„Láska je, keď niekto odchádza a ty máš pocit, že by si mu chcel niečo povedať.“, „Neľutuj mŕtvych, ľutuj živých a hlavne tých, čo žijú bez lásky.“ Alebo „Dobré knihy neprezradia svoje tajomstvá naraz.“ Koľko času máme v taký obyčajný deň nad týmito citátmi rozmýšľať? A napadne nám to vôbec? Každému, kto si sadne na zvláštnu a unikátnu lavičku v Dolnom Lopašove, to na myseľ príde. Tieto slová mu našepká sama lavička.

Lavička

Čitateľskú lavičku na Námestí v Dolnom Lopašove pokrstia 26. apríla o 14:30 miestni školáci bublinami z bublifukov. Lavička je zvláštna tým, že je po dlhom čase prvou, ktorú dedina bude mať. Postarali sa o ňu a vyrobili ju mladí, ktorí nechcú čakať, že „sa niekto postará“. V Dolnom Lopašove sa momentálne najviac lavičiek nachádza v okolí zastávok a na cintoríne. Chýbajú na mnohých miestach. Mládežnícka organizácia Lepší Dolný Lopašov sa rozhodla zmeniť to a obec postupne vybaví piatimi lavičkami. Nie bežnými, každá bude zvláštna a iná.

Dakujem sused

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Prvá farebná lavička má pomenovanie „čitateľská“ preto, lebo je popísaná citátmi z kníh a nachádza sa vedľa nej knižná búdka Ďakujem, sused. Tých je už na Slovensku viac ako 10. V tej dolnolopašovskej budú knihy na voľné požičanie, či už na prečítanie na lavičke, alebo domov. Lavičky vznikajú ako komunitný projekt inciatívy Lepší Dolný Lopašov. Autorom projektu je Jakub Tomiš, lavičku vyrobil iba 17-ročný Matej Machala a pomaľovali ju Matej Slabý a Jozef Vrbovský. Projekt farebných lavičiek vymyslel Jakub Tomiš v rámci štúdia na Sokratovom inštitúte.

citáty

„Hnevá ma, že u nás sú lavičky sústredené len pri autobusovej zastávke a na cintoríne a nikto sa nesnaží to zmeniť,“ hovorí Jakub Tomiš o motivácii, prečo chce osadiť lavičky v rôznych častiach obce. „Každá lavička bude mať na sebe farebný fragment, ktorý korešponduje s miestom, kde sa nachádza,“ objasňuje koncept malieb výtvarník Matej Slabý. Pre čitateľskú lavičku pri kostole vymysleli koncept dúhy, ktorá odkazuje na symbol zmierenia v príbehu o potope sveta v starom zákone. Na dúhe sú citáty z kníh, ktoré navrhli obyvatelia obce.

Lepší Dolný Lopašov je mládežnícka iniciatíva, ktorá od leta 2013 robí drobné kroky na zlepšenie života v obci. Doteraz zorganizovali napríklad kultúrny víkend, letné kino, rozhodli sa pomáhať vydávať obecné noviny. Lavičky sú ďalšou časťou do skladačky zaujímavých nápadov.

Ak váhate ako stráviť nedeľné popoludnie a lákajú vás netradičné lokálne iniciatívy, príjemná nedeľa v Dolnom Lopašove je určite správnym rozhodnutím.

TS Lepší Dolný Lopašov

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972