Connect with us

Aktuality

V dopravno-sociologickom prieskume k MAD sa vyjadrilo do 400 ľudí, radnica sa zrejme nechystá ho opakovať

Published

on

Mesto Piešťany aktuálne rieši proces optimalizácie mestskej autobusovej dopravy. Občania sú dlhodobo nespokojní s fungovaním MAD, pričom okrem špičiek ráno a popoludní, vidia  po meste jazdiť prázdne autobusy. Optimalizácia má poskytnúť návrhy ako zvýšiť počty ľudí v autobusoch, znížiť potrebu doplatkov Mesta Piešťany, ale aj ako riešiť obslužnosť jednotlivých lokalít. Súčasťou projektu bol aj dopravno-sociologický prieskum, ktorý mal spracovateľom poskytnúť údaje o cestách obyvateľov v meste, ktoré absolvujú v jeden vybraný pracovný deň. Množstvo obyvateľov sa po zverejnení informácie, že by mali mať v schránke dotazníky prieskumu, sťažovalo, že nič nedostalo, o čom svedčí aj návratnosť dotazníkov, ktorých v papierovej podobe nebolo vrátených ani 100. Na otázku, či bude Mesto Piešťany dopravno-sociologický prieskum opakovať, hovorkyňa Eva Bereczová neodpovedala.

„Vypracovanie projektu optimalizácie je v zmysle harmonogramu vrátane úhrad za odovzdanie jednotlivých častí diela. Po odovzdaní časti diela bude zrealizovaná úhrada. V súčasnosti prebieha spracovanie a vyhodnotenie prieskumov. Na základe vyjadrenia spracovateľa návrh prepravných vzťahov v meste, návrh zastávok a návrh linkového vedenia vyplývajúcich z prieskumov bude z ich strany predložené na prerokovanie s poslancami v predpokladanom termíne 15.03.2018,“ informovala Eva Bereczová.

Mesto podľa hovorkyne v zmysle zmluvy o dielo zabezpečovalo distribúciu anketového dotazníka prostredníctvom Slovenskej pošty Piešťany do každej domácnosti a zber dotazníkov. Pýtali sme sa, či takto získané informácie postačovali, alebo sa bude prieskum opakovať. Odpoveď sme však nedostali. Podľa informácií, ktoré odzneli na rokovaní mestského zastupiteľstva začiatkom februára sa vrátilo 97 papierových dotazníkov z viac ako desaťtisíc, ktoré mali byť doručené do každej schránky a online formulár vyplnilo 240 ľudí. Celkovo tak malo Mesto Piešťany k dispozícii 337 odpovedí.

Či sa bude prieskum opakovať sme sa pýtali tiež jedného zo spracovateľov optimalizácie Víta Jánoša z Českého vysokého učení technického Praha, ktoré je partnerom dodávateľa optimalizácie MAD spoločnosti Ecoten z Košíc. Podľa jeho slov je to na rozhodnutí Mesta Piešťany, keďže v zmysle uzavretej zmluvy bola distribúcia a zber dotazníkov jeho úlohou. V. Jánoš dostal od pracovníkov piešťanského mestského úradu informáciu, že v lokalitách, kde na prvý raz neboli dotazníky doručené, sa mal uskutočniť nový roznos, z ktorého sa malo vrátiť následne 40 až 50 dotazníkov. Tie boli doručené spracovateľom, ktorí ich aktuálne vyhodnocujú.

„Návratnosť bola menšia než sme očakávali, ale nie je to nič nezvyklé, nevybočili ste zo skúseností ako máme inde. Môže to svedčiť o neinformovanosti, prečo je dôležité vyplniť dotazník, ale taktiež o postoji obyvateľov k mestskej autobusovej doprave, keď ju nevyužívajú nemajú k nej žiaden vzťah, ale rovnako si môžu povedať, že načo to budú vypĺňať, veď aj tak sa nič nezmení,“ myslí si V. Jánoš. Z dotazníka chceli spracovatelia čerpať informácie o celkovej mobilite v meste, ale podľa nich to nie je jediný informačný zdroj, ktorý majú k dispozícii. V dotazníku bol priestor na vyjadrenie problémov, ktoré ľudia v súvislosti s MAD vnímajú. „Najčastejšie sa opakovala nízka frekvencia spojov a že sever a rozvojový juh sú málo obslúžené,“ približuje spracovateľ z ČVÚT. 

Po plánovanom predstavení prvotných návrhov poslancom mestského zastupiteľstva v polovici marca, by sa malo uskutočniť tiež prerokovanie návrhu optimalizácie MAD s verejnosťou, takže obyvatelia Piešťan majú v procese tvorby nového systému mestskej autobusovej dopravy možnosť vidieť čo sa navrhuje a prejaviť svoje pripomienky.

-th- 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články