Connect with us

Aktuality

Takýto bol druhý polrok roku 2017, prečítajte si súhrn TOP udalostí

Published

on

Portál PNky.sk priniesol v roku 2017 svojim čitateľom v rubrikách Aktuality, Šport, Kultúra, Koktail, Straty a nálezy, Blogy, Názory viac ako 2-tisícky článkov týkajúcich sa udalostí v Piešťanoch a ich okolí. Stručný prehľad tých najzaujímavejších udalostí prvého polroka sme priniesli v prvom zhrnutí, o tom čo našich čitateľov najviac zaujímalo od augusta do konca decembra sa dočítate nižšie. 

Júl

Prázdniny začali mierne dramaticky pre organizátorov festivalu Topfest, nakoľko silný vietor narušil statiku hlavného pódia. Koncerty museli preložiť do menších a bezpečnejších priestorov vo veľkokapacitných stanoch. Centrum mesta oživila nová oddychová zóna, ktorá vznikla v priestoroch Hotela Granit. Vandali si vybrali za terč nezmyselného ničenia UWO na Lide, ktoré bolo nominované na ocenenie CE ZA AR. O opravy sa neskôr  postarala jedna z autoriek Lívia Gažová, ktorá sa podieľala aj na návrhu a tvorbe nového architektonického prvku.

Advertisement
Hello GPT

Letisko Piešťany bolo dejiskom motocyklistickej Veľkej ceny Piešťan, na ktorej nechýbali ani viaceré dramatické momenty. Nerozvážna správa na sociálnej sieti priviedla do problémov Piešťanca, ktorý pohrozil festivalu Pohoda bombou. Potešujúca správa prišla pre milovníkov kávy, ktorí sa mohli tešiť prvý ročník Drip Coffee Festivalu v Elektrárni Piešťany. Tragická udalosť poznačila Countryfest Bohunice, priamo na pódiu skolaboval spevák a gistarista skupiny Taxmeni Karel Mrkvička, ktorý neprežil napriek rýchlemu zásahu zdravotníkov. 

Budova Auparku v júli opäť zmenila majiteľa,  novým vlastníkom sa stala spoločnosť NEPI Rockcastle Plc, ktorá vznikla fúziou doterajšieho vlastníka New Europe Property Investments Plc so spoločnosťou Rockcastle Global Real Estate Company Limited. Zmeny majiteľa sa dočkal aj kaštieľ v obci Moravany nad Váhom, ktorý začal s čistiacimi prácami v zdevastovanom objekte. 

Hasičská zbrojnica pod orechom v obci Lúka sa dočkala nového prírastku, univerzálne hasičské vozidlo Liaz darovala lúčanským hasičom v polovici júla spoločnosť Vertiv Slovakia z Nového Mesta nad Váhom. Nečakaných návštevníkov mala prevádzka na Kúpeľnom ostrove, za stolom sa totiž objavil Medvedík čistotný.

Advertisement
Hello GPT

August

Veľkú pátraciu akciu rozbehla polícia v spolupráci s hasičmi, bezúspešne však pátrali po návštevníkovi mesta z Ostravy. V auguste sa v Piešťanoch stretli triatlonisti, ktorí si zmerali sily na 15. ročníku podujatia Slovakman. Najlepším z nich sa stal opäť Petr Vabroušek. 

Slovenskom otriasala počas leta kauza okolo Eurofondov, jej súčasťou boli aj Piešťany. Naopak pozitívna správa prišla ohľadom projektu Beethovenova alej, nový vlastník pozemkov sa totiž rozhodol v ambicióznych plánoch pokračovať.

Advertisement
Hello GPT

V Mestskom parku sa počas pikniku stretli mamičky, podujatie sa konalo pri príležitosti osláv Svetového týždňa dojčenia. Okolie Sĺňavy burácalo motormi vznášadiel, v Piešťanoch sa zišla európska pretekárska špička.

Mnohé škody spôsobila veterná smršť, ktorá sa prehnala cez Piešťany, medzi nimi boli popadané stromy i zničené autá. Mestu Piešťany sa podarilo uspieť v žiadosti týkajúcej sa výstavby cyklochodníkov, získalo na ne 600 000 eur. Do problémov sa v auguste dostali viacerí vodiči na Krajinskom moste, po zrážke troch vozidiel zostalo jedno z nich prevrátené.

