Aktuality

V nedeľu si pospíme o hodinu dlhšie

By 24. októbra 2013No Comments

Letný čas končí v nedeľu 27. októbra o 3.00 h. Hodinky si posunieme na 2.00 h a o hodinu viac si pospíme.

[singlepic id=21340 w=520 h=2340 float=center]

Až do 30. marca sa budeme riadiť stredoeurópskym časom, ktorý je niekedy nesprávne označovaný ako zimný. Ide však o čas, v ktorom by sme fungovali, ak by sa v každý rok v marci nekonala zmena na letný.

Pre ľudí je posun hodiniek o hodinu späť príjemným, pretože si môžu dlhšie pospať. Podľa odborníkov si náš organizmus musí aj na túto zmenu dlhšie zvykať a u citlivejších osôb sa môže krátkodobo dostaviť nespavosť a iné zdravotné problémy.

Podľa pôvodných plánov Európskej únie sa mal prechod na letný čas uskutočniť naposledy vlani. V marci 2011 však európski úradníci schválili nariadenie, že zmeny času potrvajú aj ďalších päť rokov. Hodinky si budeme posúvať dvakrát ročne minimálne až do roku 2016.

Prechod na systém letného času vymyslel koncom 18. storočia americký vedec Benjamin Franklin. Podľa Wikipédie nechcel zaviesť zmenu času, ale naučiť ľudí chodiť spať skôr a lepšie využívať denné svetlo. Jeho nápadom sa v roku 1916 inšpirovali niektoré európske krajiny, vrátane Rakúsko-Uhorska, a tak bol letný čas po prvýkrát zavedený aj na Slovensku. Každoročne u nás funguje od roku 1979 a napriek úvahám o jeho zrušení sme sa vstupom do Európskej únie zaviazali k jeho dodržiavaniu.

Text: M. Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972