Connect with us

Aktuality

Upravené bežkárske trate nájdete najbližšie pod Javorinou

Published

on

Bežkovať sa dá v Piešťanoch a okolí momentálne takmer všade. Pokiaľ však hľadáte upravené bežkárske trate, najbližšie sú pod vrcholom Veľká Javorina v okolí Myjavy a Starej Turej. Rolbou je upravená cesta z Hlaviny na Kubíkov vrch a ďalej cez Novú Lhotu až na Javorinu.

 

„Rolbou je upravená obvyklá trasa, vojenská cesta Hlavina – Kubíkov vrch, ďalej smer Javorina, Betin Javor. Na Javorine je úprava veľmi náročná pre veľké množstvo nepreviazaného snehu a stopu rýchlo zafúka. Takže na víkend sú stopy pripravené, aj keď počasie má byť komplikované. Zamračené, teploty okolo nuly a mierne nad. Sneženie a vietor. Cesta na Hlavinu aj parkovisko je prehrnuté. Spodná časť cesty je len na jednu šírku a keď sa stretnete s autom treba cúvať (hodia sa vtedy reťaze). Vyššie pri chalupách sa dá už aj vyhnúť. Cesta na Holubyho chatu bola opäť dnes poobede prefrézovaná z dvojmetrových závejov dúfajme že to vydrží cez víkend. Prajeme príjemnú víkendovú bežkovažku,“ pozýva Ján Duga z občianskeho združenia Kopanice v pohybe. Na Hlavine je podľa neho 40 cm snehu, na Javorine to odhaduje na meter.

„Upravíme aj Československý bežkársky okruh (na mape trasa 3), ktorý som vymyslel pred pár rokmi, aby si to užili aj korčuliari na bežkách a to s malým bonusom, že bežkujú na okruhu, kde chodia z jedného štátu do druhého,“ dodáva Miro Martinček, bývalý chatár na Holubyho chate. Ten pripravuje aj spustenie vlekov na Veľkej Javorine, na čom sa má pracovať cez víkend. Ide hlavne o upravenie zjazdoviek ratrakom tak, aby dlhšie vydržali, čo zaberie nejaký čas.

Ak sa vyberiete na Veľkú Javorinu cesta je momentálne prejazdná aj bez reťazí, ale znalci odporúčajú ich mať po ruke a pre istotu k dispozícii aj lopatu, ak by ste zapadli.

Pri zlom počasí oceníte Javorinský lesný okruh

V prípade nepriaznivého počasia, najmä silného vetra na hrebeni, určite vyskúšajte Javorinský lesný bežecký okruh. Keďže sa nachádza v lese nie je natoľko vystavený vetru a sneh sa na ňom udrží pomerne dlho, aj keď v nižších polohách už nie je. Trasa je určená pre klasickú techniku. Ak sa chcete dostať na okruh treba ísť po asfaltovej ceste k vysielaču v zime schodnej na bežkách. „Asi po 200 m treba odbočiť z cesty vľavo, križovať starý vlek (bez lana) aj zjazdovku smerom pod smrekový les asi 150 m k miestu, kde vchádza lesná cesta do lesa. V tom mieste sú na stromoch červeno biele šerpy a ďalej pokračuje toto značenie a prešlapaná stopa. Po 100 m prídete k miestu, kde sa stopa rozdvojuje a začína okruh. Osobne odporúčam ísť smerom nadol vľavo po značení. Trasa najskôr klesá na čistinu, potom stúpa. Naspäť sa otáča na lesnej ceste idúcej z Moravy a naspäť treba z nej odbočiť vpravo podla značenia a cez riedky bukový les,“ vysvetľuje Ján Duga.

Viac aktuálnych informácií na FB stránke Kopanice v pohybe.

-th- Foto: Kopanice v pohybe

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články