V utorok 29. júla prileteli na piešťanské letisko futbalisti ukrajinskej
Poltavy smerujúci do Žiliny na zápas 3. predkola Európskej ligy UEFA a ich
fanúšikovia. Priviezlo ich lietadlo Embraeru 145 Windrose spoločnosti
Dniproavia, lietajúce pre ukrajinskú charterovú spoločnosť Windrose
Airlines. Napriek tomu, že lietadlo zostalo v Piešťanoch až do odletu späť,
v noci zo štvrtku na piatok, nie všetci sa dostali na futbal. Jeden z členov
posádky musel dva dni stráviť na letisku. Cudzinecká polícia mu totiž
odoprela vstup na územie Slovenska.

11214311_756169064492037_3579783457588182214_n[1]„V stredu 29.7. 2015 bol pri vykonávaní hraničnej kontroly na vstupe príslušníkmi Oddelenia cudzineckej polície Policajného zboru Trnava na Letisku Piešťany odopretý vstup jednému štátnemu príslušníkovi Ukrajiny. Dôvodom odopretia bolo, že osoba nemala pre vstup na územie schengenského priestoru platné vízum alebo povolenie na pobyt. Osoba, ktorej bol odopretý vstup nebola súčasťou oficiálneho futbalového tímu a nebola ani fanúšikom smerujúcim na zápas. Bol to člen posádky (technik) lietadla, ktorý bol podľa
jeho vyjadrenia na let určený len niekoľko hodín pred uskutočnením,“ informoval Martin Wäldl z oddelenia oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru. Technik teda namiesto prechádzky po Piešťanoch, alebo návštevy futbalu v Žilne, strávil dva dni v tranzitnom priestore letiska.

Podľa informácií od riaditeľa letiska Františka  Vargu, sa pracovníci letiska snažili Ukrajincovi uľahčiť situáciu aspoň zabezpečením jedla. „Aj keď to nie je povinnosť letiska, máme vo zvyku v mailovej komunikácii upozorniť leteckého dopravcu, ktorý vykonáva charterový let z tretej krajiny k nám, aby zabezpečil kontrolu cestovných dokladov cestujúcich a posádky lietadla ešte pred odletom na Slovensko. Je vecou leteckého dopravcu, akým spôsobom si tieto činnosti zabezpečí na letisku odletu,“ konštatoval F. Varga.

-th- Foto: FB Letisko Piešťany

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972