Connect with us

Aktuality

Stromy v parku mali hubou napadnutú korunu

Published

on

Čitateľ PNiek poslal do redakcie pred pár dňami podnet, že pri vchode do parku od Kursalonu boli vyrúbané dva, na prvý pohľad zdravé stromy. O stanovisko k jeho podnetu sme požiadali Služby mesta Piešťany (SMP), ktoré nám okrem vyjadrenia poslali aj arboristické posudky. Podľa odborníkov boli stromy rizikové, lebo ich korunu napadla drevokazná huba. Hoci kmene sa mohli zdať v poriadku, rozvetvené, rozpadajúce sa konáre predstavovali pre okoloidúcich nebezpečenstvo. Povolenie na ich výrub dostali služby ešte v roku 2014, po jeho pozastavení primátorom zostavili komisiu, ktorá stav označených stromov znovu posudzovala. 

DSC00849„Dreviny, aj keď sa laikovi javia na prvý pohľad ako zdravé, boli odborníkmi vyhodnotené ako rizikové pre obyvateľov,“ uviedla riaditeľka SMP Hana Dupkaničová. Stromy boli podľa nej povolené na výrub rozhodnutím ešte z roku 2014. Po vyhlásení primátora Miloša Tamajku o zákaze výrubu v parku, vytvorili odbornú skupinu, ktorú tvorili pracovníci Služieb mesta Piešťany, mestského úradu, oddelenia stavebných služieb a rozvoja mesta, ktorí majú na starosti životné prostredia, a tiež Okresného úradu Piešťany, odboru starostlivosti o životné prostredie, ktorá stromy, určené na výrub opätovne posúdila.

„Na základe výsledkov z dvoch obhliadok drevín (zo dňa 17.12.2015 a 21.01.2016) boli okrem iných aj tieto dve dreviny posúdené ako rizikové,“ vysvetlila riaditeľka a doplnila, že záujem verejnosti víta, ale zároveň treba vysvetliť, že na službách nikto nemá záujem rúbať stromy bez riadneho posúdenia: „SMP majú na svojich pleciach obrovskú zodpovednosť. A to starostlivosťou a pestovateľskými zásahmi zabezpečiť rast zdravých a pekných stromov v meste. Posudzovaním zdravotného stavu, zdravotných rizík a bezpečnostných rizík zabezpečujeme pre obyvateľov, aby sa mohli bez obáv pohybovať po meste, po parku, po sídliskách a nemuseli myslieť na to, že im na hlavu spadne konár, alebo nebodaj kus stromu. Médiami a verejnosťou boli už prezentované informácie, že niektoré dreviny v meste sú prestarnuté a pre mestské prostredie už nevhodné.“

DSC00860DSC00847Povolenie na výrub rizikových stromov v parku je zatiaľ stále platné a jeho výkon bude pokračovať postupne v najbližšom období, podľa riaditeľky však určite nie je dôvod na paniku, naopak, stav parku by mala konečne zlepšiť i nová výsadba.

DSC00855K svojej odpovedi pre PNky Hana Dupkaničová priložila aj stanovisko arboristov pre označené stromy:

Dreviny z rozhodnutia č. RŽP-21352/05/14-Šk, ktoré nadobudlo právoplatnosť dňa 19.11.2014

1 ks lipa malolistá, identifikačný štítok 000037 (317):

Výrub z dôvodu prevádzkovej bezpečnosti – statické pomery – riziko rozpadu primárnej koruny – vysoké zaťaženie kmeňa v priestore tlakovej vidlice – riziko náhlej deštrukcie –nestabilný – ohrozujúci

Zdravotný stav:

Tlakové vetvenie primárnej koruny s rozsiahlymi dutinami s rozkladajúcim sa drevom spôsobené drevokaznými hubami.

Manažment rizík:

Cieľ dopadu pri deštrukcii koruny stromu chodníky pre peších v aleji parku, parkových lavičiek. Priame možné vysoké riziko ohrozenia zdravia obyvateľov pohybujúcich sa v danej lokalite.

1 ks pagaštan konský, identifikačný štítok 184:

Výrub z dôvodu prevádzkovej bezpečnosti – statické pomery – rozpadnuté tlakové vetvenie sekundárnej koruny zasahujúce do kmeňa – zlom kmeňa – riziko náhlej deštrukcie kmeňa a koruny– nestabilný – ohrozujúci.

Zdravotný stav:

Rozpadávajúce tlakové vetvenie sekundárnej koruny, zasahujúce do kmeňa prejavujúce sa trhlinami v kmeni, s rozsiahlymi hnilobnými dutinami s rozkladajúcim sa drevom v korunnom vetvení a kmeni spôsobené drevokaznými hubami po hlavovom reze v predošlom období.

Manažment rizík:

Cieľ dopadu pri deštrukcii koruny  a celého stromu chodníky pre peších v aleji parku, parkových lavičiek. Priame možné vysoké riziko ohrozenia zdravia obyvateľov pohybujúcich sa v danej lokalite.

DSC00847

-ad-, foto: K. Belas

 

Prečítajte si tiež: Odborníci zo Služieb by mali byť súčasťou tvorby mestského prostredia

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články