Aj keď  leto trávime najradšej v prírode alebo pri vode, ani prechádzka mestom nemusí byť zlý nápad. Veď i tu je dosť priestoru na poriadnu turistiku! Obzvlášť v Piešťanoch, meste plnom architektonických zaujímavostí. Potulky slávnou piešťanskou architektúrou predstavia najvýznamnejšie piešťanské stavby a aj budovy, o ktorých kvalitách ste zrejme netušili. Prvá z nich sa uskutoční už v pondelok 3. augusta popoludní. Záujemcom predstavia diela Pavla Weisza architekt Ľubomír Mrňa a študentka architektúry Lívia Gažová.

Piešťanský rodák Weisz, človek so zaujímavým osudom,  sa výrazným spôsobom zapísal do dejín medzivojnového staviteľstva. Jeho nadčasové diela patria k najlepšej architektúre v piešťanskom i celoslovenskom meradle. Je autorom návrhov hotela Eden, hotela Excelsior (dnes Jalta), vily Alba, vily Dr. Švorca (terajší hotel Park Avenue), vily Dr. Horvátha aj Špeciálneho sanatória Luxor (v súčasnosti tvorí časť nemocnice). Jeho navýznamnejšie projekty – komplex hotelov Eden a Excelsior patria medzi perly funkcionalizmu.

Účastníci architektonickej prehliadky budú mať možnosť nazrieť aj do interiéru niektorých Weiszových stavieb a detailnejšie tak porozumieť princípom jeho tvorby. Túra po najvýznamnejších stavbách Piešťan sa uskutoční už v pondelok 3. augusta; stretnutie je o 16:00 h pred hotelom Jalta. O komentár sa postará architekt Ľubomír Mrňa a Lívia Gažová. Podujatie je bezplatné.

Komentovanou prehliadkou diel piešťanského rodáka Pavla Weisza povedú záujemcov architekt Ľubomír Mrňa a aktivistka a študentka architektúry Lívia Gažová. Weisz je autorom viacerých stavieb v Piešťanoch, medzi nimi aj Špeciálneho sanatória (terajšia Nemocnica Alexandra Wintera), vily Alba, vily dr. Švorca (hotel Park Avenue), vily dr. Horvátha (na Banke).

Podujatie je bezplatné, počet účastníkov je však obmedzený, registrujte sa preto vopred tu: http://www.123contactform.com/form-1504250/ArchitekTURA-01architekt-Pavel-Weisz

Tlačová správa, ilustr. foto: V. Vrábel FB Piešťany – History

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972