Connect with us

Aktuality

V Piešťanoch sa bude hovoriť o vode nad zlato

Published

on

Život bez nej nemôže jestvovať, ona je život a to je naozaj viac ako zlato. V polovici októbra sa v Piešťanoch bude hovoriť o tom, ako vodu efektívne využívať a čo robiť, aby jej bol dostatok pre súčasnosť i pre budúce generácie. Témou bude predovšetkým zrážková voda.

Workshop Voda nad zlato, ktorý organizuje Seniorský parlament Piešťany, sa koná pod záštitou župana Jozefa Viskupiča a je financovaný z participatívneho rozpočtu TTSK. Uskutoční sa vo štvrtok 17. októbra v piešťanskom Kursalone. Hlavným odborným garantom podujatia je uznávaný klimatológ Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. Účastníci podujatia sa v dvoch blokoch dozvedia, prečo treba zadržiavať zrážkovú vodu a následne akým spôsobom. Na podujatí sa predstavia odborníci z rôznych oblastí. Spoločne návštevníkov uvedú do témy, ale rovnako sa pokúsia ozrejmiť možnosti riešenia problémov.

Bývalý generálny riaditeľ SHMÚ Štefan Škulec bude hovoriť o význame vody pre človeka v kontexte globálnej klimatickej zmeny. Aké sú príčiny a dôsledky vzniku mestských ostrovov tepla priblíži Juraj Holec, vedecko-technický pracovník SHMÚ. Na záver prvého bloku ozrejmí možnosti použitia zdrojov geotermálnej vody Igor Miček, člen Slovenskej komory stavebných inžinierov.

V druhom bloku o zadržiavaní zrážkovej vody a nových trendoch využitia zachytenej dažďovej vody v krajinnej architektúre porozpráva krajinná architektka Eva Wernerová. Technické riešenia odvádzania a využitia zrážkových vôd predstaví Tomáš Paulík, technický riaditeľ spoločnosti  Pipefife Slovakia. Hovoriť sa bude tiež o možnosti využitia externých zdrojov pri financovaní opatrení na zadržiavanie zrážkovej vody. Bližšie informácie prinesie projektová manažérka Zita Bruncková.
Vode z pohľadu právneho systému Slovenskej republiky sa bude venovať Jiří Rais zo Seniorského parlamentu.  Záverečné slovo bude patriť profesorovi Milanovi Lapinovi. Úplne na záver mu v panelovej diskusii s účastníkmi workshopu bude sekundovať Peter Tremboš.

„Z osobnej skúsenosti vieme, že problematiku zrážkovej vody treba riešiť zdola nahor. Snažili sme sa pred časom pri našom bytovom dome zrealizovať vodozádržné opatrenia, narazili sme však na viaceré komplikácie. Preto sme sa radšej rozhodli venovať čas tejto aktivite, ktorá môže pomôcť rozlúsknuť dané problémy väčšiemu množstvu ľudí,“ hovorí Jiří Rais, ktorý stojí za zrodom workshopu Voda nad zlato.

„Mysli globálne, konaj lokálne, mi bolo vždy blízke. Zmena klímy je jedna z najpálčivejších globálnych výziev, ktorej ako ľudstvo čelíme. Zodpovedný prístup k ochrane prírody a životného prostredia by preto mal byť našou prioritou. Aktivity  projektu Voda nad zlato smerujú k osvete a hľadaniu efektívnych riešení zachytávania a využívania zrážkovej vody za účelom zmiernenia negatívnych dopadov zmeny klímy (nielen) v piešťanskom okrese. Preto ma mimoriadne teší, že tento projekt bol podporený v rámci premiérového ročníka participatívneho rozpočtu trnavskej župy s že som nad ním mohol prevziať záštitu,“ hovorí trnavský župan Jozef Viskupič.

Cieľovou skupinou sú funkcionári samosprávy okresu Piešťany a Trnavského kraja, organizácie, ktoré spravujú bytové domy, študenti stredných škôl, ale zúčastniť sa môže i široká verejnosť. 

VODA NAD ZLATO – Program

09:00 – 10:00
Prezentácia účastníkov

10:00 – 10:20
Otvorenie workshopu
1. blok: Prečo treba zadržiavať zrážkovú vodu
10:20 – 10:40
Voda a jej význam pre človeka v kontexte globálnej klimatickej zmeny
Ing. Štefan Škulec, PhD. – emeritný generálny riaditeľ SHMÚ
10:40 – 10:50
Prírodné podmienky okresu Piešťany
Mgr. Juraj Holec, PhD. – vedecko-technický pracovník SHMÚ
10:50 – 11:10
Mestské ostrovy tepla – príčiny a dôsledky
Mgr. Juraj Holec, PhD. – vedecko-technický pracovník SHMÚ
11:10 – 11:30
Použitie a zdroje geotermálnej vody
Ing. Igor Miček, PhD. – Slovenská komora stavebných inžinierov

11:30 – 12:30
Prestávka

2. blok: Ako zadržiavať zrážkovú vodu
12:30 – 12:50
Využitie zachytenej dažďovej vody v krajinnej architektúre – nové trendy
Ing. Eva Wernerová – krajinná architektka, AWE ATELIER, s.r.o.

12:50 – 13:10
Technické riešenia odvádzania a využitia zrážkových vôd
Ing. Tomáš Paulík – technický riaditeľ, Pipefife Slovakia, s.r.o.
13:10 – 13:30
Možnosti využitia externých zdrojov pri financovaní opatrení na zadržiavanie zrážkovej vody
Ing. Zita Bruncková – projektová manažérka
13:30 – 13:40
Voda a právo Slovenskej republiky
Jiří Rais – Seniorský parlament

13:40 – 14:10
Poznámky na záver workshopu „Voda nad zlato“
Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. – klimatológ, FMFI Univerzita Komenského
14:10 – 15:00
Panelová diskusia
Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD.
RNDr. Peter Tremboš, PhD.
15:00
Záver workshopu

TS

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články