UWO nominované na cenu za architektúru CEZAAR, zničili vandali. Pravdepodobne v noci zo stredy na štvrtok posprejovali drevený objekt, vyrezali časti latovania a okolo porozhadzovali odpad. Nie je to po prvý raz, čo na Lide vyčíňali nespratníci.

Na jednej strane sú dobrovoľníci, ktorí roky bez nároku na odmenu vyrábajú mobiliár, upratujú skultúrňujú. Na druhej sú tu ľudia, ktorí pravidelne po sebe nechávajú neporiadok a ničia čo sa dá. Tí prví chystajú na nachádzajúcu sobotu 15. júla workshop v rámci projektu Tvoríme lido, kde sa bude vyrábať mobiliár podľa návrhov architektiek z Woven.

„Žiaľ deň pred nasledujúcou brigádou sme našli drevený objekt UWO, ktorý je v tomto roku nominovaný na slovenskú cenu za architektúru, v takomto stave. Schválne prerezané dosky, veľké posprejované plochy, neporiadok. Aj keď sa tu zjavne nachádza pár hlupákov, ktorí nevedia nič len poškodzovať, stále veríme, že väčšina slušných ľudí aktivity, ktoré Lido skultúrňujú, vítajú,“ vyjadrila sa Lívia Gažová z OZ Centrum architektúry.

O prednú časť Vážskeho ostrova sa niekoľko rokov starajú členovia OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, spolu s množstvom dobrovoľníkov. Aj oni veria, že kultivovaný priestor kultivuje ľudí a takýmto vyčíňaním sa nechcú nechať odradiť od ďalších aktivít.

Potrebou riešenia situácie na Lide sa zaoberalo aj piešťanské mestské zastupiteľstvo na svojom predprázdninovom zasadnutí. Poslanci schválili pri zmenách rozpočtu viac peňazí na budovanie kamerového systému. „Momentálne robíme prípravné kroky k obstaraniu kamier vo viacerých problematických lokalitách. Jednou z nich je aj Lido,“ informoval Marcel Mihálik, náčelník mestskej polície. Podľa jeho vyjadrenia by mali byť na Lido osadené tri kamery, ktoré budú monitorovať celú prednú časť. Realitou by mali byť koncom leta, resp začiatkom jesene.

-th- Foto: -lg-

 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972