Connect with us

Aktuality

Therme park dostal územné rozhodnutie. Primátor a stavebný úrad ho však podmienili zmenou do dvoch rokov

Published

on

Takmer po piatich mesiacoch odkedy pracovníci piešťanského stavebného úradu spracovali územné rozhodnutie o výstavbe termálneho parku a hotela pri poliklinike, ho podpísal primátor Peter Jančovič. V pondelok 13. januára bolo zverejnené na úradných tabuliach. Primátor váhal pre návrh dočasného parkovania v ochrannom pásme budúceho obchvatu Piešťan. Do vydania rozhodnutia ho okrem investora tlačila aj časť poslancov. Primátor si rady, či rozhodnutie podpísať, alebo nie, pýtal na nadriadenom orgáne. Ako však celá vec ohľadom parkoviska dopadne, stále nie je úplne jasné. Rozhodnutie povoľuje parkovisko v ochrannom pásme obchvatu ako dočasné, ale stanovuje dvojročnú podmienku zmeny na trvalé.

Koncom septembra 2019 sa primátor Peter Jančovič na rokovaní mestského zastupiteľstva vyjadril, že si nemyslí, že stavať Therme park s dočasným parkoviskom je dobrý nápad. „Pretože chcú ho stavať v oblasti, kde je projektovaný obchvat, čo je v územnom pláne a z toho dôvodu chceli dočasné parkovisko. Ja si nemyslím, že je správne, aby sa schvaľoval takýto veľký objekt, bez vyriešenia trvalého parkovania.“ Zástupca investora spoločnosti Z-Group Vlastimil Semela oponoval, že návrh riešiť parkovisko v súlade so všetkými normami a požiadavkami, ale ako dočasné, prišiel pri predošlých rokovaniach z piešťanského stavebného úradu. Ochranné pásmo obchvatu má v územnom pláne sto metrov, v realite má však obchvat zaberať len niečo vyše desať metrov šírky. Nikto však momentálne nevie, kde bude presne osadený.

Investor vlani v novembri deklaroval, že podľa vyjadrenia kraja, ktoré má k dispozícii, k realizácii zámeru obchvatu tak skoro nedôjde. „Ak by raz v budúcnosti došlo k výstavbe, sme pripravení uvoľniť pre ňu miesto. Pôjde iba o vybudovanie oporných pilierov pre mostný objekt, čo nám uberie niekoľko parkovacích miest, ale naďalej sa tam bude môcť parkovať. Chýbajúce miesta potom doplníme inde,“ povedal V. Semela.

Stavebný úrad síce vydal územné rozhodnutie, naďalej však požaduje trvalé parkovanie

Vo vydanom územnom rozhodnutí stavebný úrad uviedol, že všetky stavebné objekty, umiestnené v koridore preložky cesty II/499 a v cestnom ochrannom pásme sú povolené iba ako stavby dočasné. Ide predovšetkým o parkovisko a prípojku dažďovej kanalizácie a vonkajšej kanalizácie, pričom zadáva podmienku vyriešiť trvalé parkovisko respektíve nároky statickej dopravy so súvisiacimi stavebnými objektmi. Má sa tak udiať spracovaním projektovej dokumentácie, pričom následne má investor požiadať o vydanie zmeny aktuálneho rozhodnutia o umiestnení stavby v termíne do 31.1.2022.

Zástupca investora Vladimír Semela víta, že sa veci pohli a rozhodnutie bolo vydané. Podľa jeho slov je tu priestor na ďalšie rokovania. Na margo požiadavky stavebného úradu o riešenie statickej dopravy formou vybudovania parkoviska so statusom trvalé nevidí problém, ak Mesto Piešťany zabezpečí štúdiu, ktorá definuje kadiaľ presne povedie obchvat a tomu sa následne investor prispôsobí so svojim projektom.

Mesto Piešťany však zrejme takúto štúdiu nebude vedieť zabezpečiť, keďže realizácia obchvatu nie je v jeho kompetencii a zatiaľ nie je nič presnejšie stanovené. Navyše všetky úvahy sa riešili doteraz minimálne v dvoch variantoch. Podľa Z-Group ak nebude presne definované kadiaľ obchvat povedie, je spoločnosť stále pripravená zaviazať sa k prebudovaniu parkoviska a zmenám, keď bude jasný projekt obchvatu. Dovtedy by podľa V. Semelu malo byť parkovisko povolené ako dočasné, pričom takýto postup podľa jeho slov odporúča aj nadriadený orgán.

-th- Vizualizácie: Z-Group

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články