Connect with us

Aktuality

Uzávierka Krajinského mosta: Cez kúpele hasiči neprejdú

Published

on

Pomoc pri požiaroch aj dopravných nehodách v obciach na ľavom brehu Váhu bude počas letných prázdnin meškať. Vozidlá nad 3,5 tony totiž po Kolonádovom moste neprejdú. Piešťanským hasičom majú vypomáhať kolegovia z Nového Mesta nad Váhom, Hlohovca a Topoľčian.

krajinsky most hasicijpg

Ak sa stane podobná dopravná nehoda ako včera v Moravanoch nad Váhom, na nevyhnutnú techniku budú musieť zranení čakať dlhšie. Po čelnej zrážke dvoch automobilov museli piešťanskí hasiči v stredu popoludní vyslobodzovať jedného z vodičov s hydraulickým zariadením. Do nemocnice ho potom previezol vrtuľník. Ak by sa nehoda stala o mesiac neskôr, počas uzávierky Krajinského mosta, hasiči by na miesto možno neprišli včas.

Vozidlo s potrebnou technikou totiž podľa posledných informácií z mestského úradu po Kolonádovom moste neprejde. Trnavský samosprávny kraj aj Správa a údržba ciest TTSK pritom opakovane deklarovali, že náhradnou trasou pre všetky záchranné zložky bude práve Kúpeľný ostrov. „Čo sa týka pohybu záchranárov a hasičov, táto otázka bola vyriešená cez Kolonádový most a nič sa na tom nezmenilo,“ povedal na aprílovom krajskom zastupiteľstve župan Tibor Mikuš. Investorom opravy Krajinského mosta je Správa a údržba ciest TTSK.

„S ohľadom na statickú odolnosť konštrukcie Kolonádového mosta bude prevádzka mosta obmedzená iba pre vozidlá, vykonávajúce špeciálne úlohy, ak ich celková hmotnosť neprekročí hodnotu 3,5 t,“ informoval dnes Tibor Hlobeň z kancelárie primátora.

Vyjadrenie statika je záväzné aj pre hasičov. Tí nedisponujú žiadnym zásahovým vozidlom s hmotnosťou do 3,5 t. „Územie na druhej strane Váhu majú zabezpečené aj v rámci koordinácie najmä z pohľadu dojazdových časov s hasičskými zbormi v susedných okresoch Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec a Topoľčany. V prípade výjazdov však z technických príčin treba rátať s určitým oneskorením, ktoré sa budú snažiť minimalizovať,“ dodal Tibor Hlobeň.

„Okresné riaditeľstvo bude prostredníctvom Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave spoločne s Krajskými riaditeľstvami HaZZ v Trenčíne a v Nitre optimalizovať požiarno-poplachový plán v dotknutom území v čase uzávierky za účelom dosiahnutia efektívneho nasadzovania síl a prostriedkov v závislosti od predpokladaného charakteru udalosti,“ uviedol krajský hovorca hasičov Tomáš Bílik.

REKLAMA

heaven rest

Po Kolonádovom moste budú môcť počas dvojmesačnej uzávierky prechádzať iba zdravotníci a polícia a to rýchlosťou 20 km/h. V nočných hodinách budú používať len svetelnú výstražnú signalizácia. Na dodržanie týchto pravidiel dohliadne nepretržitá služba uniformovaných členov mestskej polície, ktorí každý iný pokus prejazdu cez most na mieste bez výnimky vyriešia blokovou pokutou.

„Mesto Piešťany a Slovenské liečebné kúpele a.s. v tejto súvislosti žiadajú chodcov, ktorí budú v letných mesiacoch prechádzať cez Kolonádový most a Kúpeľný ostrov, aby v záujme vlastnej bezpečnosti neignorovali svetelnú alebo zvukovú signalizáciu vozidiel záchrannej služby a polície a v danej chvíli zvýšili ostražitosť. Zároveň sa vopred ospravedlňujeme za prípadné komplikácie. Všetky dopravné zmeny a obchádzkové trasy na spomenutom území budú vyznačené dočasným dopravným značením,“ uzavrel Tibor Hlobeň z kancelárie primátora.

O reakciu sme požiadali aj Trnavský samosprávny kraj. Uverejníme ju hneď potom, ako nám bude doručená.

Text: Martin Palkovič/Tlačová správa MsÚ

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články