Connect with us

Aktuality

V kraji nehôd pribudlo, vodiči v okrese Piešťany však jazdili opatrnejšie

Published

on

Dopravná polícia zaevidovala na cestách Trnavského kraja za 4 mesiace roka 2016 celkom 164 dopravných nehôd. Oproti minulému roku došlo k nárastu o 18 nehôd, pričom až 47 z nich sa stalo v okrese Dunajská Streda. V okrese Piešťany zaznamenali od januára 11 dopravných nehôd, čo predstavuje oproti rovnakému obdobiu minulého roka mierny pokles, ale až sedem z nich bolo v apríli. V našom meste pritom najviac nehôd spôsobili cyklisti, zodpovední až za tri kolízie. Pozitívnou správou je, že na našich cestách nevyhasol ani jeden ľudský život. Hlavnou príčinou dopravnej nehodovosti v kraji bolo v 60-tich prípadoch porušenie povinnosti vodiča a 34-krát nedovolená rýchlosť jazdy.

auto 1

V okrese Trnava sa stalo 34 dopravných nehôd, v okrese Galanta 27 dopravných nehôd, v okrese Senica 26 dopravných nehôd, v okrese Hlohovec 12 dopravných nehôd a v okrese Skalica 7 dopravných nehôd. Najvýraznejší nárast nehôd zaevidovali policajti v okresoch Dunajská Streda (+13), Galanta (+10) a Senica (+9). Pri nehodách prišlo od začiatku roka o život 7 osôb, čo je o dve viac ako vlani. Z toho 4 osoby tragicky zahynuli na cestách v okrese Trnava, 2 osoby v okrese Dunajská Streda a 1 osoba v okrese Galanta. Negatívny vývoj bol najmä v okrese Trnava, kde polícia eviduje nielen najviac smrteľných dopravných nehôd, ale aj ich najvýraznejší nárast.

Pozitívnym je pokles ťažko zranených, ktorých bolo 24 a naopak opačný trend zaznamenali príslušníci polície v počte ľahko zranených, ktorých bolo až 192 a ich počet sa zvýšil takmer o štvrtinu. Najviac ľahko zranených osôb bolo v okrese Dunajská Streda, kde sa zranilo 56 osôb a ich počet stúpol o 32 zranených. Nehody zavinili najviac vodiči motorových vozidiel, 142 (+15) dopravných nehôd. Zrážka s chodcom bola zaevidovaná pri 35 (+4) dopravných nehodách, z toho na priechode pre chodcov sa stalo 20 (+7) nehôd.

nehoda1

V 11-tich prípadoch zavinili nehodu práve chodci, pri ktorých boli usmrtené 2 (+2) osoby, 6 (+1) ťažko zranených osôb, ľahko sa zranilo 32 (+5) osôb z toho 30 (+3) chodcov. Cyklisti spôsobili 7 (+2) dopravných nehôd a to okresoch Piešťany 3 (+3), Dunajská Streda 2 (+1), Trnava 1 (0) a Galanta 1 (0). Vodiči by si mali dávať väčší pozor v obciach, kde za posledné obdobie najviac vzrástol počet nehôd, najmä v okrese Dunajská streda, Galanta, Senica, Hlohovec a Piešťany.

Situácia na cestách bola v mesiaci apríl v Trnavskom kraji o niečo priaznivejšia. Počet nehôd klesol takmer vo všetkých okresoch okrem Galanty a Senice, kde došlo k nepatrnému nárastu. V okresoch Dunajská Streda a Galanta sa stali dve smrteľné dopravné nehody, avšak celkový počet následkov hodnotí polícia lepšie ako vlani. Výrazne poklesol aj počet nehôd s alkoholom, kým v minulom roku ich bolo 14, teraz policajti namerali alkohol iba v jednom prípade. Príčiny aj najčastejšie miesto nehôd kopírujú celkový trend od začiatku roka a na cestách trnavského kraja by mali vodiči zvýšiť opatrnosť v obciach a to hlavne na miestnych a účelových komunikáciách.

-lt/Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články