Connect with us

Aktuality

Súd medzi radnicou a zamestnancami dnes pokračoval

Published

on

Na Okresnom súde v Piešťanoch sa vo štvrtok 25. januára rozbehlo ďalšie kolo pojednávaní ohľadom neplatnosti skončenia pracovného pomeru výpoveďou medzi bývalými zamestnancami Mestského úradu v Piešťanoch a jeho štatutárom primátorom Milošom Tamajkom. Žalobkyňa na prvom z pojednávaní navrhla doplnenie žaloby a od radnice požaduje vyplatenie ušlej mzdy v sume takmer 9 000 eur. Každý zo zamestnancov podal žalobu jednotlivo a celkovo sa vo viac ako desiatke sporov jedná o desiatky tisíc eur. 

V súdnych sporoch proti Mestu Piešťany a jeho zástupcovi Milošovi Tamajkovi vystupujú ako žalujúca strana zamestnanci, ktorým bolo oznámené na základe zmien organizačnej štruktúry ku dňu 27. 8. 2015 zrušenie ich pracovných miest. Šumy o prepúšťaní na úrade rezonovali už od februára, kedy sa mal objaviť aj dokument s názvom Končia, ktorý mal obsahovať mená nežiadúcich zamestnancov.

„Prišiel február 2015, kedy som sa dozvedela o zozname pracovníkov, ktorí končia. Keď som uvidela na tomto zozname svoje priezvisko, tak ma to veľmi znepokojilo a pobúrilo, prečo sa moje meno nachádza na takomto zozname. Bolo to pre mňa stresujúce z obavy, že by som mohla prísť prípadne o prácu,“ uviedla vo svojej obsiahlej výpovedi jedna zo žalujúcich zamestnankýň.

Ako ďalej povedala, s jej pracovným počítačom malo byť bez jej vedomia manipulované, malo dôjsť k sťahovaniu informácií, údajov a súborov. V marci dokonca nasledovalo odobratie počítača, ktorý mal prísť odobrať neznámy muž v sprievode vtedajšej prednostky Mestského úradu Dáše Rehákovej. Počas úvodných mesiacov roka mala na úrade panovať celkovo zlá atmosféra, súčinnosť s vedením mesta bola problematická a k zamestnancom sa nedostávala pošta, čo spôsobovalo predlžovanie čakacích lehôt pre vybavenie žiadostí obyvateľov mesta a sťažnosti. Zamestnanci mali dostávať úlohy týkajúce sa vykazovania činnosti, napríklad v apríli to bolo vypracovanie časového rozsahu vykonaných prác za rok 2014 v hodinách a minútach čo predstavovalo nadmernú administratívnu záťaž.

Stranu žalujúcich zamestnancov zastupoval aj tentoraz advokát Branislav Jurga, ktorý v spore prostredníctvom substitučnej plnej moci nahradil Romana Kvasnicu. Mesto Piešťany obhajoval JUDr. Mojžiš z Advokátskej kancelárie Mojžiš a partneri.

Kde sa vzal zoznam s názvom Končia?

Jedným z bodov pojednávania sa stal aj materiál obsahujúci menný zoznam zamestnancov s nadpisom Končia a Miloš Tamajka odpovedal v tejto súvislosti na viaceré otázky Branislava Jurgu. Primátor vo svojich odpovediach uviedol, že nemá vedomosť o tom, že by tento záznam vyhotovil a ani že by ho poslal zo svojej mailovej adresy vtedajšej prednostke Mestského úradu Dáši Rehákovej a viceprimátorovi Michalovi Hynekovi. Podľa jeho slov zoznam mien zamestnancov videl zverejnený v miestnom tlačenom periodiku a i keď tento dokument obsahoval mená niektorých pracovníkov, ktorí na úrade skončili, bolo v ňom aj množstvo ďalších zamestnancov, ktorí na radnici stále zastávajú svoje funkcie.

„V roku 2015 v priebehu mesiaca apríl až jún došlo na základe predchádzajúcich personálnych analýz k rozhodnutiu vedenia o príprave podkladov k prijatiu racionalizačných opatrení. Tieto racionalizačné opatrenia mali v budúcnosti ukázať či je možné zlúčiť jednotlive odbory, uskutočniť racionalizáciu a zefektívniť činnosť úradu. Na toto boli určené osoby, poverená bola inžinierka Kiššová, ktorá so skupinou pracovníkov, kde bolo zastúpenie z právneho a personálneho oddelenia, začali vykonávať a vyhovovať dokumenty, ktoré by naštartovali tento proces,“ uviedol vo svojej výpovedi primátor Miloš Tamajka.

Primátorovi boli podľa jeho vyjadrenia priebežne dodávané, záznamy o činnosti jednotlivých zamestnancov. Po uskutočnení analýzy a vyhotovení podkladov mu bolo doručené, že organizačná zmena na úrade sa týkala pozícii a nie mien, pričom proces bol konzultovaný s odbormi. Podľa jeho slov bola organizačná štruktúra Mestského úradu príliš rozsiahla a nepovažoval za opodstatnené, aby tu pôsobil primátor, prednosta, 4 riaditelia jednotlivých odborov, 9 vedúcich odborov, ktorí mali pod sebou ďalších odborných referentov.

Sudkyňa Zuzana Malovcová po vypočutí oboch strán pojednávanie odročila na 17. apríla 2018, ako svedkyne by sa mali dostaviť Ľudmila Kiššová, ktorá bola zodpovedná za vypracovanie analýzy organizačnej štruktúry a bývalá prednostka Mestského úradu Dáša Reháková. 

-red/Zdroj: Okresný súd Piešťany/aktualizované-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články