Connect with us

Aktuality

Televízie už vysielajú digitálne. Od mája aj TV Karpaty

Published

on

Prví Piešťanci prestanú prijímať analógové vysielanie televízií Joj, STV2 a Markíza už 12. apríla. Práve vtedy vypnú analógový signál z Trenčína, na ktorý sú niektoré antény v našom meste natočené. Ostatných čaká zmena najneskôr koncom augusta. Do tohto termínu sa treba postarať o to, aby si naše televízne prijímače vedeli poradiť s digitálnym signálom. Ten môžu už teraz využívať diváci STV1, STV2, Markíza a Joj. Televízie zaradené do prvého multiplexu už v našom regióne vysielajú digitálne.

[singlepic id=12050 w=320 h=240 float=left]Prechod z analógového na digitálne vysielanie sa štatisticky dotýka iba polovice obyvateľstva – teda tých, ktorí neprijímajú programy cez káblovku, satelit alebo prostredníctvom telekomunikačných sietí. Pre domácnosti s individuálnou anténou, ktoré používajú staršie televízory je jednoduchým riešením DVB-T prijímač (set-top box). Musí naň byť pripojený každý starší televízor. Ak sú nové modely označené skratkou DVB-T, majú set-top box zabudovaný v sebe. Problém vyrieši aj DVD rekordér schopný prijímať digitálny signál, tiež však musí byť označený ako DVB-T. Ak tento symbol na svojom televíznom prijímači alebo rekordéri nenájdete, musíte si ku každému televízoru v domácnosti kúpiť set-top box. Jeho cena sa v závislosti od množstva funkcií a kvality pohybuje od 15 do 250 eur. Pri výbere je [singlepic id=12049 w=320 h=240 float=right]dobré poradiť sa s predajcom. Pre kvalitné sledovanie digitálnej televízie je však potrebné aj natočenie a nasmerovanie vonkajšej antény. Pri spoločných anténach nie je podmienkou, aby mal každý televízor, v každej domácnosti vlastný set-top box. Správca domu to môže riešiť úpravou spoločnej televíznej antény.

Regionálna TV Karpaty začne vysielať digitálne z vysielača na Červenej veži najneskôr 15. mája na frekvencii 42. V Piešťanoch ju bude možné chytať aj na vnútornú anténu. Podľa vyjadrenia jej riaditeľa Petra Karcola riešia aj šírenie signálu prostredníctvom siete Magio. Mestský rozpočet dotuje súkromnú televíziu ročne sumou 66 388 €. Čerpanie týchto prostriedkov je závislé na počte objednávok, ktoré prídu z mestského úradu. TV Karpaty zabezpečuje pre MsÚ spravodajstvo zo zastupiteľstiev a iných podujatí.

[singlepic id=12051 w=320 h=240 float=left]Na otázku týkajúcu sa sledovanosti televízie jej riaditeľ Peter Karcol odpovedal: „Bol realizovaný celoslovenský prieskum sledovanosti regionálnych televízii  vypracovaný pre spoločnosť TV Net. Výsledkom bola sledovanosť za deň 11.7%.“ Z ankety TV Karpaty na jej webovej stránke, kde sa pýtala akým spôsobom diváci prijímajú televízny signál, vyplynulo, že prostredníctvom klasických antén sleduje televíziu necelých 24 percent respondentov (184 zo 771). Klasické antény sú momentálne okrem internetu jediným spôsobom ako sa dostať k vysielaniu TV Karpaty.

Väčšinu potrebných informácií o prechode na digitálne vysielanie nájdete na webe www.digimedia.sk a na bezplatnej infolinke 0800 168 500.

REKLAMA

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články