Obyvateľov a návštevníkov mesta prekvapili červené pásky, ktoré zakrývali oči viacerým sochám. Upozorniť mali na zmeny zákona týkajúceho sa Ústavu pamäti národa. Deti i rodičov potešilo slávnostné otvorenie ihriska Žihadielko, ktoré vzniklo na Vážskej ulici vďaka výhre v súťaži spoločnosti Lidl. Pozitívna správa prišla ohľadom Krajinského mosta, ktorý by sa mal dočkať rozsiahlejšej rekonštrukcie.

September

Začiatok septembra patril dožinkám, ktoré pripravili členovia folklórneho súboru Žito na Námestí slobody. Cyklisti si užili podujatie Cyklo Holeška Tour, podujatia sa zúčastnilo 512 ľudí na bicykloch i kolobežkách. O tom, že v Piešťanoch je veľký záujem o kúpu nehnuteľností netreba pochybovať, záujem o dom, byt, či pozemok často prejaví až 15 kupujúcich. O nedostatok záujemcov sa nemusia obávať ani materské školy, až štyridsať detí prijalo nové elokované pracovisko na Základnej škole Holubyho.
Silný vietor úradoval aj v septembri, na sídlisku nevydržal nápor jeden zo stromov, ktorý po páde zdemoloval zaparkované auto.  Do problémov sa dostal muž z neďalekých Orešian, ktorého za pestovanie marihuany zadržala polícia. Do podobných problémov sa dostal aj Maduničan, ktorý bol zadržaný v prípade „Mastičkár“. Naopak pozitívna správa prišla pre obyvateľov regiónu v okolí obce Lúka, zavretá továreň Coca-Coly by podľa nej mala zmeniť majiteľa, ktorý sa v novej prevádzke chystal zamestnať sto ľudí.

Nemocnica Alexandra Wintera predstavila nový CT prístroj, kvôli kauze na jeho nákup síce čakala od roku 2014, no vďaka centrálnemu obstarávaniu ho získala o takmer milión eur lacnejšie. Primátori Hlohovca, Piešťan a starostovia niekoľkých obcí museli v septembri riešiť dedičské nároky potomkov Viliama Erdödyho. V spoločnej deklarácii odmietli mimosúdne vyrovnanie. Koncom mesiaca sa konala tradičná súťaž Victoria Regia a Kvetinové korzo, účastníkov sprievodu i návštevníkov neodradilo ani daždivé počasie

Október

Piešťany bývajú každoročne vďaka Lívii Gažovej a Eve Rohoňovej súčasťou Medzinárodného dňa architektúry, ani tento rok nechýbal cyklistický výlet po rôznych stavebných pamiatkach. Bezovec obsypali v októbri krásne kvety, málokto by pri pohľade na ne tušil, že sú poriadne jedovaté. 

Spor kvôli prestavbe parkoviska pri bývalom hoteli Atóm nastal medzi investorom a obyvateľmi Krajinskej a Jozefskej ulice. V októbri sa začal postupne meniť aj vzhľad atómovej elektrárne, stavebníci totiž začali rozoberať chladiace veže. Zmien by sa mohlo dočkať aj nábrežie rieky Váh medzi Kolonádovým a Krajinským mostom, svoje projekty pripravili študenti Slovenskej technickej univerzity. 

Advertisement
Hello GPT

Parkovisko v Auparku sa dočkalo modernizácie, ale aj zavedenia nových cien za parkovanie. Krátko pred voľbami do vyšších územných celkov sa vyplatenia odmien dočkali členovia orgánov spoločnosti i advokátska kancelária Sopko, Floriš, Spál, proti tomu vystúpil primátor Piešťan Miloš Tamajka i kandidát na župana Jozef Viskupič. Svojho členstva v dozornej rade Letiska Piešťany sa vzdal schopný krízový manažér Stanislav Brečka, ktorý ako dôvody uviedol nečinnosť orgánov a nedostatočný vplyv na chod spoločnosti. V prípade predraženého CT prokuratúra opäť vzniesla obvinenia voči viacerým osobám, ktoré mali byť zodpovedné za problematický nákup.

