohľadu na to, či sú zdravé, alebo majú zdravotné postihnutie. Deti so zdravotným postihnutím možno potrebujú trošku viac našej pozornosti práve preto, že väčšinová spoločnosť ich akoby odsúva nabok. Majú rovnaké práva ako zdravé deti. Možno im musíme trošku viac pomôcť, aby sa vzdelávali a fungovali samostatne. Sme povinní im len odstrániť bariéry a môžu žiť plnohodnotný život ako ostatní,“ povedala poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská.

IMG_6419

Otvorenie stretnutia sa nieslo v duchu príhovorov a odovzdávania ďakovných darčekov. Zbierka básní od zdravotne postihnutého Michala, ktorý nevie čítať a komunikuje len s obtiažami, dojala aj Janu Žitňanskú, ktorá sa usiluje vytvoriť pre zdravotne postihnutých čo najlepšie podmienky: „Priznám sa, že sa mi tisli slzy do očí. Na túto zbierku sa fakt teším. Je úžasné vidieť, aký talent a potenciál majú ľudia, ktorých spoločnosť odsúva do ústavov alebo nabok. Je veľká škoda, keď neumožníme týmto ľuďom sa vzdelávať sa a participovať na živote. Myslím si, že by boli ešte väčším obohatením pre nás, ak by nemali toľko prekážok.”

Pozvanie prijala aj zlatá paralympionička Veronika Vadovičová, ktorá však kvôli neočakávaným povinnostiam dorazila až na poobedňajšie prednášky. Na prvej prednáške predstavila Terézia Drdulová vízie a úspechy občianskeho združenia, po nej nasledovalo bilancovanie uplynulého roka, prednáška o starostlivosti o rany či rozprávanie dobrovoľníkov občianskeho združenia o skúsenostiach. Kým rodičia a príbuzní detí sa vzdelávali na prednáškach, pre deti bol počas dňa pripravený program plný hier a zábavy.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články