Connect with us

Aktuality

Tekvicové slávnosti si návštevníci pochvaľovali

Published

on

V poslednú septembrovú sobotu „zaplavili“ piešťanskú pešiu zónu tekvice. Každý si mohol vybrať tú svoju… Približne dve stovky ľudí sa stretli pri vyrezávaní svetlonosov vrámci Tekvicových slávností, výsledkom čoho bolo 38 umeleckých diel, ktoré po zotmení zdobili Kolonádový most a sochu Barlolámača. Podujatie v centre Piešťan po prvý raz zorganizovala oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany, OZ Sĺňava a Zuckmann Villa v spolupráci s mestom Piešťany.

Pri Zuckmann Ville organizátori vytvorili jesenné zátišie, ktoré tvorili tekvice dodekorované hríbikmi a ježkom od študentov  piešťanskej Strednej odbornej školy záhradníckej. Na začiatku pešej zóny boli tiež sústredené stoly, kde sa vyrezávalo. Vyrezávači, ale i okoloidúci ochutnali dobroty z tekvice – polievku, rizoto, cestoviny či koláčik , ktoré pre nich pripravili kuchári z Zuckmann Villy.
Príjemnú jesennú atmosféru doplnil svojimi vstupmi speváčky folklórneho súboru Žito. Vysvetlili i pôvod vyrezávania tekvíc na Slovensku, keďže mnohí si spájajú tekvice iba s americkým Halloweenom. Tradícia vyrezávania svetlonosov však bola udomácnená u nás i predtým, než k nám po 89-tom dorazil Halloween v komerčnej podobe.


Podujatie spestrili tiež študenti zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb Piešťany, ktorí svojim umením carvingu, teda vyrezávania do ovocia či zeleniny, prispeli k výstave tekvicových umeleckých diel. Tie po zotmení svojimi svetielkami ozdobili fontánu pred sochou Barlolámača na Kolonádovom moste.

Podujatie podporilo realizáciu sochy Ľ. Wintera

Porota, ktorá vyberala víťazných svetlonosov bola potešená mnohými kreatívnymi námetmi. Na moste sa objavil i sám Ľudovít Winter´v podobe jeho portrétu na jednej z tekvíc, na ktorej sa spolupodieľali zástupcovia občianskeho združenia Pro Winter. Na realizáciu sochy Ľudovíta Wintera poputovalo sto eur, ktorými prispeli súťažiaci pri zakúpení tekvíc.

Cieľom združenia je osadenie sochy Ľudovíta Wintera v životnej veľkosti na Kolonádovom moste. Na tento účel organizovalo verejnú zbierku, ale i množstvo podujatí, vďaka ktorým je momentálne vyzbieraných viac ako 24-tisíc eur, avšak na realizáciu je potrebných 48-tisíc. Členovia združenia naďalej pracujú na tom, aby táto socha bola ozdobou Piešťan i turistickou zaujímavosťou čím skôr. Snáď sa to podarí aj s prispením Mesta Piešťany už v budúcom roku, kedy uplynie 50 rokov od jeho úmrtia.

Kto vyhral?

Porota mala neľahkú úlohu  vybrať si tie najkrajšie diela medzi takmer štyrmi desiatkami výtvorov.  Súťaže sa zúčastnili nielen domáci Piešťanci, ale aj obyvatelia z okolitých obcí, či hostia z Rakúska a Českej republiky.

Organizátori udelili viacero celkov osem cien, ktoré iste potešili, avšak aspoň sladkosťou sa snažili odmeniť každé dieťa, ktoré sa zapojilo do vyrezávania. Na medailových priečkach získali súťažiaci okrem spomienkových drobností, či piva z Piešťanského pivovaru, tiež poukazy na konzumáciu v Zuckmann Ville v hodnote 10, 20 a 30 eur. Kto teda boli títo šťastlivci, ktorí vytvorili podľa poroty najkrajšie diela?

Na treťom  mieste sa umiestnila Alžbeta Nováková, ktorá svoje dielo vyrezávala spolu s kamarátkami Simonou a Laurou. Druhá priečka patrila Nikolajovi Djedovičovi. Prvenstvo si odniesla partia kamarátov okolo Daniela Bielického, ktorí vytvorili svetlonosa s Barlolámačom, a tak boli pri vyhodnotení pred Kolonádovým mostom dvaja muži lámajúci barlu vďaka uzdravujúcej sile piešťanských kúpeľov.

TS RP, Foto: Tomáš Hudcovič

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články