Connect with us

Aktuality

Témy roku 2015: požiar v Indianse, Centroom ale aj EVA či OLKS

Published

on

V uplynulom roku Vám PNky priniesli spolu viac ako 2260 článkov a príspevkov. Tie sme rozdelili do kategórií ako Aktuality, Kultúra, Koktail, Samospráva, Názory, História, Šport, Blogy či Vaše PNky. V rámci nich najviac čitateľov zaujal článok o požiari v bývalom Indianse v júli, ďalšou najčítanejšou témou bola októbrová kauza Centroom a na tretej pozícii sa ocitol incident počas Cinematiku, keď skupinka mladíkov v kuklách napadla dvoch mužov, idúcich z kina.  Okrem dramatických udalostí ale návštevníkov stránky PNky oslovili aj príspevky, týkajúce sa kúpaliska EVA či kúpania všeobecne, otvorenia letnej kúpeľnej sezóny aj netradičné pohľady na hotel Slovan. Prehľad článkov, ktoré boli najčítanejšie v jednotlivých mesiacoch, prinášame v texte nižšie.

centroom pásky (12)V januári Vás zaujal prehľad, kde sa budú konať Plesy v Piešťanoch a okolí v roku 2015 a tipy na výlet do okolia Očkovská mohyla – unikát, ktorý spustol, má šancu na znovuoživenie. Februárom rezonovala téma Vznášadlá sa vracajú do Piešťan a názor so skúsenosťou čitateľky Poradie pacientov určuje lekár… Najviac klikov v marci získalo video s receptom  Ako na to… Čokoládová hviezda, pozvánka na vystúpenie SuperStaristu, ktoré aj praskalo vo švíkoch Miro Jaroš príde zaspievať deťom aj Ham Ham Stajl a zaujalo vás tiež „Čudo“ v jazierkach vraj môže byť hrozbou pre rybičky i vtákov.

Apríl vo vás zrejme prebudil cestovnú horúčku, pretože ste čítali príspevky ako Tip na výlet: Hradisko Valy v Bojnej – slovenské Pompeje či Cestuje pešo a bez peňazí, chce vedieť, čo je skutočné… a páčilo sa vám tiež, že V Ratnovciach budú piecť kváskový chlieb v peciach na drevoMáj ukázal, že O autogramiádu českých rockerov bol veľký záujem a zaujali aj príspevky čitateľov – Jána Benka Čierna veža a Petra Zemánka: Muž múdry postavil svoj dom na skale.

júni bola najčítanejším článkom informácia o kúpalisku EVA EVA plná ako za starých čias, ale i Projekt na mieste kúpaliska Sĺňava príde prezentovať priamo konateľ Bana Balneo. Ďalšie témy, ktoré rezonovali začiatkom leta, sa týkali najdôležitejšej udalosti mesiaca: Otvorenie sezóny bez prezidenta, ale s bohatým sprievodom a vysoko čítaný bol aj príspevok Lívie Gažovej: Umelý ratan na ústupe v rubrike Názory. Návštevníci našej stránky chceli vedieť aj to, ako Kabát rozpútal na letisku rockový uragán.


Prvý prázdninový mesiac
trhal rekordy v čítanosti. Ako sme už spomenuli najviac čitateľov otvorilo článok s informáciami o požiari: Hasiči bojujú s ohňom v bývalom Indianse. Záujem ste prejavili aj o blogy: Blog Adriany Drahovskej: „Prúdy beach“, Blog Erika Kondrca: Piešťanské Kocúrkovo, alebo ako pracujú Služby mesta Piešťany , Blog Diany Turňovej: „Slzy do neba”  a príspevok z kultúry – Lucia Beňačková natáčala klip v centre mesta.

auguste viedli rebríčky správy o drámach:  Na Vrbovskej ceste sa stala tragédia, keď muža zo Šterús privalil stroj, Za obcou Bučany sa stala tragická nehoda pri ktorej na mokrej ceste zomrela 56-ročná spolujazdkyňa a Na nebezpečnej zákrute na konci Banky havaroval autobus a skončil v poli. Prečítali ste si tiež, že Festival Grape opäť zrušený kvôli búrke  ako Vrbovskí víťazi ukázali ako prežiť zápchu na diaľnici a jednou z najdiskutovanejších tém sa stali cyklistické manévre arabských detí v centre mesta: Ľuďom nebezpečná jazda detí po pešej zóne na bicykloch prekáža.

September bol opäť mesiacom, v ktorom viedli tragédie, čitateľov a tretie miesto v rebríčku zaujala Dráma v parku: Mladíci v kuklách napadli dvoch mužov, idúcich z kina, klikali ste aj na informáciu, že Bufet u Prosa v sobotu v noci zhorel do tla alebo Z vraždy vo Vrbovom obvinení dvaja páchatelia, jeden je ešte dieťa. Popri nich však bodovala aj dobrá správa: Piešťany majú oddnes opäť detské dopravné ihrisko.

centroom pásky (9)Celým mesiacom október rezonovala kauza Centroom, najčastejšie ste klikali na článok Obyvatelia sa z CENTROOMu musia vysťahovať už dnes, budove hrozí zrútenie, ďalej Ľudia pomaly opúšťajú CENTROOM či  Problém Centroom je väčší ako sa predpokladalo. Záujem ale vzbudila aj situácia na úrade: Poslanci dnes vyslovili vedeniu mesta nedôveru či oživenie chátrajúceho „domu duchov“ Zo soboty na nedeľu pomaľovali fasádu hotela Slovan. Zo serióznych správ mala viac ako dve tisícky prístupov aj informácia, že Ranná špička na Brezovej a v okolí je neúnosná, obyvatelia žiadajú jej riešenie a z tých odľahčených zasa Na Bratislavskej sa niekto “pohral” s kríkom, žeby kvôli Halloweenu? aj rozhovor s Tomášom Potočkom V Hornej Dolnej si zahral farára aj atraktívnu blondínku.

piestany8

novembri ste opäť čítali správy o Centroome, tentoraz o oplotení a jeho sanácií Centroom oplocujú, časť plota hneď pod náporom vetra spadla. Projekt sanácie má stáť 36-tisíc eur, ale oslovili vás aj informácie o bazéne: Vyrastie v Piešťanoch krytá plaváreň? Investor predstavil svoj zámer či Bývalé kúpalisko Sĺňava čistia od náletových drevín. Dozvedeli ste sa tiež, že Na hrade Tematín urobili poriadny kus práce a Na Považskom Inovci pribudne nová rozhľadňa.

Najčítanejším príspevkom posledného mesiaca roka sa stal článok s videom: Hotel Slovan so Slzami v očiach ako ste ho ešte nevideli, opäť zaujala aj dráma Za obcou Banka sa zrazili dve autá s autobusom, zranilo sa päť ľudí a posledný mesiac roka sa viac ako dvetisíc Piešťancov venovalo aj správam z mesta:  Stretnutie primátora s podnikateľmi skončilo fiaskom, Situáciu na úrade má prešetrovať NKÚ aj ministerstvo, Správa kontrolóra: Mesto na dohodách prerobilo a analýzy pre úrad zadalo Hynekovmu spoločníkovi.

-red-, foto: archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články