Ťah ropúch do Striebornice začal mimoriadne skoro. Ak počasie vydrží, najneskôr v nedeľu sa do jazera dostanú všetky. Jedno z najdôležitejších období ich života spojené s párením by tak trvalo iba týždeň.

bozkavanie-ropuchy-17 (2)

Ropuchy sa prebudili a vybrali sa na púť z lesa k Striebornici už v nedeľu 16. marca. Počasie bolo ideálne – večerná teplota vzduchu sa pohybovala okolo 11 °C a mierne pršalo. Dobrovoľníci už v prvý deň preniesli približne 400 žiab.

O ich bezpečný prechod cez cestu sa spolu s aktivistami starajú aj skauti a študenti už 25 rokov. Každý rok postavia na týchto miestach zábrany, aby život žiab neohrozovali autá.

Tentoraz však jar nastúpila tak skoro, že zábrany ani nestihli postaviť. „Ťah sa začal v nedeľu 16. marca. Počasie bolo úplne ideálne. Okolo ôsmej večer bolo 11 °C a mierne pršalo. Dobrovoľníci v ten večer preniesli približne 400 žiab,“ informoval Aurel Rusnák z občianskeho združenia Kvas.

REKLAMA

Banner_skriabanie

Aktivisti boli podľa jeho slov na mieste každý večer po celý týždeň, aby žaby chytili a preniesli na druhú stranu cesty. Doteraz napočítali asi 1 500 jedincov. Najčastejšie bola medzi nimi zastúpená ropucha bradavičnatá, ale vyskytli sa aj vzácne ropuchy zelené a skokany hnedé a štíhle.

Kvôli skorému prebudeniu žiab sa tejto čoraz obľúbenejšej aktivity nemohla zúčastniť verejnosť. Členovia OZ Kvas však pripravujú výlety k liahniskám.

Vlani vyvrcholil ťah žiab až v apríli. Dlho bola totiž zima a obojživelníky nemali dosť energie na pohyb, keďže ich aktivita závisí od teploty okolia. Ich migráciu do jazera by však mohlo prerušiť aj príliš teplé a suché počasie. V taktom prípade by zostali schované, aby sa im nevysušila pokožka.

(red)

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972