Siedmy ročník podujatia Tradičné umelecké remeslá na Kúpeľnom ostrove nezastavilo v piatok 22. mája ani daždivé počasie. Pozrieť si môžete počas tohto víkendu až 170 remeselníkov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Srbska a Slovinska. Spolu predvedú štyridsať druhov remesiel ako rezbárstvo, drotárstvo, kováčstvo, zdobenie hodvábu, výroba píšťal, ochutnať môžete medovníky či výborné valašské frgále.

frgále IMG_0290_resize

„Ľudia by nemali zabúdať na svoje korene, mali by vedieť odkiaľ pochádzajú a byť hrdí na svoju domovinu. Globalizácia je to najhoršie, čo môže byť, lebo ľudia strácajú svoju identitu,“ povedal o dôležitosti zachovávania tradícií predajca frgálov z valašskej obce Makov.  Frgále sú tradičné valašské koláče. Plnka musí byť rovnako hrubá ako cesto, prípadne hrubšia, okraj alebo rantlík musí mať centimeter a rozmer koláča je tridsaťdva centimetrov. Používajú sa len domáce suroviny, nič nie je kupované, aj tmavý hruškový lekvár je vyrábaný podľa tradičnej receptúry. Frgálov je šesť základných druhov a to slivkový, orieškový, hruškový, tvarohový, makový a čučoriedkový. Frgále pečú na Valašsku už niekoľko storočí a zaujímavosťou je, že aj trdelník priniesli valasi, pochádzajúci z Rumunska.

IMG_0256_resize

REKLAMAbio dia web baner 300x300 maj18

„Kováčstvu sa venujem sedem rokov. Sortiment nemám veľmi široký, vyrábam podkovičky pre šťastie, kovové ruže a nože. Tradície podľa môjho názoru nie sú ohrozené, pretože sa vždy nájdu nadšenci, ktorí remeslá udržiavajú pri živote,“ vyjadril svoj názor kováč z obce Dolany nachádzajúcej sa pri Trnave.

„Do Piešťan prichádzam z neďalekých Sokoloviec, kde máme výrobňu keramiky. Pokračujeme v tradíciách, všetko robíme ručne z miestnej hliny, doplnenej kaolínom a šamotom,“ povedal o výrobe keramikár Peter Dovčík.

Keramika Dovčík IMG_0176_resize

„Maľovaním na hodváb sa zaoberám už viac rokov, živím sa tým šesť rokov, predtým som to robila ako koníček. Reakcie na moje výrobky sú dobré a ľuďom sa páčia,“ prezradila Dana Ročkaiová z obce Dolany.

Dana Ročkaiová  IMG_0206_resize

„Píšťalkám sa venujem desať rokov. Je to moje hobby a aj taká srdcová záležitosť. Som rád, že sa tradície zachovajú a máme čo ukázať na taký malý štátik. Výroba fujary vysokej meter sedemdesiat mi trvá podľa náročnosti približne sto hodín. Na výrobu používam čiernu bazu, ktorá sa suší dva roky,“ vysvetlil výrobca fujár.

„Venujem sa rezbárskej práci a najmä výrobe bačovského riadu. Mám zmapované celé Slovensko podľa jednotlivých regiónov tak ako to robili pôvodní výrobcovia – bačovia, ktorí si ich robili sami. Bača keď mal cez zimu menej roboty, ovce boli ustajnené, tak chcel urobiť aj pre rodinu rôzne soľničky, lyžičky a pre deti hračky. Na Vianoce sa robil pastiersky betlehem,“ predstavil svoju záľubu umelecký rezbár Milan Stieranka z Klenovca.

Rezbár Milan Stieranka IMG_0198_resize

„Ja som samouk, venujem sa tomu desať rokov. Medovníčky robím pre potešenie, robím ich s láskou a myslím, že potom aj dobre chutia,“ povedala medovnikárka Jana Girgošková zo Smrečian pri Liptovskom Mikuáši.

„Raz sme na lazoch pri Detve ležali na ľanových plachtách a čudovali sme sa, že vydržia skoro osemdesiat až sto rokov. Vtedy sme sa rozhodli, že začneme vyrábať veci z ľanu. Táto látka chladí a zohrieva zároveň, dobre sa nosí a ľahko sa žehlí. Odskúšali ich ľudia z Austrálie, Ameriky, ale aj Nórska či Švédska a čo je podstatné, tak všade sú spokojní,“ predviedol nám plusy ľanového oblečenia Peter Orbán z Galanty.

Orbán ľanové veci IMG_0238_resize

Ukážky remesiel, ale aj sprievodné podujatia, budú na kúpeľnom ostrove a Kolonádovom moste trvať až do nedele. Koncentrácia ľudových remesiel, rôznych zaujímavých výrobkov a tradícií je u nás jedinečná a oplatí sa ju vidieť.

píšťalky IMG_0161_resize

Program podujatia počas voľných dní:

Sobota, 23.5.2015

9:00-18:00 – prezentácia remesiel

10:00 Slávnosté otvorenie, Kultúrny program/Kolovrátok, vystúpenie detí z DSS Zelený dom v Skalici, Cimbalová muzika Strýci z Moravy.

Nedeľa 24.5.2015

9:00 – 17:00 – prezentácia remesiel

15:00 – Stražanovo bábkové divadlo

Pre deti sú pripravené tvorivé dielne/keramická, servítková technika, enkauistika, bábkové divadlo, vystúpenie sokoliarov.

Text a foto: Lukáš Turňa

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972