Connect with us

Aktuality

Učitelia vstupujú do ostrého štrajku! Základná škola M.R. Štefánika bude v pondelok zatvorená

Published

on

Pedagógovia zo Základnej školy Milana Rastislava Štefánika vstupujú od pondelka 25. januára do neobmedzeného štrajku a deti zostanú doma. K štrajku sa pridalo až 17 z 19 pedagogických zamestnancov, kvôli čomu nebude až do odvolania prebiehať vyučovanie, činnosť školského klubu a v prevádzke nebude ani školská jedáleň. Iné školy v Piešťanoch sa zatiaľ k štrajku nepripojili, ale počet tých, ktorí chcú poukázať na nevyhovujúcu situáciu v školstve naďalej narastá. Na stránke Iniciatívy slovenských učiteľov je už 11407 registrovaných učiteľov zo 710 škôl. Štrajkujúci učitelia sa chystajú v pondelok na masový protest v Bratislave.

vajanskeho-zs

„V pondelok učitelia vstupujú do ostrého neobmedzeného štrajku. Túto informáciu sme vyvesili aj na vchod do budovy a rodičia dostali oznámenie o aktuálnej situácii. Deti zostávajú doma, pretože nie je možné zabezpečiť prevádzku školy a v takomto počte ich umiestniť do iných škôl. Samospráve som už tiež oznámil aká je situácia,“ povedal Kamil Moravčík riaditeľ Základnej školy Milana Rastislava Štefánika.

„Idem štrajkovať hlavne za druhý bod. Na stredných odborných školách treba bežať s dobou, lebo tá ide míľovými krokmi dopredu a naše didaktické pomôcky sú zastaralé. Ich nákup neznamená len nákup uhlomerov na matematiku alebo polotovarov na sústruženie. Licencie počítačových programov sú omnoho drahšie. Takí elektrotechnici sa už dávno neučia len rysovať na papier a spájkovať. A aj na to sa zabúda. Minister povedal, že suma 400 miliónov je nezmyselná. Dovolím si oponovať a poznamenať, že veľa peňazí vláda použila na iné nezmysly,“ povedal pre náš portál o protestoch pedagóg Šimon Horna, pôsobiaci v Starej Turej.

isu

„Keď som nastúpila do svojej prvej práce – II. stupeň ZŠ, bola som zavalená množstvom povinností, informácií, emócií, a keď som sa z toho trochu spamätala po prvom mesiaci, našla som samu seba ako trávim prestávky na chodbe a kontrolujem deti, čo robia. Lebo dieťa nemôže byť bez dozoru a ak sa niečo stane, bude za to zodpovedná škola = riaditeľka. Po vyučovaní som trávila hodiny vyplňovaním nejakých dotazníkov a tabuliek o všetkom možnom, najzúfalejšie boli charakteristiky integrovaných detí, ktoré sa pravidelne vypisovali, prepisovali a zakladali. Škrtanie prázdnych políčok v triednej knihe sa už oproti iným činnostiam stalo mojím oddychom. Tá tvorivá práca, kvôli ktorej som chcela byť učiteľkou, sa scvrkla na minimum,“ napísala nám o svojich skúsenostiach v školstve dnes už bývalá učiteľka.

„Profesia učiteľa má veľký význam pre celú slovenskú spoločnosť, pretože sú jedným z článkov, ktorý ovplyvňuje výchovu a morálny rast študentov. Štrajk učiteľov podporujem, lebo kvalita musí byť aj spravodlivo ohodnotená. Mzdy učiteľov sú nízke a tento fakt má priamy vplyv na kvalitu procesu a následne aj vedomosti, kt študenti dostávajú. Tento fakt má priamo úmerný spojitosť s nezamestnanosťou absolventov a mladých ľudí,“ reagoval na našu otázku o štrajku učiteľov obyvateľ mesta.

„Veľa ľudí si myslí, že učitelia štrajkujú len kvôli zvýšeniu platov, ale táto informácia vôbec nie je pravdivá. Platy sú iba jeden dôvodov, pričom ďalšími sú zlepšenie vybavenosti škôl i zmena systému vzdelávania učiteľov. Treba si uvedomiť aká je momentálne situácia v školstve a nepozerať sa len na povrch veci. Pri hlbšom pohľade a bez pretvárky uvidíte školstvo a rovnako tak zdravotníctvo ako niečo čo funguje len vďaka zotrvačnosti a práce, ktorá je vysoko nad rámec rámec povinností. Nesmieme zabudnúť na jedno – rodičia a učitelia sú tí, ktorí formujú ďalšie generácie. Keď nebude sociálna i ekonomická stabilita a hlavne čas na výchovu v rodine a kvalita vo vzdelávaní v rámci škôl vyrastie nám bezcharakterná a nevzdelaná generácia,“ povedal ďalší obyvateľ Piešťan.

-lt/Foto: archív, isu.sk-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články