Connect with us

Aktuality

V AkSene predstavili posledných troch piešťanských bohémov

Published

on

V piatok 29. septembra usporiadalo občianske združenie Aksen v Aura dome na Sládkovičovej ulici večer venovaný trom posledným piešťanským bohémom.  Počas večera bol v premiére uvedený dokument Oskar Jakubis, bola predstavená kniha o Jozefovi Švančarovi s názvom Piešťanský Jack London a prebehla aj výstava Portréty a maľby Karola Kuníka. Z trojice umelcov v súčasnosti žije už len jediný. S myšlienkou usporiadať podujatie venované umelecky činným Piešťancom bez domova či v obklopení závislostí prišiel Juraj Staško st. 

Oskar Jakubis

Pri príležitosti 5. výročia úmrtia Oskara Jakubisa bol uvedený štvrťhodinový video dokument s rovnomenným názvom Oskar Jakubis. Krátky film mapuje životný príbeh piešťanského maliara a neskôr aj bezdomovca. Oskar Jakubis, pôvodom z Topoľčian, neodmysliteľne patril ku koloritu Piešťan, kde strávil väčšinu svojho života. Jeho život bol pretkávaný závislosťami od toluénu a alkoholu, ktoré výrazne vplývali aj na jeho tvorbu a rodinný život. V piešťanských obývačkách visí údajne viac ako dvetisíc obrazov z Jakubisovho „ateliéru”. Posledný raz vystavoval v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána v roku 2007. Ulica, miesto, ktoré miloval a kde na sklonku svojho života tvoril, sa mu napokon stala osudnou. Zomrel 29. septembra 2012 na následky podchladenia.

Jozef Švančara

Program pokračoval krstom knihy Piešťanský Jack London (Život a príbehy Jozefa Švančaru). Jozef Švančara alebo ako ho kamaráti prezývali Púčik, vyštudoval históriu umenia. Pracoval v mestskom kultúrnom stredisku, kde sa podieľal aj na organizácii jedinečného podujatia Socha piešťanských parkov. „Bol majstrom najmenej desiatich povolaní, pri žiadnom však nedokázal dlhšie vydržať. Sníval o mori, maľoval ho, písal o ňom. Postavil na Sĺňave vlastnú loď, na ktorej túžil preplávať všetky moria sveta. Všetci sa vtedy chytili za hlavu. Stihol len štyri, ale jeho plavby boli vždy dobrodružstvom. Bol to skutočný špecialista na prežitie či na mori, alebo v pustatine,“ prezradil Juraj Staško st. Počas života publikoval niekoľko kvalitných poviedok zo svojho rozsiahleho archívu. Zomrel v roku 2010. Popol Jozefa Švančaru skončil presne tam, kde si želal – v mori. Knižku pokrstila vínom bývalá manželka umelca so slovami: „Nech sa mu tam hore darí, nech pláva, má splnený sen. Prajem mu, aby mu bolo dobre.“

Karol Kuník

Z trojice umelcov prežil svoje bohémstvo iba Karol Kuník. Narodil sa v roku 1952 ako piate z deviatich detí. Svoj kresličský talent prejavoval už v detstve. Na vysokú školu nebol prijatý preto, že matka vystúpila z komunistickej strany. Nosnou časťou tvorby Karola Kuníka sú portréty. Počas večera sa uskutočnila slávnostná vernisáž výstavy Kuníkových obrazov. „Toto je druhá moja výstava po dvanástich rokoch. Ďakujem všetkým, ktorí požičali kresby a obrazy, pretože ja tu nemám ani jeden obraz. Verte tomu, že z toho, čo namaľujem, mi nikto nič neodmietne,” otvoril výstavu autor kresieb Karol Kuník.

Pozrite si fotoreportáž z podujatia:

-text a foto: vv; archívne foto: Eduard Budke, Viera Dusíková-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články