Connect with us

Aktuality

Suché stromy v parku ohrozujú bezpečnosť jeho návštevníkov

Published

on

Približne pred týždňom sme do redakcie dostali od čitateľa správu, že pri prechádzke po parku tesne za jeho synom spadol na zem z gaštana suchý mohutný konár. Ak by zasiahol dieťa, mohol mu značne ublížiť. Krajinné architektky, ktoré spracovali projekt obnovy parku, v ňom označili až 48 stromov v bezpečnosť ohrozujúcom stave. Niektoré z nich už Služby mesta odstránili v minulom roku. Tento rok mestská organizácia v parku odstránila päť stromov, tri z nich boli suché a jeden dolámaný. Pokračovať malo aj ošetrenie stromov stromolezeckou technikou, doteraz sa tak však neudialo.

strom Kuzmanyho„Cca o 18,30 som s mojimi dvoma synmi išiel v parku pri futbalovom štadióne popod tento gaštan,“ píše čitateľ Ondrej Schváb z Piešťan a pokračuje, že asi do 20 sekúnd presne na miesto, cez ktoré prechádzal jeho dvojročný syn, spadol suchý konár. „Pánbožko ho zachránil, dvadsať sekúnd a je mŕtvy, ten konár by vážne poranil aj dospelého chlapa,“ myslí si otrasený otec. „Som obrovský fanúšik prírody, zelene a zvlášť nášho parku, ale park treba ošetrovať. Nie vyrúbať, ale ošetrovať!“ zdôrazňuje a zároveň vyzýva na verejnú diskusiu o tomto probléme všetkých kompetentných. „V poriadnom vetre môže byť náš park extra nebezpečný.“

Manažér strediska verejnej zelene Služieb mesta Piešťany Andrej Cimbalík potvrdil, že spadnutý konár už zlikvidovali. V tomto roku zatiaľ odstránili zo zdravotných dôvodov parku päť stromov, z toho tri boli úplne suché. O týždeň majú v pláne podať ďalšie žiadosti o výrub, celkovo pôjde v celom meste asi o 30 stromov. V minulom roku sa ošetrovali stromy aj stromolezeckou technikou v sade Andreja Kmeťa.  „Ošetrenie bolo financované Mestským úradom, Služby mesta majú techniku len do 12 metrov,“ uviedol A. Cimbalík a pokračoval, že plánujú aj 23 metrovú plošinu, ale to je vec budúcnosti a rozpočtu.

spadnutý konarO situáciu sa zaujímal na stredajšom zasadnutí Mestskej rady aj jej člen, poslanec Tomáš Hudcovič (nezávislý – klub Spoločne pre Piešťany). Primátor mesta Miloš Tamajka uviedol, že o park sa normálne starajú Služby mesta Piešťany. Ďalej povedal, že  v tomto roku chce dať spracovať novú pasportizáciu drevín. O nej sa hovorilo už vo februári, keď primátor deklaroval, že k pôvodnému pasportu z roku 2011 nemá dôveru. Na otázku možnosti ošetrenia ďalšej časti parku stromolezeckou technikou, na ktorú už podľa informácií Hudcoviča pripravili pracovníci bývalého referátu životného prostredia vyhlásenie verejného obstarávania, avšak to doteraz nebolo zrealizované, primátor odpovedal, že o tom nevie a tieto informácie musí preveriť.

stromolezci-06Krajinná architekta Klára Nepustilová, jedna z autoriek projektu obnovy parku, hovorí, že ich projekt počítal s asanáciou až 48 stromov, ktoré priamo ohrozovali prevádzkovú bezpečnosť parku: „Hrozí u nich spadnutie konárov či vývrat z dôvodu hniloby, prasknutých tlakových vetvení, vysychania… Pokiaľ viem, niektoré akútne nebezpečné stromy boli v minulom roku odstránené, ale presné informácie nemáme.“  Informáciu dopĺňa ďalšia z autoriek projektu Eva Teplická: „Jediné, čo nám je známe, že na jeseň minulého roku boli podľa projektu realizované nové výsadby v časti blízko Kursalonu. Boli sme ich obhliadnuť. Žiaľ, zistili sme, že výruby nevhodných drevín v týchto miestach neboli realizované.“ Podľa nej tak vzniká nelogická situácia, že nad novou výsadbou sú stále nevhodné dreviny, ktoré tam nemajú čo robiť, tienia mladým stromčekom, ktoré sa potom ohýbajú za svetlom a v koreňovom priestore súperia o vodu a živiny. „Toto nie je dobrý základ pre strom, od ktorého očakávame, že má vydržať 100- 150 rokov,“ tvrdí Eva Teplická a myslí si, že takáto výsadba je potom mrhanie verejnými prostriedkami.

IMG_7327Rovnako zbytočné je podľa nej spracovávať dendrologický prieskum na stromy, s ktorými návrh obnovy nepočíta. „Logickejšie a efektívnejšie by bolo, dať spracovať dokument návrhu pestovateľských opatrení na ponechaných stromoch a potom urobiť potrebné ošetrenia. Takto postupovali z bývalého referátu životného prostredia a stromy nechali pred rokom v jednej časti ošetriť.“ Inventarizáciu drevín, ktorú dalo mesto spracovať v minulosti si krajinné architektky prešli a s väčšinou návrhov na odstránenie zo zdravotných dôvodov súhlasili. Podľa Evy Teplickej v každom prípade niektoré stromy mali byť z parku už dávno preč: „Najhoršia je situácia, keď sa nič nerobí a čaká sa… Potom sa môže stať to, o čom píšete.“

suchystrom-ad/th-, foto: O. Schváb, archív PNKy

Čítajte tiež: “Mestský park je v havarijnom stave,” tvrdia architektky. Chcú hovoriť s primátorom

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články