Connect with us

Aktuality

V múzeu vyčíňal škriatok, pripravená bola aj polícia

Published

on

Balneologické múzeum v Piešťanoch sprístupnilo v sobotu 16. mája svoje priestory zadarmo už po tretíkrát v rámci Celoslovenskej noci múzeí a galérií. Pre návštevníkov pripravili pracovníci múzea aj hry Zlomyseľný škriatok či Reštaurátor obrazov, pozrieť si mohli bežne nevystavované kusy expozície, vypočuť prednášku Uchované v čase, obliecť si kroje či skúsiť si výstroj a vybavenie Mestskej polície. Otvorená bola aj Pamätná izba Ivana Krasku, kde sa konal prednes poézie.

IMG_9457_resize

Program podujatia zostavili podľa oblasti, na ktorú sa zameriavajú. Napríklad etnologička pripravila kroje, ktoré bývajú bežne ukryté za sklom, ale teraz si ich mohli návštevníci ochytať, zistiť z akého druhu látky boli vyrobené a aj si vyskúšať, ako sa nosili. Záujem o túto atrakciu bol najmä u malých dievčat veľký.

IMG_9399_resize

Deti aj dospelých zaujala hra Múzejný škriatok. Škriatok totiž vo vitrínach popremiestňoval predmety a úlohou návštevníkov bolo vypátrať predmety, ktoré tam nepatria. Pri vykopávkach z doby kamennej sa napríklad nachádzal ruženec, v indickej zbierke Mareka Lubošinského zase drevený črpák a pri betleheme sa zase nachádzala postavička šermiara. Prednáška Uchované v čase predstavila zasa rôzne formy, akými sa zachovali predmety z minulosti. Súčasťou boli fotografie rôznych skamenelín či živočíchov uchovaných v jantári.

IMG_9434_resize

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Počas dňa tiež vystavili predmety, ktoré bežne nie je možné vidieť, buď z priestorových dôvodov alebo nezapadajú do plánu expozície. Návštevníci mali tiež možnosť vyskúšať si suchú preparáciu motýľov a chrobákov, pozrieť si mokré preparáty živočíchov z mora, ale aj vypchaté živočíchy. Návštevníkov však zaujali aj bežne prístupné predmety v múzeu napríklad dobový domček, časť lebky mamuta a tiež kostra skrčenca.

IMG_9342_resize

Pred múzeom sa tiež konala ukážka práce Mestskej polície, ktorá zaujala najmä chlapcov. Mohli zapnúť húkačku na aute, komunikovať s centrálou pomocou vysielačky, zahrať sa s terčíkom na zastavovanie áut, skúsiť si ochrannú prilbu a aj rukavicu proti psom.

IMG_9285_resize

Podujatie Celoslovenská noc múzeí sa koná v rámci Medzinárodného dňa múzeí, ktorý bol ustanovený v roku 1977. Na Slovensku sa ho tento rok zúčastnilo spolu 62 miest a obcí, v snahe prezentovať kultúrne dedičstvo našej krajiny a sprístupniť ľuďom zaujímavé exponáty.

IMG_9337_resize

„Podľa mňa je podstatné, že sa Celoslovenská noc múzeí robí. Výklad je ešte pútavejší, návštevníci si môžu veľa vecí vyskúšať, ochytať, nie je to také odborné a približujeme sa tým deťom. Múzeu by som chcela zaželať čo najväčšiu návštevnosť, aby nás deti aj dospelí prišli pozrieť a prípadne nám i povedali, čo nové by chceli v múzeu vidieť,“ povedala lektorka hlavnej expozície Veronika Pikusová.

IMG_9395_resize IMG_9429_resize IMG_9440_resize IMG_9447_resize IMG_9449_resize-lt-

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články