Connect with us

Aktuality

Svetový deň cestovného ruchu aj s 3D prehliadkami, aplikáciami či využitím industriálneho dedičstva

Published

on

Mestská knižnica mesta Piešťany a Piešťanské informačné centrum (PIC) sa v tomto roku opäť zapojili do rozvoja myšlienky podpory turizmu podujatiami na oslavu Svetového dňa cestovného ruchu, ktoré odštartovali v stredu 23. a potrvajú až do stredy 30. septembra. V rámci nich sa včera podelil v PIC-ku so svojimi cestovateľskými zážitkami z Venezuely s plným auditóriom učiteľ a hudobník Peter Remiš, dnes, v stredu 24. septembra dopoludnia si návštevníci v tých istých priestoroch mohli prezrieť 3D virtuálnu prehliadku Myjavy a popoludní o 17-tej trojrozmerne predstavia organizátori v klube AkSen mesto Levoča. Výstavu fotografií z Česka, ku ktorej bola vytvorená aj aplikácia Czech Film Trips si môžete pozrieť v knižnici a vyvrcholením podujatia bude prezentácia projektov a aktivít Moravsko-sliezskeho kraja v stredu 30. septembra o 11,00 h opäť v piešťanskej knižnici. Zástupcovia bývalého baníckeho regiónu na nej okrem iného predvedú, ako sa dá aj industriálne dedičstvo turisticky využiť.

IMG_7528Ako uvádzajú organizátori v tlačovej správe podujatia, tak ako v predchádzajúcich ročníkoch Mestská knižnica opäť ponúka možnosť pozrieť sa na cestovný ruch inak ako turista. Tohtoročný 36. ročník osláv Svetového dňa cestovného ruchu sa nesie v duchu témy „Miliarda turistov, miliarda príležitostí“. Vychádza z myšlienky, ktorú vyjadril generálny tajomník Svetovej organizácie turizmu (UNWTO) Taleb Rifai pri zahájení tejto kampane na medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu World Travel Market (WTM) 2012 v Londýne. „Predstavte si rozdiel, ktorý môže urobiť jeden turista, tým že zavedie malú zmenu, od používania uterákov viac ako jeden deň až po najatie miestneho sprievodcu alebo kupovanie lokálnych produktov. Teraz si predstavte, že by sa tieto jednoduché aktivity vynásobili jednou miliardou; toto je sila jednej miliardy turistov.“

Piešťanský program sa začal v stredu 23. septembra o 18-tej rozprávaním Petra „Punta“ Remiša o svojich cestovateľských zážitkoch s názvom Fajnovka v pralese. Beseda v Piešťanskom informačnom centre bola spojená s premietaním fotografií a čítaním z jeho venezuelského denníka.

Ďalšie dve podujatia sú venované používaniu nových informačných technológii v cestovnom ruchu. Prvé z nich, Myjava virtuálne – 3D virtuálna prehliadka, 3D webový portál, bolo prezentované v PIC-ku vo štvrtok 24. septembra o 10.00 h. Virtuálna prehliadka Levoče sa uskutoční dnes, 24. septembra o 17.00 h v priestoroch klubu AkSen – Aktívny senior (Teplická 58).

levoca_email„Pri prehliadke sa návštevníci dozvedia, ako jednotlivé informačné systémy poskytujú pre rôzne platformy moderný spôsob prezentácie ako je napríklad Turistický sprievodca, hlasový sprievod v rôznych jazykových mutáciách, virtuálne prehliadky, ďalej trojrozmerné virtuálne prehliadky, používanie GPS máp, možnosť použitia na mobilných telefónoch a tabletoch“ uvádza tlačová správa. Záujemcovia tak majú možnosť spoznať nové produkty cestovného ruchu s využitím moderných technológií, virtuálne navštíviť a prežiť atmosféru v  najnavštevovanejších a najzaujímavejších turistických mestách na Slovensku.

Počas týždňa osláv od 23. do 30. septembra sa koná v priestoroch Mestskej knižnici mesta Piešťany aj zaujímavá výstava Česko – krajina ako z filmu. „Prostredníctvom fotografií mapuje miesta, ktoré preslávili Česko na striebornom plátne a predstavuje Českú republiku ako krajinu filmových príbehov (natáčali sa tu napr. filmy Amadeus, Mission: Impossible, Iluzionista či Casino Royale). K projektu bola vytvorená aplikácia Czech Film Trips, ktorú si môžu záujemcovia stiahnuť do smarfónov a  vydať sa s jej pomocou po stopách svojich obľúbených filmových hrdinov a svetových filmových príbehov. Výstava je pripravovaná v spolupráci s Českou centrálou cestovného ruchu – CzechTourism Slovensko. ČCCR – CzechTourism je príspevkovou organizáciou Ministerstva pre miestny rozvoj ČR. Jej hlavnou aktivitou je propagácia Českej republiky ako atraktívnej turistickej destinácie doma i v zahraničí,“ približujú prehliadku návštevníkom organizátori.

Vyvrcholením osláv Svetového dňa cestovného ruchu pod záštitou Mestskej knižnice mesta Piešťany bude prezentácia Moravsko-sliezskeho kraja – projektov a aktivít, ktoré pod týmto názvom realizuje región na severe Moravy. David Karčmář z organizácie Moravian-Silesian Tourism bude prezentovať ponuku turistických možností, vrátane krajom realizovaných projektov. Karolína Rycková z NKP Dolní oblast Vítkovice ukáže, ako možno obnoviť a využiť aj industriálne banícke dedičstvo. Vďaka ich projektu sa Dolní oblast Vítkovice v roku 2014 stala štvrtým najnavštevovanejším turistickým cieľom v ČR. Návštevníci sa tak dozvedia napríklad viac o podpore technických pamiatok a atraktivít pod názvom Technotrasa či o využití Beskydskej a Jeseníckej bežkárskej/cyklo magistrály. Hlavným usporiadateľom podujatia je organizácia pre regionálny rozvoj Moravian-Silesian Tourism, Ostrava-Vítkovice v spolupráci s Českou centrálou cestovného ruchu – CzechTourism Slovensko. Podujatie sa uskutoční 30. septembra o 11.00 h v Mestskej knižnici. Prezentácia je určená študentom cestovného ruchu, pracovníkom organizácií pôsobiacich v tejto oblasti (cestovné kancelárie, hotely…), ale aj širokej verejnosti.

dolní vítkovice plagat_nahlad

Zdroj: Tlačová správa podujatia (upravené)

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články