V Piešťanoch malo za sobotu 99,5 % testovaných ľudí negatívny výsledok

V Piešťanoch malo za sobotu 99,5 % testovaných ľudí negatívny výsledok

1. novembra 2020 Off Od PNKYSK

Negatívny výsledok antigénového testu na ochorenie covid-19 prakticky znamená koniec zákazu vychádzania. Ale aj naďalej je nutné dodržiavať pravidlo RÚŠKO-ODSTUP-RUKY.

V Piešťanoch sa nechalo v sobotu 31. októbra testovať 12 244 ľudí. Až 99,5 % z nich si z odberného miesta odnieslo certifikát o negatívnom výsledku. V nedeľu už bol záujem oveľa menší, odhadom mohlo pribudnúť dve až tri tisícky testovaných. Piešťancov vo veku od 10 do 65 rokov, ktorý mali na testovanie prísť prioritne, je približne 19-tisíc.

Pre ľudí s negatívnym výsledkom testu platia od pondelka 2. novembra nové výnimky zo zákazu vychádzania. Slobodne sa budú môcť pohybovať osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19. Certifikát, ktorí cez víkend dostali v odberných miestach, musia nosiť so sebou.

Môžu s ním ísťdo ktoréhokoľvek obchodu alebo do prírody v intraviláne a na vonkajších terasách môžu využívať služby reštaurácií alebo kaviarní. Rovnako slobodne môžu navštíviť v deň Pamiatky zosnulých (2. novembra) cintoríny.

Podľa informácií zverejnených na web stránke korona.gov.sk je „negatívny výsledok antigénového testu je dobrá správa, ale nie je to záruka, že nie ste infikovaný koronavírusom. Antigénové testy dokážu zachytávať väčšinu ľudí, u ktorých sa už infekcia prejavila vo väčšej miere. K tomu väčšinou dochádza po niekoľkých dňoch od nakazenia. Práve kvôli tomu sa robí aj ďalšie kolo testovania, na ktorom je potrebné sa zúčastniť aj v prípade negatívneho testu.“

„Ak ste, rovnako ako ja, dostali negatívny výsledok, buďte stále opatrní. Antigénový test totiž nemusí zachytiť ľudí s nižšou vírusovou náložou. Kľúčové metódy ochrany pred infekciou ostávajú stále rovnaké: RÚŠKO-ODSTUP-RUKY. Dodržiavanie týchto zásad nestojí veľa námahy a preukázateľne znižuje riziko nákazy,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas a dodal, že počas pandémie záleží na zodpovednosti každého jedného z nás.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: FB/Prezídium HaZZ