Aktuality

Teplo uniká už na ceste k bytovým domom

By 28. januára 2013No Comments

Izolácia tepelných rozvodov zodpovedá technologickým možnostiam, ktoré boli v časoch ich výstavby. V zime sa dá podľa roztopeného snehu presne určiť, kadiaľ teplo do bytových domov prúdi.

[singlepic id=39296 w=520 h=340 float=center]

Upozornil nás na to čitateľ: „Ľudia investujú do tepelnej izolácie bytových domov, ale teplo uniká už na ceste k nim.“

Bytový podnik Piešťany (BPP), jeden z dodávateľov tepla v meste, prevádzkuje 18,3 km tepelných rozvodov. „Väčšina z nich je uložená v neprielezných tepelných kanáloch z betónových dosiek v rôznych hĺbkach pod povrchom,“ vysvetlil Ivan Hrdina, vedúci odboru výroby tepla BPP. Paneláky boli zväčša postavené pred rokom 1989 a izolácia rozvodov zodpovedá vtedajším technologickým možnostiam.

Za úniky tepla spôsobené jeho distribúciou by odberatelia nemali platiť. Fakturačné merače sú totiž umiestnené na vstupe do bytových domov  a merajú odber tepla v jednotlivých objektoch. Straty si však výrobcovia môžu premietnuť do cien tepla.

„V súčasnosti sa naša obchodná spoločnosť prioritne zameriava na modernizáciu tepelných zdrojov, výroby tepla, hlavne z dôvodu, že odberatelia vo významnom množstve vykonávajú celkové obnovy bytových domov, zateplenie obvodových plášťov, hydraulické vyváženie vykurovacích sústav, čo má za následok úsporu na odoberanom množstve tepla,“ dodal I. Hrdina.

Na základe zákona je hospodárnosť pravidelne kontrolovaná. Podľa vedúceho výroby tepla prevádzkuje Bytový podnik Piešťany sústavu tepelných zariadení hospodárne a v súlade s platnou legislatívou.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972