Smútok mnohým obyvateľom a návštevníkom mesta priniesla správa o ukončení reštauračnej prevádzky v Kursalone, majitelia sa však rozhodli otvoriť prevádzku La Musica. Silný vietor spôsobil na konci mesiaca október viaceré problémy, vyvrátil strom pri zrekonštruovanom parkovisku na Vážskej ulici, v parku spadol úplne bez varovania strom a na sídlisku Adam Trajan zase stavebníkom rozfúkal polystyrén a zhodil lešenie

November

Advertisement
Hello GPT

Začiatok novembra patril voľbám do Trnavského samosprávneho kraja, novým županom sa nakoniec stal Jozef Viskupič, ktorý pred voľbami výraznejšie strácal na Tibora Mikuša. Priaznivcov živej hudby potešilo otvorenie nového hudobného klubu Lajfky, ktorý otvorili v priestoroch hotela Eden. Zlodej úradoval v pohostinstve Trajanka, majiteľ ponúkol za pomoc pri jeho vypátraní odmenu.

Počas novembra bola postupne realizovaná výzdoba centra mesta, pracovníci Služieb mesta Piešťany osadili aj nádherný vianočný stromček, ktorý pochádzal z obce Banka. Smrek pred Gymnáziom Pierra de Coubertina musel byť vyrezaný, nakoľko vplyvom silného vetra hrozil jeho pád. Prekvapivý nález sa podaril návštevníkovi Kostolca nad obcou Ducové, na turistickom chodníku totiž objavil ľudskú lebku.

Advertisement
Hello GPT

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cestu do histórie svojim návštevníkom sprostredkovala Rakúska národná knižnica, ktorá zo starých pohľadníc zostavila jedinečnú mapu, zaujímavý pohľad na Piešťany sprostredkovala aj interaktívna mapa vytvorená z leteckých snímok. Dopravné problémy nastali na Krajinskom moste, pod neprejazdnosť sa podpísala nehoda i opravy.

December

Zaujímavý projekt realizoval hudobný producent Jozef Hnidzik a folkloristky zo súboru Žito, ktorí spojili elektronickú hudbu s folklórom. Obec Banka zrealizovala výstavbu chodníka, postavený je z recyklovaných materiálov. Prvý sneh si poriadne užili lyžiari i sánkari, ktorí sa zabavili na zjazdovke pod Ahojom

Charitatívna polievka zahriala v chladných dňoch núdznych a ľudí bez domova. Zástupcov občianskeho združenia ProWinter potešil štedrý dar, ktorý priblížil realizáciu bronzovej sochy Ľudovíta Wintera. Zasnežený Považský Inovec ponúkol milovníkom turistiky prekrásne panorámy. V polovici mesiaca rozdelila verejnosť téma pochodu čertov centrom mesta, kým jedni zaujímavú atrakciu vítali, druhým prišla organizácia podujatia počas tretej adventnej nedele nevhodná. Pochod sa nakoniec konal napriek zákazu zo strany primátora Miloša Tamajku bez obmedzení. 

Zaujímavú atrakciu pripravili Služby mesta Piešťany, ktoré na pešej zóne vztýčili obrovský veniec, s trochou predstavivosti pripomínajúci hviezdnu bránu zo známeho seriálu. Oči i chuťové poháriky potešilo podujatie Gastro Vianoce a legendárna piešťanská kapela Slniečko poriadne roztancovala Námestie slobody.

Dramatická a zároveň úsmevná situácia nastala pri diaľnici D1, kde policajti chytali kozy. Chladná voda na Štefana neodradila otužilcov, do Váhu sa ponorilo 63 odvážlivcov. Piešťanské Čajky potešili svojich fanúšikov odvážnym kalendárom, ktorý prezentuje ich krásu, eleganciu i šikovnosť. Jedným z posledných podujatí roku 2017 bol tradičný Silvestrovský beh medzi mostami, ktorého sa zúčastnilo až 230 bežcov. -lt/Zdroj a foto: archív-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články