Štúrova ulica sa tento rok rekonštruovať nebude. Peniaze už primátor presunul inde

Štúrova ulica sa tento rok rekonštruovať nebude. Peniaze už primátor presunul inde

18. septembra 2018 Off Od PNky.sk

Jedným z investičných projektov Mesta Piešťany v tomto roku mala byť rekonštrukcia spojnice Sasinkovej a Štefánikovej ulice. Napokon sa Štúrova ulica rekonštruovať nebude, pretože po vyslovení pripomienok zo strany obyvateľov sa primátor rozhodol projekt tento rok nerealizovať a peniaze už presunul na iné akcie.

Mesto Piešťany obstaralo počas tohto roka projekt rekonštrukcie. Keď sa dostali medzi obyvateľov informácie, že má dôjsť k výrubu 15-tich stromov, ktoré buď zasahujú do inžinierskych sietí, zdvíhajú chodník, prerastajú cez základy do domov, alebo nesedia do nového návrhu usporiadania ulice, začali spisovať petíciu. Primátor Miloš Tamajka na svojom facebookovom konte napísal ako reakciu na nespokojnosť obyvateľov okrem iného aj: „Predtým ako pôjde dole čo i len jeden strom z tejto ulice prebehne debata s obyvateľmi a budeme veľmi citlivo zvažovať spolu s občanmi všetky pre a proti.“

Debata zatiaľ neprebehla, ale na mestskom úrade už padlo rozhodnutie, že projekt Štúrovej sa tento rok realizovať nebude. Informácia odznela na rokovaní mestskej rady 17. septembra, pričom prednosta MsÚ Eduard Strapatý to odôvodnil odporom obyvateľov k danému projektu. Primátor už podpísal presun prostriedkov vyhradených na Štúrovu ulicu na iné projekty, pričom napríklad 85 000 eur by sa malo pridať k už 50-tim tisícom na rekonštrukciu chodníkov na Sasinkovej ulici, alebo 51-tisíc by malo pribudnúť v pláne rekonštrukcie Rastislavovej ulice. Členovia mestskej rady sa pýtali, či by nebolo vhodnejšie prostriedky odložiť na budúci rok a reálne ich použiť na Štúrovu. Rovnako boli nemilo prekvapení, že takéto rozhodnutia sa dejú bez informovania poslancov, i keď primátor má na ne právo.

Vyriešenie problémov Štúrovej ulice sa tak posúva do neurčita, pričom to nie je jediný projekt v Piešťanoch, ktorý takto dopadol. Vedenie mesta zatiaľ neinformovalo, kedy mieni spustiť diskusiu a hovoriť s obyvateľmi. To považuje za veľmi dôležité aj krajinná architektka Eva Wernerová, podľa ktorej obyvatelia nemali od samosprávy dostatok informácií a preto reagovali ako reagovali. „Zo strany projektantov bolo všetko pripravené na diskusiu s verejnosťou a bol priestor na prípadné kompromisy. Rekonštrukciou by sa vyriešil dlhodobý problém tejto ulice – zdevastovaný stav a nebezpečné nerovnosti chodníkov, parkovanie, prestarnuté a poškodené stromy. Teraz bude pred problém „Štúrova“ postavené ďalšie vedenie mesta,“ myslí si E. Wernerová.

Text a foto: -th-