V Piešťanoch máme nový podmorský svet, vytvorili ho deti

V Piešťanoch máme nový podmorský svet, vytvorili ho deti

23. mája 2017 Off Od PNky.sk

Minulý rok zrealizovalo Mesto Piešťany na Prednádraží nové detské ihrisko. Vedľa nebo zostal starý vláčik vytvorený z betónových rúr. Boli dve možnosti – odstrániť ho, alebo mu vdýchnuť nový život. Našťastie sa udialo to druhé vďaka šikovným deťom, ich učiteľkám a ľuďom zo Služieb mesta Piešťany.

„S myšlienkou oživiť bývalý vláčik prišla za nami na jeseň minulého roku riaditeľka SMP Hana Dupkaničová. Spoločne s kolegyňou Miriam Mikušecovou sa nám zdala táto outdoorová aktivita ako dobrý nápad pre mladších aj starších žiakov. Termín sme dohodli na jar 2017 a keďže minulý týždeň hlásili super počasie, pustili sme sa do realizácie. Nakúpili sa farby a štetce a mohlo sa začať. Služby mesta Piešťany nám pripravili podklad, ktorý bolo nutné miestami oškrabať, napenetrovať a natrieť farbou,“ vysvetľuje genézu realizácie novej detskej atrakcie Dominika Rusnáková, ktorá je učiteľkou výtvarného odboru Súkromnej základnej umeleckej školy.

Betónový vláči dlhé roky patrí ku koloritu sídliska. Vyrástlo na ňom množstvo detí, pričom napriek jednoduchosti nápadu využiť na hranie betónové rúry, ponúka stále svoje útroby na schovávanie, naháňanie a zážitky pri spoločnej hre. „Vieme, že vláčik bol a pre niektorých aj stále je nostalgickou záležitosťou, ale nám sa páčila myšlienka pretvoriť ho na niečo nové a vdýchnuť mu úplne iný život. Napadla nás téma podmorského sveta, ktorý možno spoznávať nielen zvonka, ale aj v útrobách betónových panelov. Deti sa rady učia, skúmajú a spoznávajú nové veci. Sú bádateľmi a prieskumníkmi. Veríme, že „prejsť sa“ preto podmorským svetom a ocitnúť sa na chvíľu v úplne inom svete hry bude pre nich zážitkom,“ objasňuje D. Rusnáková.

Podľa jej vyjadrenia sa šikovným malým výtvarníkom maľovanie na netradičný povrch veľmi páčilo. Ešte zostáva dokončiť poslednú časť betónového panelu, ktorá by mala byť hotová v priebehu týždňa, samozrejme v závislosti od počasia. Už teraz však podmorský svet láka deti, ktoré si ho doslova užívajú a majú z neho radosť. Radosť majú rovnako výtvarníci z toho, že ich dielo teší deti i obyvateľov okolitého sídliska.

-th- Foto: D. Rusnáková