Connect with us

Aktuality

V hudobnom pavilóne bude rásť ľaliovník tulipánokvetý

Published

on

V prvých aprílových dňoch začala spoločnosť R.U. z Dvorníkov, ktorá vyhrala zákazku v elektronickej aukcii, s rekonštrukciou hudobného pavilónu v mestskom parku v Piešťanoch. Cena rekonštrukcie bude podľa zmluvy s Mestom Piešťany 96-tisíc eur a práce by majú byť hotové do konca mája. Vrámci prípravy lokality bolo vypílených niekoľko drevín.

[singlepic id=12133 w=320 h=240 float=left]Na výrub stromu v zadnej časti hľadiska nás upozornili obyvatelia Piešťan. Mohutný javor poskytoval počas podujatí v letných mesiacoch príjemný tieň, kde sa diváci radi schovávali pred silným slnkom. Podľa Igora Kováča, vedúceho referátu majetku mesta z piešťanského mestského úradu, mal strom desať metrov široké korene, ktoré zdvíhali dlažbu a podľa jeho kolegov z referátu životného prostredia nebol ani zdravotne v poriadku. „Vypílený javor mal korene, tak že zdvíhali dlažbu. To by ani tak nevadilo, pretože korene by sa dali osekať, alebo celá plocha by sa dala dvihnúť. Podstatné je, že jadro stromu bolo hnilé a on dochádzal, keď bol celý obbetóvaný a obdláždený. Takže nemám výhrady k rozhodnutiu pracovníkov mestského úradu, že strom bol vypílený, aj keď to nebolo súčasťou projektu. Na [singlepic id=12137 w=320 h=240 float=right]jeho miesto bude vysadený nový ľaliovník tulipánokvetý, ktorý síce toto leto nebude poskytovať taký tieň ako by sa očakávalo, ale už pri nákupe sa bude vyberať strom z čo najväčším obvodom kmeňa,“ povedala Soňa Švecová, ktorá je autorkou projektu rekonštrukcie mestského parku v Piešťanoch a rekonštrukcia hudobného pavilónu je jednou z jeho častí. Podľa vyjadrenia S. Švecovej budú ešte odstránené jalovce v zadnej časti, kde vznikne stupňovité hľadisko, ale aj niekoľko buxusov, ktoré rástli medzi stoličkami a kry v pravej časti hudobného pavilónu. Namiesto nich sú už vysadené tisy, ktorých úlohou bude vytvoriť zvukovú a optickú kulisu.

Spoločnosť R.U., ktorá rekonštrukciu realizuje ponúkla najnižšiu cenu z pomedzi piatich uchádzačov v elektronickej aukcii. V rozpočte Mesta Piešťany sa počítalo na [singlepic id=12132 w=320 h=240 float=left]realizáciu tejto rekonštrukcie so sumou 133 300 eur. Zmluvne dohodnutá cena je teda o viac ako 37-tisíc eur nižšia. Vrámci prác budú odstránené spevnené asfaltové chodníky a spevnené plochy z prírodného kameňa pod sedadlami. Kameň bude po očistení použitý znova. Nové chodníky sú navrhnuté zo štrku viazaného živicami, takže budú vyzerať ako vymývaný betón. V priestore vstupu k hudobnému pavilónu z chodníka smerom od hotela Slovan je navrhnutá betónová kaskádovitá plocha s tromi úrovňami o šírke 0,8 metra, ktorá bude slúžiť ako „amfiteáter“. Súčasťou rekonštrukcie je aj obnova 354 oceľových stoličiek, ktoré tvoria sedenie v hľadisku. Podľa zadania majú byť opieskované a následne povrchovo upravené žiarovým pozinkovaním. Drevené časti stoličiek by mali byť vyrobené z agátového dreva a ošetrené teakovým olejovým náterom.

[nggallery id=631]

Text a foto: Tomáš Hudcovič

Oprava: 10.04.2011 21:26 h – tulipánovník nahradené ľaliovník tulipánokvetý

REKLAMAContinue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články