Connect with us

Aktuality

Teplická: značenie opäť problémom, križovatka s Radlinského bude zavretá mesiac

Published

on

Rekonštrukcia Teplickej ulice v Piešťanoch pokračuje od pondelka 4. apríla prácami v lokalite od základnej umeleckej školy po Poštovú ulicu a zároveň na križovatke Teplická – Radlinského – Meštianska. Problém sa opäť podobne ako v predchádzajúcich etapách stalo dopravené značenie. Domáci si so zákazmi vjazdu, slepými ulicami bez naznačenia obchádzkových trás poradia (teda väčšina), horšie to však je s vodičmi neznalými miestnych pomerov. Nie je problém stretnúť autá s mimopiešťanskými ŠPZ-tkami ako ich šoféri bezradne stoja pred križovatkou a nevedia, kade ďalej.

„Dopravné značenie rekonštrukcie samotnej Teplickej ulice je dobré. Chýbajú informačné tabule na príjazdových komunikáciách k Teplickej ulici a z tohto dôvodu je dopravná situácia pre vodičov chaotická,“ (citácia korigovaná 8.4.2011 11:57h) vyjadril sa náčelník piešťanskej mestskej polície Marcel Mihálik, ktorý dodal, že policajti potom musia riešiť kolízne situácie a informovať ústne vodičov priamo v teréne, pričom na to nemajú kapacity a problém by vyriešilo dopravné značenie. „Pri [singlepic id=12061 w=320 h=240 float=left]umiestňovaní dopravného značenia sme postupovali v zmysle projektovej dokumentácie, ktorú nám dodal investor (Mesto Piešťany). Z našej strany nie je problém, pokiaľ zástupcovia mesta, alebo mestskej polície povedia, že treba nikde doplniť dopravné značenie, vieme to operatívne riešiť,“ informoval Peter Sabo, zástupca dodávateľa stavby, ktorým je spoločnosť Strabag. Podľa Igora Kováča z piešťanského mestského úradu, ktorý má na starosti rekonštrukciu Teplickej ulice ako zástupca investora, si v stredu 6. apríla dopoludnia prešli s kolegyňou z úseku dopravy dopravné značenie, pričom zistili nedostatky, ktoré sa snažili operatívne vyriešiť. „Momentálne riešime dopravné značenie kompromisom, respektíve prienikom návrhu umiestnenia dopravného značenia z piatej a šiestej etapy rekonštrukcie. Rozmiestnenie dopravného značenia schválil Dopravný inšpektorát v Trnave,“ povedal Igor Kováč. Uznal, že informačné tabule na hlavnom ťahu Bratislavská – Žilinská, o ktorých hovoril náčelník mestskej polície, ktoré by upozornili vodičov, že Teplická je uzavretá, naozaj chýbajú, aj napriek tomu, že boli v projektovej dokumentácii. Podľa jeho vyjadrenia zabezpečia ich osadenie.

V projektovej dokumentácii, ktorú majú k dispozícii na mestskom úrade, nie sú vypracované obchádzkové trasy, na dôvod sme sa pýtali projektanta Igora Ševčíka: „Pri rekonštrukcii ide o komunikácie, ktoré sú využívané miestnymi obyvateľmi, to nie sú žiadne tranzitné komunikácie. Tam sa predpokladá, že občania sú znalí miestnych pomerov a zvolia si tú trasu, ktorá im najlepšie vyhovuje.“ Vodiči prichádzajúci do Piešťan budú musieť nasledujúce dva mesiace ešte nejako zvládnuť a pýtať sa ak si nevedia dať rady. Ak by sa aj investor momentálne rozhodol pre osadenie značenia obchádzkových trás, podľa I. Ševčíka by muselo prebehnúť konanie podobné stavebnému, ku ktorému sa musí vyjadriť aj dopravný inšpektorát. To môže trvať aj niekoľko týždňov.

[singlepic id=12062 w=320 h=240 float=right]K dnešnému dňu je situácia taká, že v smere od Bratislavskej ulice sa po Teplickej dostanete po Rastislavovu ulicu, ktorá bola ešte v utorok 5. apríla uzatvorená. Ak môžete radšej sa jej vyhnite, pretože na nej prebiehajú taktiež výkopové práce a môže sa vám stať, že bude zablokovaná stavebnými mechanizmami a jednoducho neprejdete. Zo Sládkovičovej ulice prejdete cez Kollárovu. Poštová je stále prístupná tak, že môžete pokračovať po Teplickej v smere k Auparku. Rázusova je otvorená obojsmerne. Z kruhového objazdu pri Námestí slobody je Teplická uzatvorená.

Križovatka Teplická – Radlinského – Meštianska bude uzatvorená viac ako mesiac

[singlepic id=12060 w=320 h=240 float=left]Dovávateľ sa v zmluve zaviazal dokončiť rekonštrukčné práce Teplickej ulice do desiatich mesiacov od prevzatia staveniska, teda do konca mája. Peter Sabo zo spoločnosti Strabag povedal: „Predpokladám, že hlavné stavebné práce budú do konca mája hotové. Ak nám niečo zostane, budú to len nejaké malé dorábky, teda ak sa nevyskytnú nejaké nepredvídané udalosti, pretože táto ulica je plná problémov, napríklad pre plytko uložené inžinierske siete.“ Jedným z takýchto problémov, ktorý vyplával na povrch v utorok 5. apríla je porucha kanalizácie v časti rekonštrukcie od ZUŠ po Poštovú. Pred pokračovaním prác ju bude musieť Trnavská vodárenská spoločnosť najskôr odstrániť. Peter Sabo upozornil taktiež na časovú náročnosť realizácie križovatky Teplická – Radlinského – Meštianska. „Táto križovatka bude z betónu. Pre rýchlejšiu realizáciu sme navrhovali, aby sa zmenila technológia, ale žiaľ nebolo to možné. Križovatku zrealizujeme pomerne rýchlo, avšak betón, ktorý tam nalejeme musí 28 dní tvrdnúť a nesmú po ňom v tomto období jazdiť autá, inak by nám subdodávateľ nedal záruku,“ vysvetlil P. Sabo. Podľa vyjadrenia projektanta I. Ševčíka je križovatka navrhnutá ako betónová preto, že bolo potrebné na ňu umiestniť výškový retardér a z každej strany budú na ňu nábehové prahy kvôli spomaleniu dopravy, keďže táto križovatka je neprehľadná. Betón má podľa neho aj výrazne dlhšiu životnosť.

Text a foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články