Balneologické múzeum v Piešťanoch sprístupnilo v sobotu 16. mája svoje priestory zadarmo už po tretíkrát v rámci Celoslovenskej noci múzeí a galérií. Pre návštevníkov pripravili pracovníci múzea aj hry Zlomyseľný škriatok či Reštaurátor obrazov, pozrieť si mohli bežne nevystavované kusy expozície, vypočuť prednášku Uchované v čase, obliecť si kroje či skúsiť si výstroj a vybavenie Mestskej polície. Otvorená bola aj Pamätná izba Ivana Krasku, kde sa konal prednes poézie.

IMG_9457_resize

Program podujatia zostavili podľa oblasti, na ktorú sa zameriavajú. Napríklad etnologička pripravila kroje, ktoré bývajú bežne ukryté za sklom, ale teraz si ich mohli návštevníci ochytať, zistiť z akého druhu látky boli vyrobené a aj si vyskúšať, ako sa nosili. Záujem o túto atrakciu bol najmä u malých dievčat veľký.

IMG_9399_resize

Deti aj dospelých zaujala hra Múzejný škriatok. Škriatok totiž vo vitrínach popremiestňoval predmety a úlohou návštevníkov bolo vypátrať predmety, ktoré tam nepatria. Pri vykopávkach z doby kamennej sa napríklad nachádzal ruženec, v indickej zbierke Mareka Lubošinského zase drevený črpák a pri betleheme sa zase nachádzala postavička šermiara. Prednáška Uchované v čase predstavila zasa rôzne formy, akými sa zachovali predmety z minulosti. Súčasťou boli fotografie rôznych skamenelín či živočíchov uchovaných v jantári.

IMG_9434_resize

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Počas dňa tiež vystavili predmety, ktoré bežne nie je možné vidieť, buď z priestorových dôvodov alebo nezapadajú do plánu expozície. Návštevníci mali tiež možnosť vyskúšať si suchú preparáciu motýľov a chrobákov, pozrieť si mokré preparáty živočíchov z mora, ale aj vypchaté živočíchy. Návštevníkov však zaujali aj bežne prístupné predmety v múzeu napríklad dobový domček, časť lebky mamuta a tiež kostra skrčenca.

IMG_9342_resize

Pred múzeom sa tiež konala ukážka práce Mestskej polície, ktorá zaujala najmä chlapcov. Mohli zapnúť húkačku na aute, komunikovať s centrálou pomocou vysielačky, zahrať sa s terčíkom na zastavovanie áut, skúsiť si ochrannú prilbu a aj rukavicu proti psom.

IMG_9285_resize

Podujatie Celoslovenská noc múzeí sa koná v rámci Medzinárodného dňa múzeí, ktorý bol ustanovený v roku 1977. Na Slovensku sa ho tento rok zúčastnilo spolu 62 miest a obcí, v snahe prezentovať kultúrne dedičstvo našej krajiny a sprístupniť ľuďom zaujímavé exponáty.

IMG_9337_resize

„Podľa mňa je podstatné, že sa Celoslovenská noc múzeí robí. Výklad je ešte pútavejší, návštevníci si môžu veľa vecí vyskúšať, ochytať, nie je to také odborné a približujeme sa tým deťom. Múzeu by som chcela zaželať čo najväčšiu návštevnosť, aby nás deti aj dospelí prišli pozrieť a prípadne nám i povedali, čo nové by chceli v múzeu vidieť,“ povedala lektorka hlavnej expozície Veronika Pikusová.

IMG_9395_resize IMG_9429_resize IMG_9440_resize IMG_9447_resize IMG_9449_resize-lt-

 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972