V Jaslovských Bohuniciach začali tento týždeň s búraním štyroch chladiacich veží bývalej elektrárne V1. Štyridsať rokov staré veže začali rozoberať pomocou žeriavu so špeciálnym búracím zariadením. Rozobrané by mali byť do konca budúceho roka. Momentálna sa na ich likvidácii podieľa cez 150 ľudí. V Bohuniciach končí síce jedna elektráreň, avšak už je v príprave realizácia nového jadrového zdroja.

Zbúranie veží bude stáť 9 miliónov eur, podľa odborníkov je to však výrazne menej ako ak by sa štát musel starať o ich údržbu ak by zostali stáť.

Búranie vykonávajú pomocou špeciálneho zariadenia zaveseného na 130 metrov vysokom žeriave. Ten obsluhuje žeriavnik v kabíne, ktorá môže dosahovať výkyvy až tri metre. Vplyv na proces búrania môže mať predovšetkým vietor, na to aby mohli práce bezpečne napredovať, nesmie presiahnuť osem metrov za sekundu.

Ak všetko pôjde poľa plánu, búranie by malo byť ukončené do konca roku 2018.

Bohunice so zázemím a areálom sú vhodné na výstavbu novej jadrovej elektrárne. Aj preto vznikla Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorej cieľom je naplniť uznesenie vlády SR z roku 2008 o výstavbe nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach.

Vlani vydalo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR)  záverečné stanovisko k projektu nového jadrového zdroja (NJZ) v lokalite Jaslovské Bohunice,  v ktorom odporučilo realizáciu navrhovanej činnosti z hľadiska jej vplyvov na životné prostredie. Stanovisko odporúča na realizáciu variant predstavujúci výstavbu a prevádzku NJZ s jedným reaktorovým blokom, tlakovodným reaktorom generácie III+ s čistým elektrickým výkonom do 1 700 MWe a súvisiacich zariadení. Predpokladaná projektová životnosť elektrárne je 60 rokov.  Projekt NJZ sa tak v súčasnosti nachádza približne v polovici predprípravnej etapy. Predprípravná etapa projektu by mala byť ukončená výberom konkrétneho dodávateľa vrátane vhodného  investičného a finančného modelu.

-th- Zdroj: TV Markíza, jess.sk Foto: -mch-, -th-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972