Connect with us

Aktuality

Tradičné umelecké remeslá opäť u nás

Published

on

Siedmy ročník podujatia Tradičné umelecké remeslá na Kúpeľnom ostrove nezastavilo v piatok 22. mája ani daždivé počasie. Pozrieť si môžete počas tohto víkendu až 170 remeselníkov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Srbska a Slovinska. Spolu predvedú štyridsať druhov remesiel ako rezbárstvo, drotárstvo, kováčstvo, zdobenie hodvábu, výroba píšťal, ochutnať môžete medovníky či výborné valašské frgále.

frgále IMG_0290_resize

„Ľudia by nemali zabúdať na svoje korene, mali by vedieť odkiaľ pochádzajú a byť hrdí na svoju domovinu. Globalizácia je to najhoršie, čo môže byť, lebo ľudia strácajú svoju identitu,“ povedal o dôležitosti zachovávania tradícií predajca frgálov z valašskej obce Makov.  Frgále sú tradičné valašské koláče. Plnka musí byť rovnako hrubá ako cesto, prípadne hrubšia, okraj alebo rantlík musí mať centimeter a rozmer koláča je tridsaťdva centimetrov. Používajú sa len domáce suroviny, nič nie je kupované, aj tmavý hruškový lekvár je vyrábaný podľa tradičnej receptúry. Frgálov je šesť základných druhov a to slivkový, orieškový, hruškový, tvarohový, makový a čučoriedkový. Frgále pečú na Valašsku už niekoľko storočí a zaujímavosťou je, že aj trdelník priniesli valasi, pochádzajúci z Rumunska.

IMG_0256_resize

REKLAMAbio dia web baner 300x300 maj18

„Kováčstvu sa venujem sedem rokov. Sortiment nemám veľmi široký, vyrábam podkovičky pre šťastie, kovové ruže a nože. Tradície podľa môjho názoru nie sú ohrozené, pretože sa vždy nájdu nadšenci, ktorí remeslá udržiavajú pri živote,“ vyjadril svoj názor kováč z obce Dolany nachádzajúcej sa pri Trnave.

„Do Piešťan prichádzam z neďalekých Sokoloviec, kde máme výrobňu keramiky. Pokračujeme v tradíciách, všetko robíme ručne z miestnej hliny, doplnenej kaolínom a šamotom,“ povedal o výrobe keramikár Peter Dovčík.

Keramika Dovčík IMG_0176_resize

„Maľovaním na hodváb sa zaoberám už viac rokov, živím sa tým šesť rokov, predtým som to robila ako koníček. Reakcie na moje výrobky sú dobré a ľuďom sa páčia,“ prezradila Dana Ročkaiová z obce Dolany.

Dana Ročkaiová  IMG_0206_resize

„Píšťalkám sa venujem desať rokov. Je to moje hobby a aj taká srdcová záležitosť. Som rád, že sa tradície zachovajú a máme čo ukázať na taký malý štátik. Výroba fujary vysokej meter sedemdesiat mi trvá podľa náročnosti približne sto hodín. Na výrobu používam čiernu bazu, ktorá sa suší dva roky,“ vysvetlil výrobca fujár.

„Venujem sa rezbárskej práci a najmä výrobe bačovského riadu. Mám zmapované celé Slovensko podľa jednotlivých regiónov tak ako to robili pôvodní výrobcovia – bačovia, ktorí si ich robili sami. Bača keď mal cez zimu menej roboty, ovce boli ustajnené, tak chcel urobiť aj pre rodinu rôzne soľničky, lyžičky a pre deti hračky. Na Vianoce sa robil pastiersky betlehem,“ predstavil svoju záľubu umelecký rezbár Milan Stieranka z Klenovca.

Rezbár Milan Stieranka IMG_0198_resize

„Ja som samouk, venujem sa tomu desať rokov. Medovníčky robím pre potešenie, robím ich s láskou a myslím, že potom aj dobre chutia,“ povedala medovnikárka Jana Girgošková zo Smrečian pri Liptovskom Mikuáši.

„Raz sme na lazoch pri Detve ležali na ľanových plachtách a čudovali sme sa, že vydržia skoro osemdesiat až sto rokov. Vtedy sme sa rozhodli, že začneme vyrábať veci z ľanu. Táto látka chladí a zohrieva zároveň, dobre sa nosí a ľahko sa žehlí. Odskúšali ich ľudia z Austrálie, Ameriky, ale aj Nórska či Švédska a čo je podstatné, tak všade sú spokojní,“ predviedol nám plusy ľanového oblečenia Peter Orbán z Galanty.

Orbán ľanové veci IMG_0238_resize

Ukážky remesiel, ale aj sprievodné podujatia, budú na kúpeľnom ostrove a Kolonádovom moste trvať až do nedele. Koncentrácia ľudových remesiel, rôznych zaujímavých výrobkov a tradícií je u nás jedinečná a oplatí sa ju vidieť.

píšťalky IMG_0161_resize

Program podujatia počas voľných dní:

Sobota, 23.5.2015

9:00-18:00 – prezentácia remesiel

10:00 Slávnosté otvorenie, Kultúrny program/Kolovrátok, vystúpenie detí z DSS Zelený dom v Skalici, Cimbalová muzika Strýci z Moravy.

Nedeľa 24.5.2015

9:00 – 17:00 – prezentácia remesiel

15:00 – Stražanovo bábkové divadlo

Pre deti sú pripravené tvorivé dielne/keramická, servítková technika, enkauistika, bábkové divadlo, vystúpenie sokoliarov.

Text a foto: Lukáš Turňa

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články