Aktuality

Ťah sa môže začať

By 14. marca 201220 marca, 2012No Comments

Zábrany postavené, ťah sa môže začať. Nie, nejde o žiaden protest, ale o úplne prozaickú udalosť každoročného ťahu žiab z polí na úpätí Považského Inovca do vodnej nádrže Striebornica. Tento rok zábrany pre žaby, ktoré by inak skončili pod kolesami áut, stavali študenti Gymnázia Pierra de Couberina a skauti, pod dohľadom členov OZ Kvas v utorok 13. marca. V stredu sa pridali žiaci zo základnej školy v Moravanoch.

[singlepic id=26781 w=320 h=240 float=left]Po prvý raz sa žaby prenášali v roku 1988. Podľa pamätníkov ich bývalo aj 10000. Posledné roky ich do Striebornice na jar putuje okolo 1500. Aby predovšetkým ropuchy, ktoré sú pomalšie, neskončili pod kolesami áut, natiahli dobrovoľníci 500 metrov fólie, ktorú čiastočne zakopali do zeme. Tým sa zabráni tomu, aby žaby fóliu podliezli.

Ak máte chuť zapojiť sa do prenášania, nerobte to na vlastnú päsť. Ropuchy sú u nás chránené živočíchy a podľa zákona je zakázané s takýmito živočíchmi manipulovať bez povolenia. Reálne je, ale lepšie preniesť ropuchu do vody ako ju nechať vyschnúť na slnku. „Rád by som bol, ak by sa nám ľudia nahlásili, keď chcú ísť prenášať. Jednak sa tak vyhneme nedorozumeniam, keď príde viac rodín, ktoré sa nahlásili na prenos, ale pred nimi už žaby pozbieral niekto iný, takže im nič neostalo a deti z toho bývajú dosť sklamané. Prípadne tam idú zbytočne aj naši dobrovoľníci a takto sa robí jedna práca na dvakrát. Okrem toho, ak nám ľudia zavolajú vieme im povedať aká je aktuálna situácia, či napríklad kvôli zime nie je ťah zastavený. Okrem toho, ak idú s niektorým z našich lektorov dozvedia sa veľa zaujímavých vecí. Ak však prenesú žaby aj tak sami, boli by sme radi, ak by nám dali vedieť počty prenesených žiab na náš e-mail ozkvas@gmail.com alebo prostredníctvom sms na 0949 409 900 ,“ informoval Aurel Rusnák z OZ Kvas.

[nggallery id=1496]

Autor: db Foto: A. Rusnák

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972