Connect with us

Aktuality

Účet len za 4 eurá, mini pôžička či podpora komunity – to všetko ponúka Raiffeisen banka v našom meste

Published

on

Raiffeisen banka otvorila svoju pobočku na rohu Teplickej a Námestia slobody v Piešťanoch v decembri minulého roka. Jej žlto – čierny vývesný štít možno len ťažko prehliadnuť. Málokto vie, čo znamená  logo, ktoré banka používa. Ide o štítový kríž zakončený hlavami, ktorý sa kedysi vyskytoval na priečeliach domov a mal za úlohu chrániť jeho obyvateľov. Raiffeisen banka na Slovensku sa opiera o vyše 125-ročnú tradíciu v poskytovaní bankových služieb najsilnejšej rakúskej bankovej skupiny RZB Group. Pri jej zrode stál Friedrich Wilhelm Raiffeisen, ktorý v druhej polovici 19. storočia hľadal riešenie zložitej spoločenskej situácie tých časov a dodnes je hlavnou ideou banky spoločenská zodpovednosť. Aj preto ponúka služby pre všetky fyzické osoby, ktoré sú prehľadné, jednoduché, za prijateľné ceny, niektoré i bez poplatku. Každá pobočka tiež poskytuje podporný program, zameraný priamo na miestnu komunitu.

IMG_0486
„Napríklad vedenie účtu u nás stojí mesačne štyri eurá,“ hovorí riaditeľka piešťanskej pobočky Petra Králiková.  Poplatok je paušálny a sú v ňom zahrnuté vklady, či výbery hotovosti v pobočke. Pri vkladoch nepoužívajú klasické pokladne, zákazník si peniaze vloží do automatického trezora, opatreného kamerovým systémom. Klienti Raiffeisen banky na Slovensku môžu tiež využívať bankomaty označené logom Tatra banky v rámci mesačného poplatku za vedenie účtu. Hneď pri otvoreni  účtu dostáva jeho majiteľ VISA electron kartu, pri ktorej je možné si vybrať z ponúkaných farieb. Karta  umožňuje bezkontaktnú platbu do 20 EUR.

 

Málokto vie, že do žlto-čiernej banky si môžete prísť i zaplatiť svoju faktúru (napríklad za energie) v hotovosti a vyhnúť sa tak radom pri poštových okienkach. „Áno, súčasťou našich služieb je aj platba faktúr, ktorú máte u nás dokonca zadarmo,“ dopĺňa riaditeľka. Túto službu ponúkajú pre všetkých obyvateľov, ktorí u nich zaplatia len sumu, uvedenú na doklade. Okrem času pri čakaní na pošte, tak ešte ušetria pár desiatok centov.

IMG_0485
Ďalšou vyhľadávanou službou, ktorá tvorí jednu z hlavných ponúk banky, sú pôžičky s benefitom. „Ide o klasický spotrebiteľský úver. Ako benefit môžu klienti po splnení podmienok dostať  odmenu k pôžičke,“ vysvetľuje P. Králiková. Podľa riaditeľky tak klient môže získať odmenu závislosti od výšky poskytnutej pôžičky, pričom sa nemusí báť, že nárok na odmenu stratí, ak sa omešká so splátkou pár dní: „Každý rok vám vieme odpustiť 1 omeškanie v trvaní do 30 dní.“ Krátkodobé „minipôžičky“ do 600 eur zasa poskytujú napríklad matkám na materskej dovolenke či invalidným dôchodcom.

IMG_0475
Banka, ktorú  na Slovensku, mnohí poznajú aj podľa reklamy s Bambuľkou a dedom Jozefom, je známa tiež svojím programom podpory miestnych komunít. V rámci neho môžu organizácie prihlásiť svoje projekty v pobočke a získať finančný dar 1000 eur. Počas roka sú pripravené výzvy na zlepšenie života obyvateľov komunity v štyroch hlavných oblastiach verejnej prospešnosti. Začiatok roka sa odštartoval výzvou na ochranu a tvorbu životného prostredia, ukončená v prvom štvrťroku. Zapojili sa do nej Základná škola Holubyho s projektom vtáčích kŕmidiel a Cirkevná spojená základná škola sv. Márie Goretti v Piešťanoch s návrhom výstavby prírodnej učebne.

Už od 1. apríla odštartovalo prihlasovanie projektov na tému Podpora vzdelávania. Požiadať o finančný príspevok vo výške 1 000 € môžu žiadatelia o dotáciu v pobočke, kde spolu s pracovníkom vypíšu jednoduchý elektronický formulár so základnými parametrami svojho projektu. Z nich potom Raiffeisen banka vyberie 5 najlepších, za ktoré budú obyvatelia mesta v priestoroch pobočky hlasovať. Tá istá organizácia si môže v jednom kvartáli prihlásiť iba jeden projekt. Do konca roka majú možnosť záujemcovia podať ešte žiadosti s projektmi na podporu a rozvoj telesnej kultúryzachovanie kultúrnych hodnôt.

IMG_0479Absolútnou samozrejmosťou každej pobočky Raiffeisen BANKy je príjemný, pozitívny a osobný prístup pracovníkov k návštevníkom, ktorých ponúknu kávičkou, čajom či pohárom vody a pre najmenších je pripravený detský kútik. Ak teda premýšľate o novom účte, pôžičke, či Vás zaujala informácia o podpore komunít, neváhajte navštíviť piešťanskú pobočku na Teplickej ulici č.2, kde Vám ochotne poskytnú všetky ďalšie informácie.

IMG_0488

IMG_0472

(Pozn. Uvedené informácie o produktoch a službách sú uvádzané ku dňu 22.4.2016).


Z histórie:

Pri zrode bankovej skupiny stál pán menom Friedrich Wilhelm Raiffeisen, ktorý v druhej polovici 19. storočia hľadal riešenie zložitej spoločenskej situácie tých časov. Ako verejne veľmi aktívny človek, ktorý bol v priebehu rokov 1845-1865 starostom viacerých malých miest vo vtedajšom Pruskom kráľovstve (dnešné Nemecko), veľmi dobre poznal miestne pomery a vycítil nevyhnutnú potrebu situáciu riešiť.

V čase veľkých zmien šíriacich sa po celej Európe, keď remeselníci, farmári, či drobní podnikatelia museli čeliť silným výkyvom v úrode a v dopyte po produktoch, sa dostávali do situácie, keď nemali za čo nakupovať veci nevyhnutné pre ich ďalšie hospodárenie. Boli nútení predávať svoj majetok, veľmi nevýhodne si požičať a nezriedka prišli o všetko, čo mali. Raiffeisen, ako starosta a verejne činný človek, sa cítil byť zodpovedný za týchto ľudí. Bol pevne odhodlaný situáciu zmeniť.

Ako prvých oslovil bohatých ľudí z okolia, aby podporili tých, ktorí si v danej chvíli nevedeli pomôcť sami. Veľmi skoro si však uvedomil, že dlhodobo bude fungovať len riešenie postavené na princípe vzájomnej pomoci a sebestačnosti, ktoré bude ľudí motivovať a umožní im ďalej rozvíjať to, čo ich živilo. Tým riešením bolo vytvorenie prvých tzv. Úverových združení. Členmi týchto združení boli „obyčajní“ ľudia, ktorí spoločne zhromaždili dostatočný kapitál a keď sa niektorý z členov dostal do nepriaznivej finančnej situácie, mohol si jednoducho a za férových podmienok požičať od svojho združenia. Združenie bolo teda úplne sebestačné a nemuselo sa spoliehať na pomoc bohatých, čo priaznivo vplývalo na jeho rozvoj a upevnenie finančnej istoty svojich členov

Prvá banka (Raiffeisenkasse) otvorená v roku 1886 v rakúskom mestečku Mühldorf

Postupne takéto združenia vznikali v čoraz väčšom počte mestečiek a miest. Vznikli prvé regionálne úverové družstvá, ktoré koordinovali činnosť tých miestnych. Časom vznikla prirodzená potreba vytvoriť centrálnu banku, ktorá bude poskytovať potrebnú podporu regionálnym bankám. Táto prvá centrálna banka zastrešila celý trojúrovňový bankový systém a dodnes tvorí pevný základ bankovej skupiny Raiffeisen. Spoločenská zodpovednosť jej zakladateľa stála za jej vznikom a zostáva jej základnou hodnotou aj po vyše 125 rokoch.

PR

Bližšie informácie o  produktoch a službách Raiffeisen banky ako aj o možnosti získať podporu pre miestnu komunitu získate na www.raiffeisen.sk a v pobočkách Raiffeisen banky.

Raiffeisen banka je súčasťou a.s. Tatra banka, odštepný závod Raiffeisen banka, Hodžovo nám. 3, 811 06 Bratislava, IČO: 00686930, DIČ: 2020408522, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I., oddiel: Sa, vložka č. 71/B.

PR

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články